Pamiętaj, że quizy są tworzone przez użytkowników i nie należy ich traktować jako porady medycznej. Jeżeli szukasz informacji dot. depresji lub pomocy, to odwiedź strony: Nastoletnia depresja, Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, Pokonać kryzys.

Sonda na temat depresji — zagłosuj!

Kebabowski
Kebabowski 2 lata temu

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś objawów depresji?
Tak
Nie
Nie wiem.

Czy znasz kogoś, kto zmaga się z depresją?
Tak, ja sam.
Tak, bliska mi osoba.
Nie, nie znam.

Jakie są Twoje pierwsze skojarzenia, gdy słyszysz słowo „depresja”?
Smutek i przygnębienie.
Choroba wymagająca leczenia.
Przejściowy stan emocjonalny.

Czy uważasz, że depresja jest dobrze rozumiana przez społeczeństwo?
Tak
Może częściowo.
Nie
Reklama

Gdzie najchętniej szukałbyś pomocy, gdybyś podejrzewał u siebie depresję?
U psychiatry.
U rodziny lub przyjaciół.
Nigdzie.

Czy uważasz, że w Polsce dostęp do opieki psychologicznej i psychiatrycznej jest wystarczający?
Tak
Nie
Nie mam zdania.
Reklama

Czy uważasz, że szkoły powinny edukować uczniów na temat zdrowia psychicznego i depresji?
Tak, zdecydowanie.
Nie, raczej nie.
Może, ciężko stwierdzić.

Czy w Twojej rodzinie rozmawia się otwarcie o problemach zdrowia psychicznego?
Tak, często.
Czasami.
Rzadko lub nigdy.

Jak wpływają media społecznościowe na zdrowie psychiczne?
Pozytywnie
Neutralnie
Negatywnie

Reklama
111 Super!
Zauważyłeś literówkę lub błąd? Napisz do nas.

Komentarze sameQuizy: 37

dontertiwie

dontertiwie

Jako osoba już z 6 letnią depresją na karku powiem wprost – w Polsce większość szkół ma gdzieś uczniów faktycznie wymagających pomocy. Bo hej, przecież skoro ten uczeń jest codziennie przygnębiony, to już taki jest i nic z tym nie trzeba robić. Ale nagle jak ten popularny bądź zawsze energiczny uczeń jest raz zmęczony, to już cała obstawa do niego leci. Ludzie wokół się wręcz boją osób, u których podejrzewają chociażby depresję, omijają, mało rozmawiają z nimi, bo nie wiedzą jak do nich zagadać. Większość też w ogóle udaje, że nie widzi niepokojących objawów. Duża grupa psychologów daje porady w głównej mierze powierzchniowe. Niby tu cię wysłucha, ale w sumie powie ci dokładnie to samo, co stu innym ludziom z innymi problemami – "znajdź pasję, znajdź coś co cię fascynuje, uprawiaj sport, staraj się o siebie dbać " – mordo, ja nie mam sił na to XD Psychiatrzy robią remix leków, jakie przepisują, bo why not. Tu ci coś na uspokojenie, tu ci coś delikatnego na depresję, a dodatkowo masz, jakiś lek, który cię wyłączy jeszcze bardziej z życia i będziesz jak żywy trup. Ba! To nie wszystko! Owe leki mogą nawet pogłębić twoją depresję! Często to doprowadza ludzi do prób s i lądują w szpitalach, gdzie często są traktowani jak zwierzęta i króliki doświadczalne.

Podsumowując, tak, o depresji jak i innych chorobach, powinno się mówić głośno, powinno się bardziej refundować psychiatrię i reagować, nie odpychać tych ludzi od siebie.

Odpowiedz
14
Mefikici

Mefikici

@Mia56 jeny, jak Ci współczuję. Jak w poprzednim komentarzu napisałam że jak coś takiego czytam to myślę sobie ,,ej to nie jest żaden problem” to tu Ci bardzo współczuję. Tacy są właśnie nauczyciele i koledzy. Spokojnie nie musisz iść na te studia jeśli nie chcesz. Są ludzi którzy osiągnęli sukces bez dobrych ocen. Mam nadzieję że znajdziesz wsparcie które Ci pomoże. Wiem że to gadanie z dvpy ale spruboj się z kimś zaprzyjaźnić. Wiem że to może być trudne ale do dzięki przyjaźni dolej tu jestem. Można powiedzieć ,,przyjaźń to magia” i ktoś powie że to dziecinne a te słowa jednak mają trochę prawdy

Odpowiedz
4
Mia56

Mia56

@mefikici Zgodzę się ze stwierdzeniem ,,przyjaźń to magia”, bo jedyne co mnie trzyma na tym świecie to; przyjaciele (wybijamy sobie nawzajem ''głupoty'' z głowy mimo, że mamy takie same myśli, co za ironia…), dziadek, króliki i pies (kocham zwierzęta i wiem, że gdyby mnie zabrakło to psem zająłby się ktoś z rodziny, gorzej z królikami). Jeszcze deklaruję się jako szczęśliwa singielka co jest może nie do końca prawda (czasami myślę, że fajnie by było mieć kogoś, ale z drugiej strony w moim obecnym stanie nie chcę nikogo ranić, może kiedyś się to zmieni, ale muszę mieć pewność co do swojej ''wytrzymałości''.

Odpowiedz
3
pokaż więcej odpowiedzi (5)
Quizy_o_Wszystkim02

Quizy_o_Wszystkim02

Najsmutniejszy jest fakt, że po tym głosowaniu można się dowiedzieć ile z nas tego doświadcza…

Odpowiedz
9
Rendi

Rendi

@Quizy_o_Wszystkim02 Niektórzy myślą, że słuchanie Billie Eillish albo 5 sekundowy smutek to depresja, więc 50/50.

Odpowiedz
Mefikici

Mefikici

Tak w zasadzie dopiero 7 miesięcy temu zdałam sobie sprawę jak depresja jest poważna i odkryłam ją u siebie, przez co się wzmocniła. Nie uważam że jest jakoś bardzo źle, ale mam dni że nie umiem wstać z łóżka. Bardzo chętnie bym poczytała o sposobach wyleczenia depresji, dlatego mam w planach zostać psychiatrą. Depresja to poważny temat poważnej choroby psychicznej.

Odpowiedz
6
Mefikici

Mefikici

@ChwalaWielkiejPolsce ale to co innego

Odpowiedz
Mefikici

Mefikici

Odpowiedz
pokaż więcej odpowiedzi (1)
Mia56

Mia56

Uważam, zwłaszcza po tym głosowaniu, że depresja powinna być bardziej nagłaśniana itp. ale wątpię, żeby nauczyciele się do tego nadawali, mało jest takich z którymi można porozmawiać, albo którzy rozumieją czym faktycznie jest depresja. Ci z którymi się spotkałam na drodze edukacyjnej zazwyczaj, albo mieli takie pojęcie jak te typu ''idź pobiegać'', albo udawali, że nic nie widzą.

Odpowiedz
8
Rendi

Rendi

@Mia56 U mnie jak mój kolega powiedział do wychowawczyni, że miał depresję to zaśmiała się myśląc, że on tylko dramatyzuje.

Odpowiedz
Madelie

Madelie

Super głosowanie
Moim zdaniem depresja powinna być nagłaśniana i dobrze, że takie głosowanie powstało

Odpowiedz
7

L...4

Odpowiedz
5

E...r

@forever.offline.. Też tak uważam, szczerze mówiąc już nie pamiętam jak to jest żyć bez depresji

Odpowiedz
4
Godylos5

Godylos5

Na szczęście nie zmagam się z depresją, ale naprawdę przygnebiające jest to ile osób codziennie musi stawić jej czoła. To niestety potrafi się ciągnąć latami, a niestety cały czas jest to problem lekceważony przez polskie szkoły czy wielu rodziców. Z tą chorobą bardzo często zmagają się młode osoby, które pomocy nie mogą znaleźć u swoich najbliższych i najważniejszych osób…

Odpowiedz
7

E...r

Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić żeby nauczyciele w szkole edukowali na temat depresji jak należy, zwłaszcza że moja wychowawczyni lubiła robić na odwrót i wbijać szpileczki 😡 nie mówię że każdy nauczyciel się do tego nie nadaje ale takiego który się nadaje do tej pory nie spotkałam

Odpowiedz
7
Mefikici

Mefikici

Nie dość że sama mam problemy to jeszcze interesuję się psychologią. Według mnie depresja i tematy zdrowia psychicznego, w naszym spoleczenstwie są spychane pod dywan. Moim zdaniem takich tematów powinno uczyć w szkołach a jak mówię szkoły to bagatelizują wysyłając dzieci do psychologa który zwykle nie ma żadnego wykształcenia.
Chodizlam do psychologa, i byłam u 3 różnych-żaden mi nie pomógł. Już jako małe dziecko (2-3 lata) chodziłam do pani, która tak na prawdę dawała mi się wygadać a nie mi faktycznie pomagała.

Odpowiedz
6
boosadan

boosadan

Aż 40% osób które głosowało zmaga się z depresją…

Odpowiedz
3
Krukogon

Krukogon

@boosadan Oni (najprawdopodobniej) jedynie sądzą, że mają depresję. To, że są w złym nastroju nie świadczy o tym, że ją mają, ale to nie ja oceniam.

Odpowiedz
3
Rendi

Rendi

@Krukogon A-ale… Ja słucham Billie Eillish… Piszę cytaty z Facebooka to definitywnie depresja…

Odpowiedz
3

-...-

Media społecznościowe i gry multiplayer bardzo dobrze otwierają osoby z depresją i z tego typu problemami psychicznymi.

Odpowiedz
5

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej
Udostępnij quiz
Dodaj ankietę