Hejt, ale czy na pewno?

Cześć, dzisiaj porozmawiamy o mowie nienawiści. Pewnie pomyśleliście, że znowu będę Was zanudzać tym tematem, a to i tak nic nie zmieni? Macie rację... Nigdy nie wyeliminuje się wszechobecnego hejtu, jednak czy nie warto pomimo to próbować? Według mnie trzeba, dopóki istnieje cień nadziei, że choć jedna osoba zrozumie, że nie tędy droga. Każdy z nas wie czym jest hejt i może nawet kiedyś byliście jego ofiarą. No właśnie, czy doświadczyliście mowy nienawiści na własnej skórze?
Tak, niestety byłem ofiarą hejtu.
Nie, na szczęście.
Nie wiem, czy można to nazwać hejtem, ale sprawiło mi przykrość.

Prawda jest taka, że każdy z nas choć raz w życiu padł ofiarą hejtu. Jak to możliwe? Większość z nas słysząc hejt od razu myśli o społeczności wirtualnej, ale czy mowa nienawiści jest tylko tam? Oczywiście, że nie. Spotykamy się z nią wszędzie: w szkole, w pracy, na ulicy, a nawet w domu. I nie tylko jesteśmy biernymi obserwatorami czy ofiarami, lecz i możemy stać się oprawcami. Jak sądzisz, czy Ty też kiedyś kogoś hejtowałeś?
Nie, nigdy w życiu.
Nie wiem, może mi się zdarzyło.
Tak i to wiele razy.

Pewnie się zdziwicie, lecz każdy z nas kiedyś kogoś skrzywdził używając mowy nienawiści. Robiliśmy to z różnych powodów: bo kiedyś ktoś nas tak samo skrzywdził, nie podobało nam się zachowanie tej osoby lub po prostu z czystej zazdrości bądź z nudów. Czy to oznacza, że jesteśmy hejterami?
Tak, jestem hejterem.
Może, to dość skomplikowane.
Nie, niby dlaczego?

Nie, to nie czyni z nas hejtera. Dlaczego? Bo jesteśmy tylko ludźmi i nic co ludzkie, nie jest nam obce. Różnie w życiu bywa i mamy prawo do chwili słabości. W takim razie co nas odróżnia od hejtera?
Hejter nie ma wyrzutów sumienia, że krzywdzi innych swoim postępowaniem.
Hejter to taka osoba, która pomimo wiedzy, że postępuje źle, nie potrafi przestać tego robić.
Hejter jest to osoba, którą bawi wyśmiewanie innych, wytykanie ich błędów. Dzięki temu czuje się lepiej i ma władzę nad życiem obcego człowieka.
Inna odpowiedź.
Reklama

Nie można jednoznacznie stwierdzić kim jest "prawdziwy hejter". Każdy z nas jest inny, dlatego ilu nas jest na świecie, tyle może być potencjalnych oprawców. Hejterem kierują różne powody, ale jedno na pewno ich łączy - nie potrafią przestać. Mam prośbę, zamknijcie oczy i powiedzcie słowo "hejter". Kogo zobaczyliście?
"Nieudacznika życiowego", który swoje frustracje wyładowuje w anonimowym internecie.
"Księcia", "Księżniczkę", który uważa, że tylko on ma rację, a każdy kto myśli inaczej myli się i trzeba go naprostować.
"Znudzonego dzieciaka", który szuka wrażeń i poczucia władzy.
Inna odpowiedź.

Każda z tych odpowiedzi jest prawidłowa. Można wyróżnić kilka grup hejterów. Są tacy, którym hejt sprawia przyjemność. Choć nie jest ich zbyt dużo, to internet umożliwił im wyładowanie swojej potrzeby krzywdzenia innych. Są też zupełnie zwykli ludzie, którzy po prostu dają się złapać w pułapkę anonimowości. Widząc tekst i komentarze pod nim, bez namysłu robią to, co inni. Dzięki temu czują choć przez chwilę, że mają władzę nad kimś obcym. Zabijają nudę, która w pewnym momencie się pojawiła. A czy ktoś hejtuje dla kasy?
Nie, co za nonsens.
Może, ludzie mają różne pomysły.
Tak. Ludzie zabijają dla kasy, to czemu by nie mieli hejtować?
Reklama

Nie da się ukryć, że istnieje grupa osób, które hejtują za pieniądze. Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo i tak naprawdę nie wiadomo, kiedy i gdzie zaatakują oraz kto wykupił ich usługi. Może w Polsce nie jest to jeszcze takie popularne, ale czy na pewno? Ciekawe co by na to powiedział twórca powiedzenia, że "żadna praca nie hańbi"? Nadal by tak myślał? Może nie nam to oceniać, ale... czy chcielibyście tak zarabiać na życie?
Nigdy w życiu!
Gdybym nie miał wyboru.
Jasne, praca każda jak inna.

Wiemy już kim jest hejter, ale czy potrafimy się przed nim obronić? Na pewno nie jest to zbyt łatwe zadanie, lecz na każdego jest jakiś sposób. A czy potraficie odróżnić konstruktywną krytyką od hejtu? Krytyka poparta argumentami jest nam potrzebna, bo pomaga nam w byciu coraz lepszym w tym co robimy. Natomiast hejt nie wnosi nic dobrego do naszego życia i trzeba strzec się go, ponieważ jest pełen negatywnych emocji i postaw ziejących nienawiścią. Jak najlepiej bronić się przed nim?
Odpowiedzieć tym samym. Nie należy pozwalać, by ktoś bezkarnie mnie krzywdził.
Najlepiej zignorować, rozmowa z hejterem nie ma sensu. A jeśli nadal będzie nękał, to usunąć go z grona znajomych lub zablokować.
Inna odpowiedź.

Nie jest to łatwe, ale z hejterem nie należy dyskutować. Lepiej taki komentarz usunąć, by pokazać, że mowa nienawiści nie ma racji bytu na Waszym profilu. Dlaczego tak uważam? Ponieważ hejter i tak nic nie zrozumie, bo to nie jest jego cel. Chce nas złamać, sprawić ból, więc nie interesują go Twoje racje, będzie na nie głuchy. Najwyżej uda się Ci, jeśli masz spory dystans do siebie, że przestanie Ciebie nękać, bo uzna, iż nie ma z Tobą zabawy. Jednak przyznajcie się sami przed sobą, czy jesteście gotowi na taką "jałową" batalię z człowiekiem, który aż gotuje się od złych emocji? Wystarczy tej teorii, co nam z niej, jeśli nie potrafimy jej wykorzystać w praktyce. Przedstawię Wam teraz kilka sytuacji, które mogą przytrafić się każdemu z nas, choć nie dosłownie w taki sposób, jak ja je ukazałam. Gotowy na część praktyczną?
Tak, zawsze i wszędzie.
Nie, to zbyt trudne.

Twój znajomy ukradł Ci pomysł na quiz, o którym kiedyś mu pisałeś. Odniósł on wielki sukces, czego się spodziewałeś. Kiedy go zapytałeś, czemu to zrobił, wszystkiego się wyparł. Niestety, nie możesz udowodnić jego winy. Co zrobisz w tej sytuacji?
Piszę obraźliwe komentarze pod tym quizem oraz zgłaszam go do moderatorów.
Wstawiam wpis, w którym opisuję całą sytuację, prosząc o pomoc swoich obserwatorów.
Zrywam z nim kontakt. Staram się zapomnieć o całej tej smutnej sytuacji. Następnym razem będę ostrożniejszy.
Robię coś innego.

Z nudów przeglądałeś komentarze pod filmikiem swojego ulubionego YouTubera. Nagle przeczytałeś tekst, który bardzo Ci się nie spodobał. Obrażał twórcę, był nie tylko chamski, ale pełen błędów. Co zrobisz w danej sytuacji?
Stanę w obronie autora. Za wszelką cenę próbuję uświadomić hejterowi, że to co robi jest złe, przy okazji wytykając mu jego błędy.
Zwracam mu grzecznie uwagę, jednak staram się nie dać wciągnąć w kłótnię.
Ignoruję ten komentarz, nie warto z taką osobą dyskutować, bo to i tak nic nie pomoże.
Robię coś innego.

Dodałeś quiz na temat, którym się od dawna pasjonujesz i dużo o tym wiesz. Niestety ktoś go skrytykował. Wypowiedź była grzeczna, jednak pozbawiona sensownych argumentów. Jedynie wytykanie błędów, które dotyczyły innego tematu niż Twój quiz. Poczułeś się przez to źle. Odniosłeś wrażenie, że ta osoba napisała ten komentarz tylko po to, aby sprawić Ci przykrość. Taki ukryty hejt pod płaszczykiem konstruktywnej krytyki. Co zrobisz w takiej sytuacji?
Nie dam się! Za wszelką cenę staram się udowodnić autorowi komentarza, że nie ma racji. Niekoniecznie w miły sposób.
Złoszczę się, jednak próbuję zwrócić mu grzecznie uwagę.
Nie wdaję się w dyskusję. Nie widzę sensu dyskutowania z taką osobą.
Robię coś innego.

Twojej znajomej nie spodobało się postępowanie pewnego użytkownika na znanym portalu. Napisała o tym na swoim profilu. Wkrótce osoby, które ją obserwowały, zaczęły nękać tego użytkownika, Ty również. Natomiast Twoja znajoma ograniczała się jedynie do krótkiego komentarza na jego profilu i swoich wpisach. Jak sądzisz, kto jest hejterem w tej sytuacji?
Obserwatorzy, którzy zaczęli atakować tego użytkownika.
Dziewczyna, która napuściła swoich obserwatorów na tego użytkownika.
Autorka negatywnego wpisu oraz jej obserwatorzy.
Nie wiem, sytuacja jest dla mnie moralnie trudna do rozstrzygnięcia.

Dowiedziałeś się, że dziewczyna z równoległej klasy została zgwałcona na imprezie u Twojego kolegi. Nie lubisz jej, bo wywyższała się i często wyśmiewała się z Ciebie. Widziałeś ją wówczas, była prowokacyjnie ubrana i narzucała się temu chłopakowi. Większość szkoły stanęła po stronie chłopaka, uważając, że dziewczyna zmyśla lub sama się oto prosiła. Bardzo źle wyrażają się o niej i śmieją z całej sytuacji. Jak Ty się zachowasz?
Uważam tak jak inni, że to pewnie jest jej wina, a może nawet zmyśla, bo chce uwagi. Komentuje całą sytuację w realu oraz na portalu społecznościowym.
Powątpiewam, czy mówi prawdę, jednak nie komentuję całej sytuacji. Czekam na rozwiązanie sprawy.
Staję w obronie dziewczyny. Nie jest ważne to, co mi zrobiła, nikt nie zasługuje na coś takiego.Tłumaczę, że dopóki nie znamy szczegółów, nie powinniśmy nikogo osądzać.
Robię coś innego.

Jest to ostatni quiz w projekcie "MAKE QUIZ, NOT HATE". Chcieliśmy Wam pokazać różne oblicza mowy nienawiści. Mamy nadzieję, że choć trochę nam się to udało. Pamiętajcie, że ludzie są różni i to, co nam wydaje się być zabawne lub po prostu szczerze wyrażamy swoje zdanie, inny człowiek może odebrać zupełnie inaczej. Czy to oznacza, że mamy milczeć? Nie w tym rzecz. Tak jak nie powinniśmy być obojętni wobec hejtu, tak samo mamy prawo do swoich odczuć. Jednak zanim coś napiszemy, pomyślmy dwa razy. Nauczmy się pięknej sztuki konwersacji, która nie rani, lecz pomaga zbudować coś lepszego. Bardzo Wam dziękujemy, że byliście przez ten czas z nami, za słowa poparcia i komentarze, które wiele dla nas znaczyły. Pozdrawiamy!

Reklama
296 Super!
Zauważyłeś literówkę lub błąd? Napisz do nas.

Komentarze sameQuizy: 79

Tenko_chabashira_fanpage

Tenko_chabashira_fanpage

Super quiz, ale nic nie wiem o akcji ,,Make Quiz, Not Hate". Troszke mi przykro z tego powodu.

Odpowiedz
INTERLUDE

INTERLUDE

Bardzo dobry quiz, nie lubię hejtu i osobiście walczę z hejterami. Quizik poleci do ulu ^-^

Odpowiedz
2
majm36118

majm36118

Mowa nienawiści to co innego niż hejt. Poza tym „zranione serduszka” g**** innych obchodzą.

Odpowiedz
3
Nie_hejtuj

Nie_hejtuj

SUPER!

Odpowiedz
1
Ahahahahahahahahah

Ahahahahahahahahah

Ciekawy quiz bardzo fajnie , że coś takiego powstało jest to przydatne , SUPER :)

Odpowiedz
1
TW

TW

Aha, z tym lekceważeniem to faktycznie dobrą rada. Często widzę rady typu „okaż hejter owi wyższość, zacznij się z niego wyśmiewać” a to zazwyczaj nie działa. Twoja rada jest duż o lepsza :)

Odpowiedz
1
Bachantka

Bachantka

•  AUTOR

@TW Dziękuję. Zwalczanie hejtu hejtem jedynie napędza spiralę wrogości i nic nie daje. A poza tym wtedy nie okażemy się lepsi od hejtera.

Odpowiedz
1
TW

TW

Problem z wyrażeniem „mowa nienawiści” jest taki, że zostało ono zaanektowane przez pewne środowiska na określanie nie zawsze tego, co nią jest…

Odpowiedz
2
MasloOrzechowe58

MasloOrzechowe58

Genialne! Cieszę się że są tu takie osoby które potrafią uświadomić niektórym jak krzywdzą innych. Gratuluję świetnego pomysłu!

Odpowiedz
1
Bachantka

Bachantka

•  AUTOR
Odpowiedz
s.a.v.i.l.a

s.a.v.i.l.a

znam osoby, które nie wiedzą co to hejt i nie mówię tu o dzieciach tylko o dorosłych, moja mama np. nie wie co to hejt

Odpowiedz
3
GeneralGrievous

GeneralGrievous

No i pomyśl, jest taki półmózg i co z nim zrobisz? Gówno. Najmniej hejterów przestało hejtować, poprostu gimbusów nie zmienisz

Odpowiedz
2
Bachantka

Bachantka

•  AUTOR

@GeneralGrievous a co chcesz z nimi zrobić? Tak jak pisałam najlepiej ignorować takie osoby, zamiast karmić. Kiedyś może się zmienią, albo wydorośleją albo będą jeszcze gorsi.

Odpowiedz
GeneralGrievous

GeneralGrievous

Nic. Nie obchodzą mnie oni, nie karmię ich, poprostu ignoruje ich

Odpowiedz

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej