„Ale proszę księdza!” – głosowanie o kontrowersjach w kościele katolickim

Witam Cię w niekonwencjonalnym i zapewne bardzo kontrowersyjnym głosowaniu na temat poglądów kościoła katolickiego. Zanim przystąpisz do wyrażania swoich opinii, zapamiętaj następujące zasady: po pierwsze, zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy chrześcijanin wygłasza takie poglądy, bez względu na to, czy jest osobą duchowną czy świecką, dlatego quiz ten w żadnym razie nie ma na celu propagowania krzywdzących stereotypów o chrześcijaństwie i jego kapłanach oraz wyznawcach. Zawiera on jedynie pewne kontrowersyjne stwierdzenia pojawiające się w tych kręgach, ale proszę absolutnie nie czuć się przez nie obrażanym. Po drugie, każda opinia jest równie ważna i nikt nie ma prawa obrażać drugiego człowieka przez jego poglądy w prezentowanych poniżej kwestiach. Wszelkie dyskusje i wymiany zdań proszę prowadzić kulturalnie i spokojnie, bez użycia nieprzyjemnych epitetów czy wulgaryzmów. Naruszenia tej zasady będzie skutkowało natychmiastowym zgłoszeniem wypowiedzi. Dziękuję i zapraszam do głosowania.
Akceptuję wszystkie powyższe zasady.
Mam to w nosie (ależ to dojrzałe z Twojej strony, nie-do-końca-anonimowy Użytkowniku).

Zaczął się październik, miesiąc, w którym przypada słynne głównie na zachodzie święto Halloween. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że jest to prowadzący do demoralizacji kult Szatana?
Tak. Uważam, że obchodzenie tego święta nie przystoi wyznawcy religii chrześcijańskiej. Uważam, że jest to zły zwyczaj.
Nie. Traktuję Halloween jako zabawę, a nie jako święto. Ten dzień nie jest dla mnie w żaden sposób związany z kwestiami wiary i religii. Jeśli jednak byłaby mowa o faktycznej kultywacji Halloween związanej z demonami, to jestem przeciwko.
Nie mam zdania.
Halloween nie wiąże z religią katolicką. Patrzę na to święto przede wszystkim jako na odzwierciedlenie tradycji celtyckiej, a potem germańskiej. Ma dla mnie jedynie wartość historyczno - kulturową, dlatego pozostaję neutralny.

Skoro jesteśmy w tym temacie, można przyjrzeć się pewnemu dziełu literackiemu. "Harry'ego Pottera" pokochali czytelnicy na całym świecie, ale w Kościele pojawiają się domniemania, jakoby treść tej serii była niezgodna z religią chrześcijańską. Co o tym sądzisz?
To prawda, magia i czarodzieje nie należą do religii chrześcijańskiej i z tego powodu katolicy powinni wystrzegać się takich treści.
Uważam, że to przesada. To fantasy, osobiście traktuję tę książkę po prostu jako ciekawą historię przedstawiającą motyw walki dobra ze złem w bardzo ciekawy sposób. Nie widzę w tym nic anty-chrześcijańskiego.
Pragnę zauważyć, że sam Harry Potter miał ojca chrzestnego, co pozwala sądzić, że został ochrzczony, a zatem był chrześcijaninem... Od dalszych komentarzy się powstrzymam, moje zdanie jest chyba jasne.
Nie mam zdania.

Zmieńmy temat. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że homoseksualizm jest grzechem i pochodzi od diabła.
Tak, uważam, że bycie homoseksualistą wykracza poza normy chrześcijaństwa. W końcu Bóg stworzył kobietę i mężczyznę jako osoby heteroseksualne. O innych orientacjach nie było mowy.
Nie, Bóg kocha wszystkich ludzi, bez względu na orientację.
Nie mam zdania.
Reklama

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują tatuaże. Czy jesteś zdania, że zrobienie sobie tatuażu jest bezczeszczeniem świątyni Ducha Świętego, jaką jest ludzkie ciało?
Tak. Nie powinniśmy niszczyć czegoś, co zostało stworzone przez Boga.
Nie. Dawno już skończyły się czasy, w których tatuaże oznaczały buntowników i satanistów. Dziś tatuaż jest ozdobą, poza tym często też oznacza ważne dla nas osoby, miejsca, wydarzenia... To wyraz pamięci, niekiedy nawet religijnej.
Uważam, że moje ciało po prostu należy do mnie i mam prawo robić z nim co zechcę - tatuaże, piercing...
Nie mam zdania.

Kolejny temat wywołuje kontrowersje nie tylko w Kościele, ale i w środowiskach świeckich. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że aborcja to odebranie dziecku największego Bożego daru - życia i, że jest najcięższym grzechem?
Tak, nie wolno nam pozbawiać życia niewinnego dziecka, zwłaszcza, że to życie to najświętszy dar od Boga.
To po prostu morderstwo, bez względu na to, czy jest się chrześcijaninem czy też nie.
Nie. Kobieta ma prawo sama decydować o swoim ciele i jeśli nie chce rodzić dziecka, to ma do tego prawo. Zwłaszcza jeśli ciąża wiąże się z zagrożeniem jej życia.
Nie mam zdania.
Reklama

Skoro już jesteśmy w tym temacie - co sądzisz o in vitro?
To niedopuszczalne, życie pochodzi od Boga i nie wolno nam ingerować w naturalne procesy.
Nie widzę w tym nic złego.
Nie mam zdania.

Czy jesteś zdania, że chrześcijanin nie powinien posiadać nieślubnych dzieci? (mowa o ślubie kościelnym)
Tak, każdy chrześcijanin będący w związku powinien wziąć ślub kościelny.
Nie, nie sądzę, aby było to konieczne. W rodzinie liczy się miłość, nie papiery.
Nie mam zdania.

Dziękuję za oddanie głosu! Jeśli chcesz, podziel się swoją opinią w komentarzu!
...
...

Reklama
322 Super!
Zauważyłeś literówkę lub błąd? Napisz do nas.

Komentarze sameQuizy: 356

Happy_My_Life...

Happy_My_Life...

(proszę nie hejtować) co to in vitro? (nie wiem po prostu co to)

Odpowiedz
PrzyjaznyLeniwiec

PrzyjaznyLeniwiec

Jestem wierząca i nie podoba mi się na przykład to, że niektórzy uważają LGBT za dzieło szatana. Sama jestem bi, uwielbiam Harrego Pottera, uważam że aborcja powinna być legalna, obchodzę Halloween (nie traktuję jak święto) i chciałabym kiedyś sobie zrobić tatuaż, a mimo to jakoś nie czuję się specjalnie oddalona od Boga xd

Odpowiedz
1
_haukeland_

_haukeland_

Harry Potter jest super! A kościół niech się odwali od LGBT!!!

Odpowiedz
4
SCP-049-PlagueDoctor

SCP-049-PlagueDoctor

Ok to teraz słuchaj to LGBT rujnuje kościoły i oddziela je od państwa, a typowe wasze słowo "wolność, równość" no i przecież każdy ma prawo do religii itd. A czemu kościół nie?!!!

Odpowiedz
SCP-049-PlagueDoctor

SCP-049-PlagueDoctor

@Miss_Herran Nie normalne to jest co Wy odwalacie.

Odpowiedz

Oliwieros

Ja halloween wiążę ze świętem statanistycznym… Tak to śiwęto szatana i wyznaję szatanizm

Odpowiedz

N...B

1 Halloween
Nie obchodzę tego święta chociaż ja traktuję to jak zabawę oczywiście ta zabawa może być niebezpieczna cukiereki które ktoś daje nie zawsze mogą być cukierkami. Ale dobra ja jestem ateistą i nie uważam że to jakiś kult czy coś. Poprostu dzieciaki chodzą w przebraniach i zbierają słodycze.

2. Harry Potter
Niektórzy mówią że ta książka odwraca od Religii ale jeśli ktoś jest wierzący a ta książka go odwróci od religii to znaczy że ta jego wiara była nic nie warta skoro książka go odwróciła od wiary. Ale też skoro on odwraca od wiary to Harry Potter jest równie silny i wszech mogący jak Bóg że jest w stanie od niego odwrócić?

3. LGBT+
Trzeba szanować wszystkich ludzi! Orientacja nie gra tu roli! Ja wiem że Bóg stworzył Adama i Ewę – kobietę i mężczyznę ale jak mi opisywali Boga to wychodziło że on kocha wszystkich ludzi bez wyjątku. Homoseksualizm moim zdaniem nie ma nic wspólnego z szatanem. A mówiąc że to grzech jakby ktoś zabrania takiej osobie być sobą! A chyba nikt by nie chciał żeby mu zakazywali być sobą pod groźbą że „to co robisz to grzech” oczywiście nie usprawiedliwiam tym morderców na przykład.

4. Tatuaże
Moim zdaniem to nie jest niszczenie tego co Bóg stworzył. Dajmy taki przykład : Wybiłeś sobie stały ząb więc chyba idziesz do lekarza żeby Ci dał nowy i gdyby patrzeć na to jak na tatuaże to też jest niszczenie tego co Bóg stworzył przecież Bóg dał ci ten ząb nie wkładaj sobie nowego! Bądź bezzębny. (Mówiłam to w ironii) ogólnie sama bym chciała mieć mały tatuaż taki żebym mogła go jak uznam że to wstyd zakryć.

5. Aborcja
Trudno mi się wypowiadać na ten temat. Oczywiście że z jednej strony to jednak morderstwo ale jeśli poród jest związany z niebezpieczeństwem to jak najbardziej taka kobieta może sobie pozwolić na aborcję albo nikt nie będzie chyba kazał rodzić małej dziewczynce bo była molestowana. Ale jeśli taka ciąża była skutkiem nieodpowiedzialności nie wiem czy aborcja wtedy powinna być brana pod uwagę.

6. In vitro
Jeśli kobieta jest bezpłodna i nie chce adoptować dziecka to nie jest nic złego. Ogólnie in vitro nie jest złe pod każdym względem.

7. Z perspektywy religijnej para musi najpierw wziąć ślub a potem postarać się o dzieci ale moim zdaniem to nie jest nic złego zamienić kolejność może nawet dziecko będzie miało szansę być na weselu swoich rodziców a nie jakichś ciotków, pociotków itd.

To jest moje zdanie nie musicie się z nim zgadzać. Nie narzucam nikomu swojej opinii

Ogólnie bardzo fajny quiz. 😉

Odpowiedz
7
Aya_Jiri

Aya_Jiri

1. Halloween
Nie widzę w tym nic złego bo niby co jest złego w przebieraniu się za potwory, chodzenie po cukierki i dekorowanie domu?
2. Harry Potter
Tego już kompletnie nie rozumiem książka/film ma wiele zalet jak walka dobra ze złem, przyjaźń, poświęcenie. Kościół stanowczo przesadza.
3. LGBT+
Wszyscy jesteśmy równi i każdy ma prawo do miłości. Ja ogólnie szanuję i toleruję LGBT+
4. Tatuaże
To moje ciało i mogę je ozdabiać. To moje ciało, mój wybór. Planuję w przyszłości kilka tatuaży.
5. Aborcja
Uważam że powinna być stosowana tylko wtedy jeśli zagraża to życiu matki lub dziecko będzie bardzo upośledzone a matka nie ma warunków żeby takie dziecko wychować. W innych przypadkach nie! Nie ma że widzi mi się bo „wpadłam” to usunąć. Jeśli „wpadła” może je urodzić i oddać do rodziny która to dziecko wychowa. Lepiej żeby oddała wtedy niż się znęcała nad dzieckiem.
6. In-vitro
Nie mam nic przeciwko jeśli rodzice bardzo chcą dziecka to co w tym złego?
7. Osobiście uważam że to tylko papier. Najważniejsze żeby byli dobrymi rodzicami.

Odpowiedz
1
asika.

asika.

Mi osobiście często brakowało odpowiedzi, która w pełni wyrażałaby moje zdanie. Zawsze było coś z czym się nie zgadzałam, ale jak mówią „co człowiek to opinia” czy jakoś tak… 😂 W każdym razie, postanowiłam wypowiedzieć się w komentarzu i dopełnić niektóre aspekty…

1. Halloween

Teoretycznie nie mam podstaw, by stwierdzać, że jest to złe o ile traktuje się Halloween jako zabawę, a nie formę kultu. Lecz jako katoliczka, jestem przekonana o istnieniu diabła. Jest to podstępna istota, która zrobi wszystko, by odciągnąć nas do Boga. Zło jest często opakowane w piękne pudełko. Jak cukierek – kolorowy i piękny, lecz jak się okazuje zepsuty… Ostatnio oglądałam dwugodzinny film ze świadectwem egzorcysty i był naprawdę mocny, dający do myślenia… Jeśli ktoś chciałby obejrzeć, to mogę podać link.

2. Harry Potter

Całkowicie rozumiem, dlaczego kościół uznaje te książki za „niebezpieczne” bo sama widzę wiele nawiązań do szatana. Jeśli HP pozostaje jednak tylko formą książki i opowieści o przyjaźni… nie powinnismy chyba całkowicie z niej rezygnować. Choć na pewno rzucanie zaklęć jest złe! To straszne, że jako ludzie nie zdajemy sobie sprawy z mocy słowa…

3. LGBT+

Bóg kocha wszystkich tak samo, nawet jeśli oni chodzą innymi drogami. Wiem, że ta wypowiedz może wzbudzić kontrowersje, ale jak mówi nauka – homoseksualizm czy jakakolwiek inna orientacja niż heteroseksualizm, jest pewnym zaburzeniem. Trzeba jednak szanować drugiego człowieka, bez względu na poglądy i orientację. Dotyczy to wszystkich i nie mówię tu jedynie o homofobach… Jako osoba o dość tradycyjnych poglądach i katoliczka, która mimo upadków, jak Jezus stara się dźwigać krzyż (z mniejszym powodzeniem – to fakt, ale będę próbować dalej) często spotykałam się z krytyką tego w co wierze. Byłam nazywana zacofaną, mówiono mi, że to głupie. Ale przecież każdy ma prawo do własnych poglądów, a to nie my jesteśmy od o oceniania co właściwe czy prawdziwe, bo nasza wiedza jest ograniczona.

4. Tatuaże

Tu nie jestem do końca przekonana. Na pewno niecenzuralne treści nie są odpowiednie, bo publiczne zgorszenie to już nie tylko kwestia wiary. Osobiście przeraża mnie myśl, że miałabym dobrowolnie przyjąć sporą dawkę trujących substancji, tylko po to by moja skóra zdobiona była jakimś obrazem

5. Aborcja

Wiadomo, że nikt nie będzie kazał małej dziewczynce urodzić dziecka, bo została zgwalcona, albo urodzić jeśli to zagraża życiu kobiety. (Sprawa wyglada inaczej w przypadku zwykłej nieodpowiedzialności – według mnie nie powinno być wtedy mowy o takim zabiegu)

Trzeba jednak pamiętać, że jest to morderstwo, że dziecko jest żywe i czuje od początku.

6. In-vitro
Nie jestem zbyt obeznana w tym temacie, więc nie będę się wypowiadać bardzo dokładnie. Jest to jednak potępiane przez kościół nie bez powodu, przecież nie wymyślił tego jakiśtam ksiądz… Jeśli w Biblii jest napisane, że to niewłaściwe zachowanie, to ja nie mam zamiaru dyskutować. Pismo Św to dla mnie słowo Boga, a Bóg to ojciec. Jestem jego dzieckiem, a on pragnie mego dobra. Ufam mu, bo jak osoba która mnie kocha mogłaby mnie skrzywdzić i sprowadzić na złą drogę?

Mam nadzieje, że nie przerodzi się to w jakaś długa dyskusję, bo to co napisałam powyżej to moje zdanie, z którym nie musicie się zgadzać. Jeśli ktoś chciałby podyskutować, to nie ma problemu. Jestem otwarta na ludzi z aegumentami

Odpowiedz
4
Atlantic

Atlantic

•  AUTOR

@asika. Niestety uwzględnienie wszystkich możliwych poglądów było niemożliwe😉 W znacznej mierze podzielam Twoje zdanie i cieszę się, że są jednak osoby, które potrafią spokojnie i z szacunkiem wyrazić swoje zdanie. Gdyby prześledzić wszystkie komentarze ppd tym quizem, naprawdę nie ma wiele takich osób. Do niektórych spraw nasze społeczeństwo musi najwyraźniej dorosnąć…

Dziękuję za Twoją opinię😊

Odpowiedz
3
let-seliminatepeople

let-seliminatepeople

Ja tam mam same poglądy lewicy, także X D

Odpowiedz
Ewcia_Ani

Ewcia_Ani

jeżeli chodzi o lgbt to ja mam trochę inne zdanie…
no bo skoro według kościoła bycie homo, bądź bi jest grzechem to czemu bóg np. geja nie stworzył dziewczyną… wtedy podobaliby mu ( teraz nie wiem czy napisać ” mu” czy „jej” XDD) się faceci… rozumiecie o co mi chodzi, cn?

Odpowiedz
akaMarcisz

akaMarcisz

@Ewcia_Ani LGBT to nie tylko homoseksualiści, ale rósnież transeksualiści.
Gdyby „gej” byłby dziewczyną, to nie tak, że stałby się heteroseksualny – nadal byłby gejem, bo byłby to mężczyzna uwięziony w kobiecym ciele

Odpowiedz
1

n...o

1. Halloween
Nie obchodzę tego święta, więc nie zagłębiam się w te tematy. Słyszałam coś, że jest to satanistyczne święto. Ja sądzę, że dopóki to przybiera formę zabawy a nie kultu to jest spoko.
2. Harry Potter
Wiem, że u znacie mnie za dziwoląga, ale nie czytałam ani oglądałam HP xD Ale sądzę, że to jest tylko książka i nie ma w niej nic złego. Dopóki tam odgrywa się dobro to nie sądzę, żeby było w tym coś złego.
3. LGBT+
Bóg kocha wszystkich ludzi. Niestety to wychodzi spoza normy katolickiej, bo Bóg stworzył Ewę o Adama – Kobietę i mężczyznę. Wiem, że za tą odpowiedź pewnie spotkam się z hejtem, ale nauka mówi, że homoseksualizm jest zaburzeniem psychicznym. Niestety tylko ten rozgłos zostaje uciszany.
4. Tatuaże
Tatuaże nie są niczym złym, dopóki nie zawierają niecenzuralnych treści. Ogólnie sama chciałabym zrobić sobie delikatny tatuaż z jakimś małym znaczkiem ptaka czy cytatu.
5. Aborcja
Niestety samej trudno jest mi się wypowiedzieć na ten temat. Jeśli kobieta nie uczęszczała na lekcje WDŻ a dziecko zostało stworzone przez głupotę, powinno być to zakazane. Jeśli dziecko zostało zapłodnione przez mniej wesołe okoliczności a kobiecie groziła by śmierć mogłaby podjąć się aborcji, dopóki dziecko jeszcze nic nie czuje (nie wiem jak to opisać) choć kobieta powinna w miarę możliwości podjąć się tego wyzwania i urodzić dziecko.
6. Nie widzę nic złego w in-vitro. Jeśli kobieta ma kochającego męża a bardzo chcą mieć swoje dzieci, czemu by miała się tego nie podjąć?
7. Z perspektywy religijnej kobieta i mężczyzna powinni w pierwszej kolejności wziąć ślub a potem zdecydować się na dziecko. Niestety są różne okoliczności i nie zawsze tak się da.

To jest moja perspektywa 😉
Pozdrawiam, fajny quiz 💕 choć niestety niektóre statystyki bolały :/

Odpowiedz
6
akaMarcisz

akaMarcisz

@nekoo
Nie zgadzam się z twoimi poglądami, ale punkt 3 mnie już rozwalił. Szanuję to, naprawdę, ale ocenę czy coś jest chorobą pozostaw lekarzom.

Odpowiedz
3

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej