Który słowiański demon Cię odwiedzi?

Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.
Zauważyłeś literówkę lub błąd? Napisz do nas.

Komentarze sameQuizy: 68

Bookline

Bookline

Adżdacha!

Ażdacha to w wierzeniach Słowian złowrogi smokokształtny duch powietrzny, jedno z wcieleń Żmija lub jego sługa. Bywa kojarzony z Aži Dahaką – mitycznym królem-smokiem panującym w Arianem Waedżo, krainie z mitologii irańskiej. Ażdachy stanowiły uosobienie dzikich, nieposkromionych wiatrów i burz, tornad czy huraganów – w przeciwieństwie do Anemoi czy Ventusów w mitologii Greków i Rzymian, Adżdachy niemal zawsze stanowiły niszczycielską siłę – burzyły domy, porywały woły i konie, a także zabijały ludzi. Słyszałeś wcześniej o tym bóstwie? Podziel się wynikiem w komentarzu!

Ojoj napewno jest złowieszczy po ma skomplikowaną nazwę xd

Odpowiedz
1
bad.boy.sweetie

bad.boy.sweetie

Raróg

Odpowiedz
KazukiNaomi

KazukiNaomi

Raróg początkowo był demonicznym duchem ognia, objawiającym się najczęściej jako drapieżny ptak (głównie sokół), ognisty smok lub gorący wicher. Wierzono, że Raróg może wykluć się z jaja, które przez 9 dni będzie wysiadywać człowiek. Z początku niszczycielski i powodujący pożary, z czasem złagodniał i stał się duszkiem szczęścia oraz pomyślności, a ostatecznie, pod wpływem mitów rosyjskich, przeistoczył się w lepiej znanego żar-ptaka, łączonego z motywem feniksów. Wszystko zależy od tego, na które wcielenie Raroga trafisz!

Odpowiedz
SatoraShima

SatoraShima

Raróg

Odpowiedz
Marta.Z

Marta.Z

Zmora!
To jeden z najsłynniejszych, a zarazem najokrutniejszych słowiańskich demonów. Według ludowych podań zmorami zostawały dusze grzesznych kobiet, ludzi skrzywdzonych, zmarłych bez spowiedzi, potępionych. Zmorami często bywały siódme córki danego małżeństwa lub osoby, którym przy chrzcie przeinaczono imię. „Zmorowatość” dotykać też mogła osoby mające zrośnięte nad oczyma brwi lub różnokolorowe oczy. Zmorą mogła być sąsiadka/żona – działająca jako zmora nocami. Mogła nią być też panna, która miała zostać czyjąś żoną, a chłopak poślubił jednak inną (przychodzi wtedy dręczyć nocami niedoszłego małżonka). Zmorą mogło zostać też dziecko kobiety, która w ciąży spotkała się z dwiema ciężarnymi znajomymi i przypadkowo przeszła pomiędzy nimi.

Samego demona wyobrażano sobie jako wysoką kobietę o nienaturalnie długich nogach i przezroczystym ciele. Można ją było dostrzec przy świetle księżyca, gdy jego promienie przechodziły przez ciało zmory. Potrafiła też zmieniać się w rozmaite zwierzęta: kota, kunę, żabę, mysz, a także w różne przedmioty martwe.

Demon żywił się krwią swojej ofiary lub jej strachem – pochłaniał je podczas, gdy człowiek spał, czując jak zmora go dusi. Atakowała również zwierzęta domowe, takie jak psy, koty i konie.

Odpowiedz
1
WAMPIRx

WAMPIRx

doprowadzała do śmieci noworodka. xdd Mamuna

Odpowiedz
1
Rainy

Rainy

Zmora

Odpowiedz
XjagoX

XjagoX

zmora

Odpowiedz
xXPsyhoPatkaXx

xXPsyhoPatkaXx

Mamuna

Odpowiedz
Yuki362

Yuki362

Raróg

Odpowiedz

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej