Jakie rośliny powinieneś posadzić w swoim ogrodzie?


Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.
Zauważyłeś literówkę lub błąd? Napisz do nas.

Komentarze sameQuizy: 11

Nominkowa_Madzia

Nominkowa_Madzia

Konwalie majowe, Śnieżyczki przebiśniegi, Barwinek pospolity

Super quiz! :)

Odpowiedz
1
-Konwalia-

-Konwalia-

•  AUTOR

@Madzia_2000 Dziękuję 😊

Odpowiedz
kinga21

kinga21

Cynie wielokwiatowe,tulipany
Jeśli chcesz, aby Twój ogród był kolorowy koniecznie posadź w nim cynie, albo tulipany. Cynie tworzą wyprostowane łodygi, wzdłuż, których ułożone są parami jajowate liście. Są one niepodzielne, o gładkich brzegach, mają intensywną jasnozieloną barwę. Na końcach sztywnych pędów rozwijają się okazałe kwiatostany. Kwiaty zebrane są w koszyczki charakterystyczne dla innych astrowatych. Dolne kwiaty języczkowe są duże i mogą mieć rozmaite kolory, choć najpopularniejsze są różowe, pomarańczowe, fioletowe, czerwone, żółte i białe. Cynie kwitną od czerwca aż do późnej jesieni. Idealnie sprawdzą się, jako kwiat cięty. W wazonie mogą stać nawet dwa tygodnie. Najlepiej pasują do ogrodu w stylu wiejskim. Tulipan to roślina cebulowa. Zalicza się do niego ok. 120 tys. gatunków i około 8 tys. odmian. Jest najczęściej uprawianą rośliną ozdobną na świecie. Tulipany posiadają sześciopłatkowe kwiaty w kształcie pucharu lub czarki (niektóre gwiaździste). Łodygi są wyprostowane i z reguły zakończone jednym kwiatem. Występują jednak również odmiany dające po 2 lub 3 kwiaty na łodydze. Liście są zielone, lancetowate, z reguły dwa lub więcej. Podziel się wynikiem w komentarzu!

Odpowiedz
1

k...k

Lawenda wąskolistna
Lawenda wąskolistna to krzewinka o zwartym pokroju, drobnych kwiatach i charakterystycznym silnym zapachu. Znana i ceniona przez wszystkich roślina, która wbrew pozorom najlepiej rośnie na ubogich piaszczystych i suchych glebach. Roślinę zaliczymy do krzewinek, co oznacza, że z wiekiem drewnieje u nasady i jej podstawowa wysokość, poniżej której nie wolno jej ciąć, to ok. 30 cm. Ze zdrewniałej części ładnie wyrastają zielne części rośliny, które w Polskich warunkach dorastają do ok. 60 cm wysokości. Z tych samych części, w lipcu wyrastają długie, bezlistne łodyżki zakończone fioletowymi kwiatami, które pojawiając się przez całe lato cieszą nas swym widokiem i zapachem. Srebrne ulistnienie lawendy utrzymuje się przez cały rok, a pojawiające się fioletowe kwiaty przez całe lato. Wszystkie części rośliny posiadają olejki zapachowe, które odstraszają komary oraz mole i przyjemnie pachną. Lawendę sadzimy na południowej wystawie, tak by roślina miała dużo słońca. Powinna mieć sucho i ciepło, dlatego powinniśmy ją okrywać jesienią przed nadchodzącym, zimowym, mrozem. By roślina dobrze się czuła na swoim stanowisku, gleba musi mieć wysokie pH oraz koniecznie być przepuszczalna. Ważnym elementem uprawy krzewinki jest cięcie, by miała ładny zwarty pokrój. Lawendę tniemy wiosną ok. 0,5 – 1 cm nad zdrewniałą częścią rośliny, co pobudzi ją do ładnego krzewienia się. Podziel się wynikiem w komentarzu!
Cały czas obstawiałem na lawendę i w ostatnim pytaniu też ją dałem 😉 Mam w ogródku lawendy 😍

Odpowiedz
1
Irvette

Irvette

Glicynia kwiecista
Bardzo atrakcyjne pnącze w czasie kwitnienia, które obsypuje się niezliczoną liczbą długich, fioletowych kwiatostanów. Glicynia wytwarza drewniejące samo owijające się dookoła podpór pędy dorastające od 6 do nawet 10 m długości. Pnącze posiada kwiaty w jasnofioletowym kolorze, tworzące 35 cm girlandy złożone z pojedynczych kwiatuszków. Kwiaty pojawiają się w maju, czasem powtarza kwitnienie w sierpniu. Na obfite kwitnienie trzeba czekać 3-4 lata, lecz warto.Wisteria dość późno, bo w połowie kwitnienia wypuszcza długie liście, złożone z drobnych listków rosnących wzdłuż głównej osi liścia, które jesienią żółkną i opadają. Glicynia najlepiej rośnie na silne nasłonecznionym stanowisku, gdzie obficiej zakwita. Ważne by wybrane miejsce było osłonięte od silnych wiatrów, które zimą uszkadzają pędy. Roślina lubi stale wilgotne podłoże. Pnącze najlepiej i najzdrowiej będzie rosło w żyznej, dobrze zdrenowanej glebie o odczynie pH od obojętnego po lekko kwaśne.

Odpowiedz
1
Peliji

Peliji

Kalina koralowa „Roseum” i Lilak pospolity
Świetny quiz 🙃 Lilak pospolity gości w moim ogrodzie już od dawna i cieszy co roku pięknymi kwiatami 💛

Odpowiedz
1
-Konwalia-

-Konwalia-

•  AUTOR

@Peliji Dziękuję 🙂

Odpowiedz
ChibiGirl

ChibiGirl

Hortensja bukietowa
Wytrzymała na mróz hortensja o dużych limonkowych kwiatach utrzymujących się do jesieni i całą zimę. Hortensje bukietowe – obok krzewiastych – to niezawodnie i długo kwitnące latem krzewy, proste w uprawie. Hortensja bukietowa 'Limelight” to wspaniała odmiana, która posiada ogromne pojawiające się w sierpniu kwiaty, stopniowo wybarwiające się z limonkowych (jasnozielonych) na kremowe. W miarę przekwitania nabierają różowych odcieni. Hortensja „Limelight” ma przewagę także nad popularną hortensją ogrodową. Będąc odmianą bukietową, nie straszne są jej polskie mrozy i wiosenne przymrozki, obficie kwitnie każdego lata na nowych pędach. „Limelight” to dość spory krzew, nie przycinany dorasta do 3 m. Odmiana ta, jak wszystkie hortensje, potrzebuje zasobnego próchniczego wilgotnego podłoża o lekko kwaśnym pH. Powinno być przepuszczalne. Preferuje stanowiska w półcieniu, ale jeśli zapewnimy jej dostatecznie dużo wilgoci, będzie świetnie rosła także w słońcu.

Odpowiedz
1
Jikazushifuarikika

Jikazushifuarikika

Konwalie majowe, Śnieżyczki przebiśniegi, Barwinek pospolity
Są to idealne rośliny do ogrodu naturalistycznego, znajdującego się w półcieniu lub nawet w głębokim cieniu.
Konwalia majowa to bylina znana ze swoich dzwonkowatych, silnie pachnących kwiatów. Symbol majowego kwitnienia. Na przełomie kwietnia i maja, w miejscu gdzie posadziliśmy konwalie, pojawiają się zielone rurki, które po paru dniach się rozwijają i ukazują dwa duże, jajowate liście. W maju pojawiają się białe, zniewalająco pachnące kwiaty. Jeśli chcemy, by konwalia obficie kwitła, lepiej posadzić ją w półcieniu. Jeśli jednak zależy nam na tym, by ładnie zadarniła ziemię pod koronami drzew, nie licząc na obfite kwitnienie, możemy ją spokojnie sadzić nawet w głębokim cieniu. Roślina lubi próchnicze, wilgotne i żyzne ziemie o lekko kwaśnym lub obojętnym pH.
Śnieżyczka przebiśnieg to łatwa i mało wymagająca w uprawie roślina. Z powodu bardzo wczesnego terminu kwitnienia jest to popularna i lubiana roślina, symbolizująca nadejście wiosny. Przebiśniegi zaliczamy do roślin cebulowych. Już w pierwszej połowie lutego, często spomiędzy śniegu wyrastają liście tworzące charakterystyczną kępkę. Po kilku dniach od pojawienia się liści ze środka kępki wyłaniają się łodygi zakończone śnieżnobiałymi kwiatami. Składają się one z trzech dłuższych i trzech krótszych płatków, przy czym te drugie posiadają charakterystyczne zielone plamki. Kwiaty pojawiają się przez cały marzec, a w przypadku przedłużenia się zimy, także w kwietniu.
Barwinek pospolity to zimozielony nisko płożący się krzew o skórzastych ciemnozielonych liściach i białych kwiatach. Roślina nadaje się do ogrodów w całej Polsce, gdyż doskonale znosi nasze zimy bez żadnych dodatkowych zabiegów. Barwinek pospolity „Alba” to niska, szybko rosnąca roślina okrywowa. Tworzy on gęste dywany złożone z drobnych, ciemnych, gęsto ułożonych, zimozielonych liści. Krzewinka dodatkowo na przełomie kwietnia i maja rozjaśnia ciemniejsze zakątki ogrodu, w których tak chętnie rośnie, drobnymi, lecz licznymi białymi kwiatami. W tym terminie roślina najobficiej kwitnie, kolejne kwitnienia powtarza aż do września, ale z mniejszą siłą. Podziel się wynikiem w komentarzu!

Odpowiedz
1
Kotonoha

Kotonoha

Świetny quiz :)

Odpowiedz
2
-Konwalia-

-Konwalia-

•  AUTOR

@Kotonoha Dziękuję bardzo :)

Odpowiedz
1

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej