„Ale proszę księdza!” – głosowanie o kontrowersjach w kościele katolickim

Witam Cię w niekonwencjonalnym i zapewne bardzo kontrowersyjnym głosowaniu na temat poglądów kościoła katolickiego. Zanim przystąpisz do wyrażania swoich opinii, zapamiętaj następujące zasady: po pierwsze, zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy chrześcijanin wygłasza takie poglądy, bez względu na to, czy jest osobą duchowną czy świecką, dlatego quiz ten w żadnym razie nie ma na celu propagowania krzywdzących stereotypów o chrześcijaństwie i jego kapłanach oraz wyznawcach. Zawiera on jedynie pewne kontrowersyjne stwierdzenia pojawiające się w tych kręgach, ale proszę absolutnie nie czuć się przez nie obrażanym. Po drugie, każda opinia jest równie ważna i nikt nie ma prawa obrażać drugiego człowieka przez jego poglądy w prezentowanych poniżej kwestiach. Wszelkie dyskusje i wymiany zdań proszę prowadzić kulturalnie i spokojnie, bez użycia nieprzyjemnych epitetów czy wulgaryzmów. Naruszenia tej zasady będzie skutkowało natychmiastowym zgłoszeniem wypowiedzi. Dziękuję i zapraszam do głosowania.
Akceptuję wszystkie powyższe zasady.
Mam to w nosie (ależ to dojrzałe z Twojej strony, nie-do-końca-anonimowy Użytkowniku).

Zaczął się październik, miesiąc, w którym przypada słynne głównie na zachodzie święto Halloween. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że jest to prowadzący do demoralizacji kult Szatana?
Tak. Uważam, że obchodzenie tego święta nie przystoi wyznawcy religii chrześcijańskiej. Uważam, że jest to zły zwyczaj.
Nie. Traktuję Halloween jako zabawę, a nie jako święto. Ten dzień nie jest dla mnie w żaden sposób związany z kwestiami wiary i religii. Jeśli jednak byłaby mowa o faktycznej kultywacji Halloween związanej z demonami, to jestem przeciwko.
Nie mam zdania.
Halloween nie wiąże z religią katolicką. Patrzę na to święto przede wszystkim jako na odzwierciedlenie tradycji celtyckiej, a potem germańskiej. Ma dla mnie jedynie wartość historyczno - kulturową, dlatego pozostaję neutralny.

Skoro jesteśmy w tym temacie, można przyjrzeć się pewnemu dziełu literackiemu. "Harry'ego Pottera" pokochali czytelnicy na całym świecie, ale w Kościele pojawiają się domniemania, jakoby treść tej serii była niezgodna z religią chrześcijańską. Co o tym sądzisz?
To prawda, magia i czarodzieje nie należą do religii chrześcijańskiej i z tego powodu katolicy powinni wystrzegać się takich treści.
Uważam, że to przesada. To fantasy, osobiście traktuję tę książkę po prostu jako ciekawą historię przedstawiającą motyw walki dobra ze złem w bardzo ciekawy sposób. Nie widzę w tym nic anty-chrześcijańskiego.
Pragnę zauważyć, że sam Harry Potter miał ojca chrzestnego, co pozwala sądzić, że został ochrzczony, a zatem był chrześcijaninem... Od dalszych komentarzy się powstrzymam, moje zdanie jest chyba jasne.
Nie mam zdania.

Zmieńmy temat. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że homoseksualizm jest grzechem i pochodzi od diabła.
Tak, uważam, że bycie homoseksualistą wykracza poza normy chrześcijaństwa. W końcu Bóg stworzył kobietę i mężczyznę jako osoby heteroseksualne. O innych orientacjach nie było mowy.
Nie, Bóg kocha wszystkich ludzi, bez względu na orientację.
Nie mam zdania.
Reklama

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują tatuaże. Czy jesteś zdania, że zrobienie sobie tatuażu jest bezczeszczeniem świątyni Ducha Świętego, jaką jest ludzkie ciało?
Tak. Nie powinniśmy niszczyć czegoś, co zostało stworzone przez Boga.
Nie. Dawno już skończyły się czasy, w których tatuaże oznaczały buntowników i satanistów. Dziś tatuaż jest ozdobą, poza tym często też oznacza ważne dla nas osoby, miejsca, wydarzenia... To wyraz pamięci, niekiedy nawet religijnej.
Uważam, że moje ciało po prostu należy do mnie i mam prawo robić z nim co zechcę - tatuaże, piercing...
Nie mam zdania.

Kolejny temat wywołuje kontrowersje nie tylko w Kościele, ale i w środowiskach świeckich. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że aborcja to odebranie dziecku największego Bożego daru - życia i, że jest najcięższym grzechem?
Tak, nie wolno nam pozbawiać życia niewinnego dziecka, zwłaszcza, że to życie to najświętszy dar od Boga.
To po prostu morderstwo, bez względu na to, czy jest się chrześcijaninem czy też nie.
Nie. Kobieta ma prawo sama decydować o swoim ciele i jeśli nie chce rodzić dziecka, to ma do tego prawo. Zwłaszcza jeśli ciąża wiąże się z zagrożeniem jej życia.
Nie mam zdania.
Reklama

Skoro już jesteśmy w tym temacie - co sądzisz o in vitro?
To niedopuszczalne, życie pochodzi od Boga i nie wolno nam ingerować w naturalne procesy.
Nie widzę w tym nic złego.
Nie mam zdania.

Czy jesteś zdania, że chrześcijanin nie powinien posiadać nieślubnych dzieci? (mowa o ślubie kościelnym)
Tak, każdy chrześcijanin będący w związku powinien wziąć ślub kościelny.
Nie, nie sądzę, aby było to konieczne. W rodzinie liczy się miłość, nie papiery.
Nie mam zdania.

Dziękuję za oddanie głosu! Jeśli chcesz, podziel się swoją opinią w komentarzu!
...
...

Reklama
292 Super!
Udostępnij quiz
Zauważyłeś literówkę, błąd ortograficzny lub stylistyczny? Napisz do nas.
Sprawdź najnowsze posty na Instagramie! @samequizy

Komentarze sameQuizy: 331

let-seliminatepeople

let-seliminatepeople

Ja tam mam same poglądy lewicy, także X D

Odpowiedz
Ewcia_Ani

Ewcia_Ani

jeżeli chodzi o lgbt to ja mam trochę inne zdanie…
no bo skoro według kościoła bycie homo, bądź bi jest grzechem to czemu bóg np. geja nie stworzył dziewczyną… wtedy podobaliby mu ( teraz nie wiem czy napisać ” mu” czy „jej” XDD) się faceci… rozumiecie o co mi chodzi, cn?

Odpowiedz
akaMarcisz

akaMarcisz

@Ewcia_Ani LGBT to nie tylko homoseksualiści, ale rósnież transeksualiści.
Gdyby „gej” byłby dziewczyną, to nie tak, że stałby się heteroseksualny – nadal byłby gejem, bo byłby to mężczyzna uwięziony w kobiecym ciele

Odpowiedz
nekoo

nekoo

1. Halloween
Nie obchodzę tego święta, więc nie zagłębiam się w te tematy. Słyszałam coś, że jest to satanistyczne święto. Ja sądzę, że dopóki to przybiera formę zabawy a nie kultu to jest spoko.
2. Harry Potter
Wiem, że u znacie mnie za dziwoląga, ale nie czytałam ani oglądałam HP xD Ale sądzę, że to jest tylko książka i nie ma w niej nic złego. Dopóki tam odgrywa się dobro to nie sądzę, żeby było w tym coś złego.
3. LGBT+
Bóg kocha wszystkich ludzi. Niestety to wychodzi spoza normy katolickiej, bo Bóg stworzył Ewę o Adama – Kobietę i mężczyznę. Wiem, że za tą odpowiedź pewnie spotkam się z hejtem, ale nauka mówi, że homoseksualizm jest zaburzeniem psychicznym. Niestety tylko ten rozgłos zostaje uciszany.
4. Tatuaże
Tatuaże nie są niczym złym, dopóki nie zawierają niecenzuralnych treści. Ogólnie sama chciałabym zrobić sobie delikatny tatuaż z jakimś małym znaczkiem ptaka czy cytatu.
5. Aborcja
Niestety samej trudno jest mi się wypowiedzieć na ten temat. Jeśli kobieta nie uczęszczała na lekcje WDŻ a dziecko zostało stworzone przez głupotę, powinno być to zakazane. Jeśli dziecko zostało zapłodnione przez mniej wesołe okoliczności a kobiecie groziła by śmierć mogłaby podjąć się aborcji, dopóki dziecko jeszcze nic nie czuje (nie wiem jak to opisać) choć kobieta powinna w miarę możliwości podjąć się tego wyzwania i urodzić dziecko.
6. Nie widzę nic złego w in-vitro. Jeśli kobieta ma kochającego męża a bardzo chcą mieć swoje dzieci, czemu by miała się tego nie podjąć?
7. Z perspektywy religijnej kobieta i mężczyzna powinni w pierwszej kolejności wziąć ślub a potem zdecydować się na dziecko. Niestety są różne okoliczności i nie zawsze tak się da.

To jest moja perspektywa 😉
Pozdrawiam, fajny quiz 💕 choć niestety niektóre statystyki bolały :/

Odpowiedz
4
akaMarcisz

akaMarcisz

@nekoo
Nie zgadzam się z twoimi poglądami, ale punkt 3 mnie już rozwalił. Szanuję to, naprawdę, ale ocenę czy coś jest chorobą pozostaw lekarzom.

Odpowiedz
1

SmieCC

Zawsze w quizach typu jak powyższy lub „Co wolisz” odnoszę nieodparte wrażenie, że ludzie wybierają te odpowiedzi „dla zasady”, nie mając własnego zdania, podążając za ogólnie narzuconymi wartościami i powtarzając opinie „ogółu”. Sama konstytucja mówi, że każdy ma prawo do bycia kimkolwiek nawet debilem i nic wam do tego, to z kim śpi sąsiad to jego sprawa i jego przestrzeń prywatna. To nie jest nasza sprawa i dopóki sąsiad nie wlezie do naszego łóżka nie mamy wręcz prawa ingerować w jego życie. Dziękuję.

Odpowiedz
6
Konecsowy

Konecsowy

@SmieCC jak też tak uważam ludzie wybierają te odpowiedzi na które pewnie zagłosuje większość

Odpowiedz
1
Scylle

Scylle

Nie widzę w tym quizie żadnych kontrowersji. To zrozumiałe, że kościół pragnie nas chronić przed zboczeniami, dewiacjami i okultyzmem. Gdyby kościół nie stał na straży porządku, to nasze społeczeństwo stałoby się zepsute, niemoralne, a tak być nie może. Osoby sprzeciwiające się woli kościoła sprzeciwiają się woli Boga, co czyni ich skreślonych jako porządnych katolików. To doprawdy straszne jak dużo osób odchodzi dziś od nauk kościoła na rzecz liberalno-lewackiej propagandy. Jestem szczerze zdegustowany. Tak być nie może!

Odpowiedz
9
GoldM

GoldM

@Scylle zgadzam sie

Odpowiedz
2
bulesniqq_

bulesniqq_

@Scylle, moim zdaniem tym komentarzem dyskryminujesz osoby odchodzące od ,,woli kościoła”. Pragnę zaznaczyć, że ateiści to też ludzie, a nie propaganda.

Odpowiedz
2
Scylle

Scylle

@bulesniqq_ Nikt nikogo nie dyskryminuje. Jeśli już to ateiści sami się dyskryminują odchodząc od Boga.

Odpowiedz
4
bulesniqq_

bulesniqq_

@Scylle, tak się składa, że sama nie wierzę :). Ale nie uważam, że Kościół to coś złego. Po prostu moi rodzice nie wierzą, a ja mam… Hmm… Niespotykane poglądy…?
W sensie:
Wierzę w Boga, ale ,,nie wierzę w Kościół”.

Odpowiedz
1
Scylle

Scylle

@bulesniqq_ Od tego zawsze się zaczyna. Najpierw odwracasz się od kościoła, a chwila moment zapominasz o Bogu. Lepiej wróć na dobrą drogę, póki nie jest za późno kobieto.

Odpowiedz
3
Konecsowy

Konecsowy

@Scylle racja

Odpowiedz
1
Lusi_kot

Lusi_kot

@Scylle Przykro mi, ale nie zgodzę się z twoim komentarzem. Wierzę w Boga, a nie kościół i nikt mi nie powie, że odwracając się od kościoła odwracam się od Boga. Nawet w Biblia o tym głosi, że Bóg jest wszędzie więc nie mam obowiązku wierzyć w kościół i jego propagandę.

Odpowiedz
2

.why.

@Scylle A czy ,,Bóg” ochronił dzieci które zostały wykorzystane przez księży i innych kapłanów w kosciele?

Odpowiedz
1
Scylle

Scylle

@.why. Jeśli nie ochronił, to najwyraźniej ciężko zgrzeszyły, toteż musiały odbyć karę za swoje winy. Bóg chroni tylko tych, co mu najbliżsi.

Odpowiedz
1
Scylle

Scylle

@.why. Księża zaś, jako wysłannicy Boga mają prawo, a nawet i obowiązek wykonywać wolę Bożą, toteż ich czyny są w pełni zrozumiałe i uzasadnione jako akt całkowitego oddania wierze.

Odpowiedz
1
z_innej_perspektywy

z_innej_perspektywy

Bardzo dobre głosowanie który nie opowiada się po żadnej ze stron a jedynie zaprasza i umożliwia kulturalną dyskusje każdemu niezależnie od poglądów. Niestety wyniki pozostawiają sobie wiele do życzenia i uświadamiają jak niektórzy ludzie nie mają pojęcia o pewnych sprawach… ale to inny temat.

Odpowiedz
7
Nicki_B

Nicki_B

Tak szczerze nie wiem co to vitro? Ktoś mi wytłumaczy?

Odpowiedz
2
akaMarcisz

akaMarcisz

@Nicki_B Sztuczne zapłodnienie.
Mężczyźni mogą w takich bankach oddać nasienie, a kobiety je „wziąć” i wprowadzić do komórk jajowej za pomocą zastrzyków

Odpowiedz
5
Nicki_B

Nicki_B

@akaMarcisz ok dzięki

Odpowiedz
2
MartinaS11

MartinaS11

Aborcja to nie zabicie dziecka tylko zarodka, to nie jest „dziecko” które czuje czy które widzi i będzie mu smutno i źle, że kobieta w której macicy się znajduje dokona aborcji. A dziecko które już się urodzilo, czuje, widzi, rozumie, uczy się, ma szanse na dobre, godne życie trzeba chronić. Przepraszam, ale trzeba mieć niski iloraz inteligencji, aby to porównywać i pisać to co ty.

Odpowiedz
6
_sweet_candy_

_sweet_candy_

[Komentarz usunięty przez użytkownika]

Odpowiedz
2
bulesniqq_

bulesniqq_

@MartinaS11, zgadzam się.

Odpowiedz
MartinaS11

MartinaS11

Moim zdaniem aborcja powinna być legalna w 100%. Tylko i wyłącznie od kobiety zależy czy urodzi to dziecko. Jeśli według ciebie jest mordercą to trudno, ale chyba najważniejsze, że to ona, a nie ty wiec co cie to obchodzi, że ona np. „popełnia grzech”?

Odpowiedz
7
MartinaS11

MartinaS11

@MartinaS11 kiedyś również myślałam, że aborcja powinna być dostępna tylko w niektorych przypadkach ale teraz sądzę inaczej i czy naprawdę ktoś myśli, że nagle zlecą się tłumy kobiet które będą chciały podjąć się aborcji? Tak naprawdę trzeba mieć mocną psyche, żeby to zrobić.

Odpowiedz
1
MartinaS11

MartinaS11

Chociaż wciąż uważam że powinna być dostepna do pewnego tygodnia a nie kiedy się podoba. A jeśli chodzi o duszę(jeśli w ogóle istnieje) to może po prostu przejdzie do drugiego ciała jeśli to tak działa hah no niestety nie wiem i nikt tego nie wie.

Odpowiedz
Pani_Anime

Pani_Anime

@MartinaS11 moim zdaniem aborcja nie powinna być legalna w 100 % bo taka kobieta równie dobrze może oddać dziecko do adopcji.
Przecież to nienarodzone dziecko też zasługuje na życie.
A aborcja mogłaby być tylko wtedy gdy ciąża zagraża życiu kobiety.

Odpowiedz
1
Pani_Anime

Pani_Anime

@MartinaS11 ale i tak w większości rzeczy masz racje

Odpowiedz
1
MartinaS11

MartinaS11

Znaczy wiesz sam poród i tak nie jest łatwy, rozumiem i szanuję twoje zdanie i jestem ci wdzięczna za normalną dyskusję, ale w moim toku rozumowania to ten zarodek niczego nie traci, on nie wie, że mógł żyć a tak naprawdę jeśli od razu na starcie ma mieć źle to dlaczego trzeba go na siłę sprowadzać na ten świat. Jednak sądzę, że powinna ona być możliwa tylko do pewnego tygodnia, ponieważ kiedy płód już jest rozwinięty to jednak co, po tylu miesiącach go się nagle usuwa? To jest też pewnie niekomfortowy zabieg wtedy wiec równie dobrze można to dziecko urodzić.

Odpowiedz
3

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej