To Twój Świat. To Twój Dom.


Witam Cię w roku 2035. To wcale nie tak daleka przyszłość. A może jednak? Popatrz, to Hazel. Hazel, jeszcze nim przyszła na świat, przeszła poważne mutacje w łańcuchu DNA wynikające z nagromadzenia pierwiastków promieniotwóryczych w środowisku. Tak wygląda po kilkunastu operacjach plastycznych. Świat, którego nie zdążyła poznać, sprawił, że nigdy nie będzie mogła się uśmiechać ani normalnie mówić. Ścieki i odpady fabryczne z roku 2019 właśnie w tej chwili lądują w rzekach i lasach na całym świecie. To będzie się działo.
MÓWIMY, ŻE NIE NASZA SPRAWA!
MÓWIMY STOP!

Rok 2051. Poznaj Valeriję. Bardzo lubi malować. Wczoraj namalowała pięknego nosorożca. Niestety zna te zwierzęta tylko ze starych zdjęć, ponieważ nosorożce wyginęły już kilkanaście lat temu. Kłusownicy zabijają i będą zabijać. Świat będzie tracił to, co ma najpiękniejsze. To się będzie działo.
MÓWIMY, ŻE NIE NASZA SPRAWA!
MÓWIMY STOP!

Rok 2020. Hej, chwila, to już zaraz! Zaraz? Teraz! Ten chłopiec nie ma imienia. Jego rodzice zostali zamordowani przez syryjskich żołnierzy. Znaleziono go umierającego z głodu na ulicy, ale lekarzom ONZ jakimś cudem udało się go uratować. Zobacz, teraz wygląda już znacznie lepiej, choć wciąż jest niedożywiony. Miał szczęście. Tysiące takich jak on nie otrzymało pomocy i umarło na zakrwawionym chodniku. To się dzieje. Zabijają i będą zabijać. Nie przestaną. To się będzie działo.
MÓWIMY, ŻE NIE NASZA SPRAWA!
MÓWIMY STOP!

Rok 2029. To jest Diego. Choruje na astmę i apopleksję. Każdego dnia wychodzi ze swojego domu w Madrycie ze świadomością, że może nie wrócić. Że jego serce bez konkretnego powodu przestanie pracować. Adrenalina zostanie podana zbyt późno. Jest jeszcze mały, ale rozumie zagrożenie. Boi się. A w powietrzu krążą pierwiastki, z których każdy może okazać się zabójczy. Smog będzie nas truł. To się będzie działo.
MÓWIMY, ŻE NIE NASZA SPRAWA!
MÓWIMY STOP!
Reklama

Rok 2074. Shanda właśnie straciła dom. Należała do ostatniego indiańskiego plemienia, które pozostało w dolinie Amazonki kultywując tradycje przodków. Nikt nie sądził, że rabunkowa gospodarka kapitalistów zapędzi się w sam środek dżungli. Tymczasem z Amazonii pozostało już tylko kilkanaście hektarów, a tam, gdzie kiedyś pięły się wysokie drzewa, teraz rozciągają się pola trzciny cukrowej i plantacje. Krewni dziewczynki zostali zamordowani lub przesiedleni, a ona nie ma pojęcia, co się z nią stanie. Lasy deszczowe będą wycinane. Świat będzie tracił bezcenne gatunki. Ludzie będą tracić swoje dziedzictwo. To się będzie działo.
MÓWIMY, ŻE NIE NASZA SPRAWA!
MÓWIMY STOP!

Myślę, że nie chcesz już iść dalej. Ale najsmutniejsza prawda jest taka, że nie trzeba wybierać się w przyszłość. Kiedy jesteśmy? W roku 2019. Gdzie jesteśmy? Na Ziemi. W domu. Konkretnie na plaży na Malediwach. Ładna?
MÓWIMY, ŻE NIE NASZA SPRAWA!
MÓWIMY STOP!
Reklama

Australijska plaża, dziś nie będziemy się opalać. Ponad 130 martwych wielorybów. Zabił je plastik.
MÓWIMY, ŻE NIE NASZA SPRAWA!
MÓWIMY STOP!

Fiordy Svalbard, Norwegia. To my go zabiliśmy. Umierał z głodu, szukał miejsca na polowanie. Nie zdążył znaleźć. Gdyby nie fabryki produkujące gazy cieplarniane, które powstały na tych terenach, ta ziemia byłaby skuta lodem. Kolonie fok pozostałyby w dawnych wodach. Niedźwiedź by żył. To nasza wina.
MÓWIMY, ŻE NIE NASZA SPRAWA!
MÓWIMY STOP!

Midway, Północny Pacyfik. Plastik zabił albatrosa od środka. Zwierzę umarło w męczarniach. To nasza wina. A Ty i tak wyrzucisz na ziemię tą plastikową zakrętkę, niezupełnie świadomy tego, że staniesz się mordercą.
MÓWIMY, ŻE NIE NASZA SPRAWA!
MÓWIMY STOP!

National Forest Willamette, Oregon. 99% tego lasu już przestało istnieć.
MÓWIMY, ŻE NIE NASZA SPRAWA!
MÓWIMY STOP!

Kenia. Wiesz dobrze, że to nie lew zabił tego słonia. To my jesteśmy potworami mordującymi dla zabawy i zysku. Kłusownicy, którzy sprzedali nawet własne serca.
MÓWIMY, ŻE NIE NASZA SPRAWA!
MÓWIMY STOP!

Okolice Żółtej Rzeki, Mongolia. Oddychanie jest tam praktycznie niemożliwe. Trujemy sami siebie.
MÓWIMY, ŻE NIE NASZA SPRAWA!
MÓWIMY STOP!

Meksyk, 20 milionów ludzi w jednym mieście. Jest nas tak dużo, że na resztę świata brakuje miejsca. Albo po prostu nie chcemy go oddać.
MÓWIMY, ŻE NIE NASZA SPRAWA!
MÓWIMY STOP!

Norwegia, potężne lodowce płaczą, zamieniając się w wodospady.
MÓWIMY, ŻE NIE NASZA SPRAWA!
MÓWIMY STOP!

Hektary dziczy za nasze pierścionki - kopalnia w Mirnym w Rosji, największa na świecie kopalnia diamentów. Nosimy na palcach zagładę świata.
MÓWIMY, ŻE NIE NASZA SPRAWA!
MÓWIMY STOP!

Składowisko w Akrze, Ghana. Tak, to są europejskie odpady elektroniczne. Trują tak samo, tylko gdzie indziej.
MÓWIMY, ŻE NIE NASZA SPRAWA!
MÓWIMY STOP!

Tar-rich w prowincji Alberta w Kanadzie - zielona tajga zniszczona przez odpady górnicze. Żegnajcie, lasy i jeziora.
MÓWIMY, ŻE NIE NASZA SPRAWA!
MÓWIMY STOP!

To Twój Świat. To Twój dom. To się dzieje. I nie przestanie się dziać ot tak. Musimy działać.
MÓWIMY, ŻE NIE NASZA SPRAWA!
MÓWIMY STOP!

Reklama
288 Super!
Zauważyłeś literówkę lub błąd? Napisz do nas.
Zobacz podobne quizy: #glosowanie #ochronasrodowiska #srodowisko

Komentarze sameQuizy: 106

A...n

Ludzie cały czas się rozmnażają. Nowi ludzie powstają. Proszę bardzo zaproponujcie gdzie mamy się podziać. Na ulicach? Po to będziemy kolonizować Marsa aby tam przenieść jakąs część populacji. To nie oczywiście trzeba się pruć że 20 mln ludzi w jednym miejscu

Odpowiedz
Atlantic

Atlantic

•  AUTOR

@Arctic_Dragon Problemem nie jest ilość ludzi, ale warunki, w których są zmuszeni żyć? Miał*ś okazję odwiedzić kiedyś slumsy albo shanty towns? Wiesz, co dzieje się w Tanzanii lub Namibii, gdzie korporacje pokroju Coca Coli przejmują jedyne źródła wody? Indie? Czemu rolnicy wyszli na ulicę? A polityka jednego dziecka w Chinach, do czego to doprowadziło? Sierra Leone? Ich pieprzona stolica nazywa się Freetown, a ludzie z kraju pełnego diamentów stają się niewolnikami w Libanie, z własnej woli, za chlebem. Nie umiemy gospodarować zasobami ludzkimi, to jest prawdziwy problem. Jasne, takie miasta jak Meksyk są jak guzy nowotworowe dla środowiska, biorąc pod uwagę choćby ogrzewanie domów plastikiem, ilość samochodów i brak higieny, ale to polityka jest przede wszystkim schrzaniona.

A co do Marsa – zanim stworzymy tam warunki do życia miną dziesiątki, jeśli nie setki lat. Planetę trzeba ogrzać, stworzyć jej atmosferę, a wreszcie opracować technologię, która pozwoliłaby transportować tam ludzi. Pieniądze włożone w jednego astronautę, a potem w jeden lot kosmiczny na głupią ISS to miliony dolarów, lata szkolenia i setki ludzi zaangażowanych w wielomiesięczne analizy. Nie stać nas na wysłanie na Marsa połowy populacji, ba, nawet 1%. A przy naszym tempie degradacji nie zdążymy nawet ocieplić planety, zanim Ziemia stanie się niezdatna. Poza tym, korzystanie z zasobów naturalnych nie polega na wyciągnięciu z planet wszystkiego, co mają. Mars to jedyna planeta B, na której kiedyś potencjalnie zamieszkamy, ale Ziemia jest zbyt cenna, żeby ją zniszczyć. Nie będzie zabawy w Skywalkera, mamy tylko nasz układ i ani grama materii więcej.

Swoją drogą, czepienie się Meksyku to jedyne, co udało Ci się wynieść z tego quizu? Wow, chyba dopiszę to do listy moich osobistych porażek.

Odpowiedz
kingulec_to_owoc

kingulec_to_owoc

Świetny Quiz przedstawiający to co się dzieje… Niektórzy ludzie to potwory! Nienawidze ludzi którzy wyrzucają plastik na chodnik… Ciesze się że mam dobra panią od polskiego która przypomina mi o losach tego świata <3

Odpowiedz
1
gacha_kot123

gacha_kot123

Ja zbieram nakrętki jak jest jakaś zbiórka i jak nie ma terz

Odpowiedz
gacha_kot123

gacha_kot123

Do tych którzy klikneli „to nie na za sprawa ja piszę to się dzieje na świecie i nie przestanie do puki ludzie nie przestaną być takimi ignorantem .

Odpowiedz
gacha_kot123

gacha_kot123

Bardzo dobrze że zrobiłeś ten quiz. Dzięki temu ludzie wiedzą że tylko tyle brakuje żeby świat był jedną wielka ruina. Odtąd dbamy o świat

Odpowiedz
cinamonroll

cinamonroll

To prawda o_o

Odpowiedz
Smufen

Smufen

Regularnie wracam do tego quizu. Głównie po to, żeby przypomnieć sobie, co czeka planetę, jeśli nic się nie zmieni. Trochę też po to, żeby poczuć wyrzuty sumienia przez to, co robiłam na przykład z plastikami kiedy jeszcze nie wiedziałam, co się dzieje.
Dlatego, do wszystkich, którzy kliknęli 'mówimy, że nie nasza sprawa' – sama dopiero zrozumiałam, jak ważne to jest. To, że teraz nie jest aż tak źle jak być może, nie znaczy, że nic się nie zmieni.
Błagam o więcej takich quizów – aż chce się komentować (mój poprzedni komentarz był marnym podsumowaniem, więc oto drugi😅)

Odpowiedz
Kunegusia

Kunegusia

Ten Quiz jest smutny. Dlaczego ludzie nie dbają o naszą Planetę! Bóg dał nam życie na Ziemi a teraz tak się ludzie odwdzięczają?! To tak jakbyście dali jaką drogocenną rzecz przyjaciółce/przyjacielu a on/ona to niszczy. Nie wyrzucajcie śmierci na ziemię proszę

Odpowiedz
1
gacha_kot123

gacha_kot123

@Kunegusia masz racje

Odpowiedz
Mika_gacha090

Mika_gacha090

Popłakałam się. To jest przykre. Jeśli chcemy żyć dalej, musimy dbać o nasza planete. Ona UMIERA. Jestem młodą osobą. Niewiadomo ci mnie czeka za kilka dziesiąt lat. Latające Auta?! Śmieci WSZĘDZIE??!! Co my robimy?! Otruwamy siebie i nasze środowisko. Chyba już każdy zdaje sobie sprawę, przez co będzie koniec świata. Naprawde, mam 11 lat i nawet JA zdaje sobie sprawe co robie… Co niszcze… Śmiało… Wyrzuć tą zakrętke na ulicę. Wiem że tego chcesz. Ale to może okazać sie największy błąd w twoim życiu. Być może jeśli wyrzucisz ją do kosza uratuje nam życie. MÓWIMY STOP???!!!

Odpowiedz
5
gacha_kot123

gacha_kot123

@Mika_gacha090 ja mam 10 lat i rozumiem losy naszej planety. Ale to tylko przez głupich ludzi

Odpowiedz
Bubble_Lion_

Bubble_Lion_

To bardzo smutne i przede wszystkim ważne. Jeżeli nie będziemy dbać o naszą planetę będzie o wiele gorzej niż teraz a nasi potomkowie nie będą mieli takiego wygodnego życia jak my. Spróbujmy chociaż raz w tygodniu zamiast po szkole siedzieć na telefonie wyjdźmy na dwór, nacieszmy sie świeżym powietrzem póki jeszcze je mamy. To tylko i wyłącznie nasza wina, że doprowadziliśmy do wydarzeń opisanych w quizie. Ludzie to najgorszy gatunek na Ziemi.
Zamienników plastiku mamy wiele, ale Ziemię tylko jedną i musimy o nią dbać!

Odpowiedz
5

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej