Zmiany klimatyczne – Czy pomożesz naszej planecie?

Jednym ze sposobów dbania o środowisko jest posadzenie drzewa lub rośliny pylącej. Czy podołasz wyzwaniu i zasadzisz w ogrodzie lub w doniczce na balkonie/parapecie chociażby niewielką roślinę?
Tak
Nie

Kolejnym ważnym czynnikiem jest kompostowanie i segregowanie. To niesamowicie ważne i przy tym łatwe do wykonania. Segregując śmieci pomożesz naszej planecie w tych ciężkich czasach. Więc, jeśli jeszcze nie segregujesz odpadów, to czy zaczniesz dbać o otoczenie, w którym żyjesz wyrzucając śmieci do odpowiednich pojemników?
Tak
Nie

Czy marzy Ci się zjeść na obiad kotleta schabowego lub skrzydełka z frytkami? Jeśli tak, to zastanów się, czy naprawdę aż tak bardzo potrzebujesz tego mięsa. Niestety, ludzi, którzy spożywają mięso w dalszym ciągu jest bardzo dużo, a co za tym idzie zabija się miliardy krów, świń, kur i nie tylko. W dodatku zwierzęta hodowlane produkują szkodliwy dla środowiska metan, który ma ogromny wpływ na zmiany klimatyczne. Więc, jeśli nie masz odwagi, albo możliwości, żeby zrezygnować z mięsa całkowicie, to czy chociaż ograniczysz jego spożywanie dla dobra swojego i Ziemi?
Tak
Nie

Palące się światło w pustym pomieszczeniu, niepotrzebnie podpięte kable do prądu i działający telewizor w tle, kiedy wychodzimy "na chwilę" z domu. Mało ludzi liczy się z tym, ile elektrowni pracuje na tym świecie, by zasilić niepodpięte do niczego kable sterczące z gniazdek. A przecież zgaszenie światła czy telewizora nie zajmuje całego dnia. Nawet jeśli ktoś się bardzo śpieszy to zawsze znajdzie się czas, aby przed wyjściem rozejrzeć się chwilę po mieszkaniu. Więc teraz moje pytanie do Ciebie. Czy następnym razem zanim wyjdziesz z jakiegoś pomieszczenia zgasisz światło i wyłączysz telewizor, a gdy tylko skończysz ładować telefon wypniesz kabel z gniazdka?
Tak
Nie
Reklama

Jeśli jesteś osobą pełnoletnią lub będziesz w niedalekim czasie, chodź na wybory. Może się okazać tak, że to właśnie Twój głos okaże się być decydujący. Jeśli już pójdziesz, to dobrze się zastanów na kogo zagłosować. Weź pod uwagę to, co politycy mają do powiedzenia w kwestii ochrony środowiska. Zweryfikuj, czy nie wybierasz kogoś, dla kogo las to tylko produkcja desek. I jak, jesteś już osobą pełnoletnią, która ma możliwość wpłynąć w ten sposób na kraj?
Tak
Nie

Nie wyrzucaj starych ubrań! Ubrania za małe lub zwyczajnie niechciane możesz jak najbardziej komuś oddać. Istnieje wiele rodzin, dla których los nie jest łaskawy. Oddając im swoje ubrania sprawisz, że na ich twarzach pojawią się promienne uśmiechy. Takie rzeczy zbierają również sieciówki, które zapewne zaoferują Ci w zamian jakieś zniżki na zakupy. Pamiętaj, że masowa konsumpcja nie poprawi stanu klimatycznego. Staraj się więc jak najrzadziej kupować nowe ubrania. Czy dasz radę ograniczyć do minimum swoje zakupy?
Tak
Nie
Reklama

Ważna jest również jakość powietrza w naszym kraju. Jeśli możesz to zainteresuj się swoim miastem pod tym względem. Już sama świadomość tego, to krok do sukcesu, więc sprawdzaj internet lub instaluj aplikacje, które pomogą Ci poznać lepiej miasto, w którym mieszkasz. Jesteś ciekaw jakości powietrza w Twoim mieście?
Tak
Nie

Lniana torba - to kolejny krok w stronę sukcesu. Dostaniesz taką dosłownie wszędzie za darmo lub kupisz ozdobioną za niewielkie pieniądze. Zabieraj ją ze sobą na zakupy, zamiast kolejny raz kupować plastikową siatkę. Uwierz, że bardziej Cię zadowoli wielorazowa torba, a z motywującym napisem lub ulubionym bohaterem, dodatkowo wprawi Cię w uśmiech. Czy posiadasz już taką torbę?
Tak
Nie

Używaj obydwu stron kartki. Czy zdarzyło Ci się, że pisząc notatki używałeś tylko jednej strony kartki? Albo, gdy na początku wypracowania popełniłeś błąd i 3/4 pustej kartki trafiło do śmietnika? Wiedz, że z tego kawałka niezapisanej kartki możesz bardzo skorzystać, na przykład robiąc listę zakupów lub listę rzeczy do zrobienia. Nie marnuj papieru, to niszczy drzewa. A skoro tutaj jesteś to myślę, że w mniejszym, bądź większym stopniu zależy Ci na naszej planecie. Mam rację?
Tak
Nie

Certyfikaty. Staraj się sprawdzać, czy dana firma ma certyfikat świadczący o ochronie środowiska. Ważne jest też, abyś sprawdził, jak wygląda proces takiego certyfikatu, gdyż niestety część z nich to zwykły logotyp, który można sobie kupić za odpowiednią ilość pieniędzy. Znasz już może jakieś produkty z certyfikatami ekologicznymi?
Tak
Nie

Na chwilę oderwij się od rzeczywistości. Zamknij oczy i wyobraź sobie jak leżysz w wannie pełnej pachnącej piany i czytasz ulubioną gazetę lub słuchasz muzyki. Miły relaks, prawda? A teraz zastanów się, ile wody marnuje się codziennie przy takich kąpielach. Dużo, prawda? Jednak oszczędzanie wody to nie tylko szybki prysznic, czy zakręcanie kranu podczas mycia zębów, ale też zapełniona pralka i zmywarka. To też nowa uszczelka w cieknącym zlewie i beczka zbierająca deszczówkę do podlewania kwiatów w ogródku lub do napojenia spragnionych zwierząt. Ja myślę, że zarówno zwierzęta, jak i rośliny docenią Twoje starania, też tak uważasz?
Tak
Nie

I na zakończenie poproszę Cię o trochę pomocy. Zarówno rośliny, jak również zwierzęta i my ludzie cierpimy z powodu zmian klimatycznych. Pożary w Afryce, Brazylii i Australii to dopiero początek drastycznych zmian. Powodzie, topnienie lodowców i trzęsienia ziemi, zabijanie zwierząt w celach produkcji ubrań i pożywienia. Możesz sobie pomyśleć teraz "Okej, ale mnie to nie dotyczy." Ale ja Ci powiem, że jednak dotyczy. Wszyscy żyjemy na jednej planecie. Jednej, jedynej, niezastąpionej. Dbajmy o nią jak tylko możemy, bo za kilka lat może już być za późno. Wspierajmy zbiórki charytatywne, segregujmy śmieci, oszczędzajmy prąd i wodę i przede wszystkim dbajmy o otoczenie, w którym się znajdujemy. Będąc na plaży, czy mieście podnieśmy papierek leżący obok, aby przez przypadek nie zjadło go żadne zwierzę. Teraz odpowiedz na ostatnie proste pytanie, czy zależy Ci na środowisku i postarasz się codziennie zrobić chociaż jedną dobrą rzecz dla naszej planety?
Tak
Nie

Reklama
121 Super!
Udostępnij quiz
Zauważyłeś literówkę, błąd ortograficzny lub stylistyczny? Napisz do nas.

Komentarze sameQuizy: 151

tomekgnomek

a ja mam te planete w d.

Odpowiedz
julaaa_kot

julaaa_kot

moje całe życie już jest włączone do tego dawno, bo STRASZNIE oszczędzam wszystko , wiec już jestem taka od urodzenia że oszczędzam

Odpowiedz
2
BlondeBarbieGirl

BlondeBarbieGirl

•  AUTOR

@julaaa_kot
Fantastycznie!!! Oby więcej takich osób! 💚💙💜

Odpowiedz
3

K...Q

Pomyśl życzenie a zobaczysz co się stanie..
To funkcjonalne…,
Osoba która mi wysłała tą wiadomość powiedziała że jej życzenie spełniło się po 13 dniach po odczytaniu tej wiadomości
Wypowiedz życzenie jak skończy się odliczanie:
10…
9…
8…
7…
6…
5…
4…
3…
2…
1…
*Wypowiedz życzenie*
Wklej tę wiadomość w ciągu 26 minut do 13 komentarzy
Jeśli tego nie zrobisz stanie się przeciwięstwo tego życzenia

Odpowiedz
1
Werciax0323

Werciax0323

Spoko quiz tylko ja jak kopię się w wannie to idzie z kilkanaście litrów mniej niż jak w prysznicu.

Odpowiedz
1
BlondeBarbieGirl

BlondeBarbieGirl

•  AUTOR

@Werciax0323
Okej, ja to napisałam ogólnikowo

Odpowiedz
1
Krakowski_Kratos

Krakowski_Kratos

Cóż quiz ogólnie spoko aczkolwiek przyczepiłbym się do tego co piszesz o mięsie, tutaj problem jest nie z uwalnianiem metanu, bo co, pozabijasz to wszystko i wyrzucisz? No raczej wątpię, więc zważ, że tu chodzi o przemysł generujący zatrucie terenu, lub wód ale to tak samo jak rolnictwo tak więc tu należy zmieniać metody, a nie produkty.

Odpowiedz
4
BlondeBarbieGirl

BlondeBarbieGirl

•  AUTOR

@Krakowski_Kratos
Tylko, że mniejsze zapotrzebowanie na spożycie mięsa, lub całkowity brak zapotrzebowania na mięso, wpłynie na ilość tego bydła. Im więcej świń jemy, tym więcej świń jest dopuszczanych do stosunku, byleby tylko było mięsko. Ale to co piszesz jest prawdą i popieram. Dziękuję za uwagę.

Odpowiedz
1
Krakowski_Kratos

Krakowski_Kratos

@BlondeBarbieGirl tak no w pewnym sensie tak tylko chodzi o to, że przy tempie jaki by to miało to no efekty byłyby zauważalne kiedy będę opowiadał wnukom, że kiedyś auta miały opony

Odpowiedz
2
BlondeBarbieGirl

BlondeBarbieGirl

•  AUTOR

@Krakowski_Kratos
Już wystarczy, że nasze dzieci i wnuki nie będą wiedziały co to jest śnieg. Technologia idzie do przodu za szybko a każda działalność człowieka w większym lub mniejszym stopniu wpływa na środowisko. Jak to dalej będzie tak gnało, to przyroda zbuntuje się jeszcze bardziej niż teraz. A to wszystko prędzej czy później będzie miało negatywne skutki. Najbardziej odczują to przyszłe pokolenia.

Odpowiedz
Krakowski_Kratos

Krakowski_Kratos

@BlondeBarbieGirl cóż jest to nieuniknione jednak można sprawić by ten rozwój szedł w dobrym kierunku, tutaj jest działka młodych, bo jak nie młodzi to kto

Odpowiedz
2
BlondeBarbieGirl

BlondeBarbieGirl

•  AUTOR
Odpowiedz
1
Krakowski_Kratos

Krakowski_Kratos

@BlondeBarbieGirl jasne, że prawda, jak coś mówię to tak jest, he he 😜

Odpowiedz
2
BlondeBarbieGirl

BlondeBarbieGirl

•  AUTOR

@Krakowski_Kratos
Skoro tak twierdzisz, to tak musi być 😄😂

Odpowiedz
1
candy_123

candy_123

mnie?”

| On powiedział „nie”.

| Myślisz ze jestem ładna? – zapytała

| Znowu powiedział „nie”.

| Zapytała więc jeszcze raz:

| „Jestem w Twoim sercu?”

| Powiedział ” nie”.

| Na koniec się zapytała: Jakbym odeszła, to
byś

| płakał za mną?” Powiedział, ze ” nie”

| Smutne – pomyślała i odeszła.

| Złapał ją za rękę i powiedział: Nie lubię Cię,

| Kocham Cię. Dla mnie nie jesteś ładna

| tylko piękna. Nie jesteś w moim sercu,

| Jesteś moim sercem. Nie płakałbym za Tobą

| Tylko umarłym z tęsknoty.”

| Dziś o północy twoja prawdziwa miłość
zauważy że

| Cię kocha.

| Coś ładnego jutro między 13-16 się zdarzy w
Twoim

| życiu, obojętnie gdzie będziesz w domu, przy
telefonie albo w szkole.

| Jeśli zatrzymasz ten łańcuszek nie podzielisz
się

| tą piękną historią – to nie znajdziesz
szczęścia w

| 10 najbliższych związkach, nawet przez 10 lat.

| Jutro rano ktoś Cię pokocha.

| Stanie się to równo o 12.00.

| Będzie to ktoś
znajomy.

| Wyzna Ci miłość o 16.00.

| Jeśli ci nie uda wysłać tego do 20
komentarzy zostaniesz na zawsze sam
zobaczmy, czy działa

Odpowiedz
1

Kamyq

Mega quiz 😀 Ale szkoda że Australia się pali, i kangury oraz misie koala i inne zwierzęta umierają 😭😭😭😭😭😭😭😭

Odpowiedz
2
BlondeBarbieGirl

BlondeBarbieGirl

•  AUTOR

@Kamyq
To prawda! Najgorsze jest to, że to właśnie my – ludzie – do tego doprowadziliśmy. To ocieplenie klimatu to wyłącznie nasza wina. Ludzie chcą iść do przodu, rozwijać się – co za tym idzie – środowisko nie nadąża! – Ludzie są tak zaślepieni, że nie widzą tego, co się dzieje. A ona po prostu nie daje rady. Więc zwolnijmy, zwolnij Ty, zwolnię ja. Zadbajmy o środowisko razem. Niech nasza planeta też poczuje się kochana! Bo, po tych pożarach przyroda się odrodzi, ale te zwierzęta nie zmartwychwstaną. Możemy jedynie starać się zwolnić tempo niszczenia tej pięknej przyrody. Dbajmy o środowisko!

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę wszystkiego dobrego! 🌱

Odpowiedz
1
Metafora

Metafora

Świetny quiz ;)

Odpowiedz
1
BlondeBarbieGirl

BlondeBarbieGirl

•  AUTOR

@Metafora
Dziękuję bardzo!
Liczę na to, że dotrze do jak największej grupy odbiorców i razem zadbamy o środowisko!

Pozdrawiam Cię cieplutko i życzę wszystkiego dobrego! 💙

Odpowiedz
1
Metafora

Metafora

@BlondeBarbieGirl Też mam taką nadzieję :)
Nawet najdrobniejsze rzeczy robione na rzecz środowiska się liczą.
Również pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego ♡

Odpowiedz
1
Nikaszko

Nikaszko

Zmiany klimatyczne dzieją się regularnie na naszej planecie od początku jej istnienia. Jedyne na to mamy wpływ i musimy ograniczyć to zużywanie wody i zasobów.
Change my mind

Odpowiedz
4
BlondeBarbieGirl

BlondeBarbieGirl

•  AUTOR

@Nikaszko
Mamy wpływ na o wiele więcej niż tylko ograniczenie zużycia wody i prądu. Teraz coraz więcej osób jeździ autami, co bardzo zatruwa środowisko, a przecież w dalszym ciągu mamy możliwość przejażdżki autobusem, czy pociągiem. Rower i spacer to dobre sposoby na odpoczynek, w dodatku odchudzają. Nie warto od razu wskakiwać do auta, aby przejechać się po mieście. Tak samo jest z paleniem w piecu. Z niektórych kominów unosi się czarny jak smoła dym. Smog to wyłącznie nasza wina – ludzi. Przez osoby, które mają to w głębokim poważaniu zatruwani są wszyscy. Mamy wpływ na naprawdę wiele czynników, tylko trzeba chcieć zawalczyć o lepsze i świeższe powietrze 😊

Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję, że zajrzałaś na mój quiz 💚

Odpowiedz
2
Nikaszko

Nikaszko

@BlondeBarbieGirl ta… Spacer… Zwłaszcza jak masz na 7:20 do szkoły która znajduje się pół miasta dalej

Odpowiedz
1
BlondeBarbieGirl

BlondeBarbieGirl

•  AUTOR

@Nikaszko
No rozumiem, czasami nie ma innego wyjścia. Ale to wyżej tyczyło się ogółu, niektórzy jeżdżą autem po mieście bez celu, aby pojeździć. Jaki to daje efekt? Zatruwanie powietrza i brak paliwa. Piękny efekt. 🤔

Odpowiedz
nati.828

nati.828

@BlondeBarbieGirl faktycznie, takie jeżdżenie po mieście nie pomaga środowisku, ale myślę, że osoby, które tak robią, spełniają tym inne swoje potrzeby – spokój, relaks, odprężenie, ucieczka od problemów (coś jak bieganie). Więc cel takich przejażdżek jest i efekt też jest całkiem pozytywny dla takich osób :)

Odpowiedz
1
Morticia

Morticia

Bardzo fajny i skłaniający do myślenia quiz. Szkoda tych kangurów i małp. Niestety my tylko w tej małej Polsce nie pomożemy całemu światu ale przynajmniej trochę. Jednak z tym mięsem trochę szkoda, ale cóż, mi raczej nie uda się ograniczyć ale ok hehe

Odpowiedz
2
BlondeBarbieGirl

BlondeBarbieGirl

•  AUTOR

@Morticia
Nawet jeśli nie uda Ci się ograniczyć mięsa, to jednak możesz zrobić coś innego, zawsze to milej się patrzy na osoby chętne do pomocy i walki o lepsze życie dla nas i w przyszłości naszych dzieci. Te pożary w Australii, Brazylii i Afryce pokazują nam jak bardzo zaniedbujemy naszą planetę. Niestety, większość osób tego nie rozumie. Jednak mam nadzieję, że ten świat pójdzie w lepszym kierunku. Jedyne co musimy robić to działać i mówić o tym, aby trafiło do jak największej ilości odbiorców.

Dziękuję, że zajrzałaś na mój quiz!
Pozdrawiam Cię cieplutko i życzę wszystkiego dobrego 💜

Odpowiedz

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej