Czy zgadzasz się z psychologicznymi faktami? Ciekawostki o człowieku.


Człowiek to zagadkowa istota. Możemy kogoś widzieć codziennie, a i tak nigdy go nie poznamy do końca. Ba, często nawet sami o sobie wiemy niewiele. Ale i tak próbujemy. Staramy się poznać drugą osobę nie za pomocą słów, które słyszymy z ich ust, lecz dzięki temu: jak się zachowują i jakie gesty wykonują. Znaczenie ma także środowisko, w którym się wychowali oraz ich najbliższe otoczenie. Nawet wymyśliliśmy oddzielną dziedzinę nauki, która zajmuje się jedynie naszą psychiką. Psycholodzy próbują rozszyfrować nasze zachowanie, dowiedzieć się, dlaczego mamy takie, a nie inne preferencje i dlaczego reagujemy w dany sposób na sytuację. Wyniki ich badań często są dla nas zaskoczeniem. Chcesz poznać psychologiczne fakty? Oto one! Czy zgadzasz się z najtęższymi umysłami, którzy uważają, że odnaleźli klucz do naszej psychiki, a może wręcz przeciwnie i masz inne zdanie na ten temat?

Zacznijmy od takich zwykłych codziennych sytuacji. Zgadzasz się z tymi wnioskami psychologów?

Reklama

Reklama

Jak już jesteśmy przy stosunkach międzyludzkich. Czy zgadzasz się z tymi stwierdzeniami?

No i się dostało kobietom, ciekawe ile czasu potrzebuje mężczyzna? Porozmawiajmy teraz o stosunkach damsko-męskich i nie tylko.

A jak to jest z nami, czy właśnie tak jak stwierdzili specjaliści?

I wisienka na torcie...

Reklama
147 Super!
Zauważyłeś literówkę lub błąd? Napisz do nas.

Komentarze sameQuizy: 56

Elena_Salvatore

Elena_Salvatore

Wieki temu robiłam ten quiz, ale muszę powiedzieć, że jest naprawdę ślicznie, pomysłowo wykonany ♡

Odpowiedz
1
Bachantka

Bachantka

•  AUTOR

@Elena_Salvatore dziękuję, starałam się

Odpowiedz
1

n...a

Świetne!

Odpowiedz
2
Bachantka

Bachantka

•  AUTOR

@nukleopatra będę monotematyczna … dziękuję

Odpowiedz
test10000

test10000

@nukleopatra zaobserwuj mnie

Odpowiedz
Ibiza_

Ibiza_

Szkoda że to głosowanie tak szybko się skończyło.

Odpowiedz
2
Bachantka

Bachantka

•  AUTOR

@Ibiza_ no szkoda, niektórzy uważali, że jest za długie :P

Odpowiedz
1

_..._

z tymi językami… znam to az za dobrze… dwujęzyczność czasem tak wygląda :/

Odpowiedz
2
Bachantka

Bachantka

•  AUTOR

@MyChemicalGee jesteś kolejną osobą, która to potwierdza. Fascynująca umiejętność mózgu

Odpowiedz
1
Emilian-vel-Gonzo

Emilian-vel-Gonzo

„Mamy większą szansę na znalezienie pracy poprzez założenie okularów na rozmowę kwalifikacyjną”. Doprawdy nie mam pojęcia, kto zwraca uwagę na takie głupoty.
„Robienie rzeczy, które nas przerażają, wywołuje uczucie szczęścia”. Bzdura. Jakoś nie wydaje mi się, żebym był szczęśliwy idąc na wojnę albo wchodząc do krateru wulkanu.
„Im więcej osób obserwuje kogoś w potrzebie tym mniejsza szansa, że ktoś tej osobie pomoże”. Teoria pozbawiona logiki. Przecież im więcej obserwujących jest, tym większa szansa, że wśród tych obserwujących znajdzie się ktoś, kto pomaga ludziom w potrzebie.
„Ludzie nie cierpią chodzących ideałów”. To może być prawda. Wielu ludzi nie lubi takich, którzy są od nich lepsi.
„Ktoś może fizycznie odczuć ból, który otrzymuje inna osoba, jeśli jest z tym kimś emocjonalnie związany”. Kompletnie nierealne stwierdzenie. Telepatia to bzdura i zabobon.
„Średnia ilość czasu, przez jaki kobieta jest w stanie utrzymać sekret, to 47 godzin i 15 minut”. Jakoś ciężko mi w to uwierzyć. Coś za krótki ten czas. A nawet jeśli, to wątpię, żeby mężczyźni jakoś wyjątkowo odbiegali w tej kwestii. Ludziom nie można ufać. Nieistotne, czy to kobieta czy mężczyzna. W każdym razie ci, którzy zdradzają swoje sekrety, sami są sobie winni. O ile sam dotrzymuję tajemnic, sam nigdy nikomu takowej nie zdradziłem, bo nie ufam ludziom. Wszystkim, bez wyjątku.
„Spojrzenie na zdjęcie ukochanej osoby może o 44% zmniejszyć ból fizyczny”. Absurd. Jak dla mnie nie ma to w ogóle związku z rzeczywistością. Jak niby spojrzenie na zdjęcie może zmniejszyć ból? Nijak.
„Wydawanie pieniędzy na innych bardziej nas uszczęśliwia, niż wydawanie ich na innych”. To chyba jakiś żart. Niewątpliwie bardziej wolę wydać pieniądze na siebie niż na innych.
„Średni czas potrzebny na zapomnienie o wielkiej miłości wynosi 17 miesięcy i 26 dni”. W tym przypadku chyba porządnie zaniżyłbym średnią, jako iż podejrzewam, że wystarczyłaby mi jedna krótka chwila.
„Życie w samotności jest dla człowieka tak szkodliwe, jak palenie 15 papierosów dziennie”. Doprawdy? Jakoś sam jestem trochę samotnikiem i nic mi nie dolega. A przynajmniej na pewno mniej, niż dolegałoby mi, gdybym wciągał cyjanowodór, nikotynę i inne zabójcze substancje z 1 papierosa dziennie.
„Mózg reaguje na odrzucenie przez inną osobę identycznie jak na silny ból”. Śmieszne. To jest możliwe chyba co najwyżej u innych ludzi, bo osobiście w ogóle bym się takim zdarzeniem nie przejął.
„Muzyka, jakiej słuchasz ma wpływ na to, jak postrzegasz świat”. Nieprawda. Muzyka nie ma na to najmniejszego wpływu. To raczej muzykę dobiera się do tego, jak postrzega się świat, a i to nie zawsze.
„Im więcej możliwości wyboru, tym mniejsza szansa, że będziemy zadowoleni z podjętej decyzji”. Kolejne twierdzenie pozbawione logiki. Im więcej wyborów, tym większa szansa, że któryś nam się spodoba.
„Gry wideo uzależniają w równie mocnym stopniu co heroina”. Nonsens. Nic tak nie uzależnia jak heroina.
„Zgubienie telefonu wyzwala podobną panikę, jak wydarzenie potencjalnie zagrażające życiu”. To już jest w ogóle abstrakcja. Zastanawia mnie jednak fakt, dlaczego tak dużo osób jednak się z tym zgadza. Czyżby nie potrafili przeżyć ani chwili bez telefonu?
„Typowy troll internetowy to osoba narcystyczna, sadystyczna i psychopatyczna”. Może nie opisałbym tego tak drastycznie, ale trolle zazwyczaj nie są do końca zdrowe na umyśle.
„Osoby rozmawiające ze swoimi zwierzętami są inteligentniejsze”. Śmieszy mnie to, jak ktoś, kto wysnuł taką teorię, może nazywać się psychologiem. Czy to, że rozmawiałbym chociażby z psem oznaczałoby, że jestem inteligentny? Wręcz przeciwnie. To tak, jak bym rozmawiał z Chińczykiem po polsku, a on z kolei mówiłby do mnie po mandaryńsku, a żaden z nas nie znałby języka interlokutora. Wszyscy chyba wiemy, że nie byłoby to zbyt mądre.
Chyba mam dość niezwykłą osobowość, bo zgodziłem się tylko z trzema tak zwanymi „faktami”.

Odpowiedz
3
Vivianne

Vivianne

@Emilian-alias-Gonzalo Z zatrudnianiem do pracy ludzi w okularach nie chodzi o świadomą decyzję. Ludzki mózg prawdopodobnie automatycznie kojarzy okulary z inteligencją. Człowiek może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, dlaczego ta konkretna osoba wydała mu się mądrzejsza. Podobnie jest z reklamami; irytują nas, wydaje nam się, że je ignorujemy, a idąc do sklepu i tak wybieramy tylko te marki, które znamy, nawet nie myśląc o tym, że przecież kojarzymy je właśnie dzięki reklamom. I tak, mnie uszczęśliwia robienie tego, co mnie przeraża, bo wtedy mam świadomość, że pokonuję własne ograniczenia. Samotność nie zabija, ale depresja nią wywołana w wielu przypadkach kończy się samobójstwem. I nie było napisane, że gry uzależniają WSZYSTKICH. Po prostu w tych konkretnych przypadkach, w których uzależniają, robią to tak silnie jak heroina. To prawda, że im więcej możliwości wyboru, tym mniejsza szansa, że będziemy zadowoleni, ponieważ istnieję więcej opcji, których niewybrania możemy żałować. Ja też nie zgadzam się ze wszystkimi z tych faktów, ale nie ma sensu negować większości z nich. Wystarczy się zastanowić i zrozumieć, że często działamy podświadomie, a nasz mózg nie jest wcale tak inteligentny i wspaniały, jak byśmy chcieli.
Pozdrawiam, V.

Odpowiedz
7
Emilian-vel-Gonzo

Emilian-vel-Gonzo

@Vivianne Rozumiem, o co ci chodzi, ale jeżeli twórca tej teorii miał na myśli to samo co ty, to należało lepiej sformułować to zdanie, ponieważ dla mnie może to oznaczać tylko jedno i coś mi się wydaje, że mam rację. Jeżeli gry miałyby taką samą moc uzależniającą jak heroina, to uzależniłby się od nich niemal każdy, kto choć raz by spróbował. Nie wiem, jak inni ludzie postrzegają tych w okularach. Ja sam nie wyobrażam sobie, żebym mógł kojarzyć osobę w okularach z mądrością i inteligencją. Reklamom również nie ufam, bo prawdy jest tam zazwyczaj tyle, co nic. A co do zadowolenia z wyborów – należy cieszyć się z tego, że podjęło się właściwą decyzję, a nie żałować, że nie można było wybrać innych opcji jednocześnie. Wolałbym mieć do wyboru 100 możliwych decyzji aniżeli dwie. Co z tego, że wybrać mogę tylko jedną z wielu? Jest większa szansa, że będzie to właściwa decyzja.

Odpowiedz
pokaż więcej odpowiedzi (3)
Kira91

Kira91

Nie wiem, czy jest tu chociaż jedna osoba, która na przykładzie własnego doświadczenia mogłaby powiedzieć, że przyjaźnie zawierane między 16 a 28 rokiem życia są najsilniejsze i trwają najdłużej.

Odpowiedz
1
Kira91

Kira91

@AlmaBrasileira Wydaje mi się, że to zależy od wielu czynników i przyjaźnie nie podpadają zadnym regułom.

Odpowiedz

J...n

@Kira91 Teraz możemy polegać wyłącznie na własnych doświadczeniach.

Odpowiedz
pokaż więcej odpowiedzi (5)
DiankaLove

DiankaLove

Świetny quiz!!

Odpowiedz
1
Bachantka

Bachantka

•  AUTOR

@DiankaLove dziękuje

Odpowiedz
1
azbestor

azbestor

Super głosowanie😊

Odpowiedz
2
Bachantka

Bachantka

•  AUTOR

@Margo0364 dziękuje

Odpowiedz
1
azbestor

azbestor

@Bachantka Nie ma za co☺

Odpowiedz
1

J....

Bardzo mądre głosowanie. Trafiło do ulubionych ^^
Chyba w większości zgodziłam się z faktami…

Odpowiedz
7
Bachantka

Bachantka

•  AUTOR

@JackieLook-J.D. dziękuję

Odpowiedz
1
Takietamcztery

Takietamcztery

Ja się nie zgadzam z większością. Szczególnie z tym o sekretach, ja jestem kobietą i ciągle nie zdradziłam sekretu, który już dawno przestał być sekretem, z przyzwyczajenia. Jednak może to oczywiście świadczyć o mojej wrodzonej głupocie, w którą nie wątpię. Żadnego z tych twierdzeń nie znałam, fajnie jest czegoś takiego się dowiedzieć. 😘

Odpowiedz
1
Bachantka

Bachantka

•  AUTOR

@Takietamcztery też tak uważam, dlatego je zrobiłam

Odpowiedz

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej