Który z greckich bogów mógłby być Twoim rodzicem?

Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.
Zauważyłeś literówkę, błąd ortograficzny lub stylistyczny? Napisz do nas.
Sprawdź najnowsze posty na Instagramie! @samequizy

Komentarze sameQuizy: 61

_Asteria_

_Asteria_

Artemida
Ona nie może mieć dzieci

Odpowiedz

Summerka

Robię już 4 quiz i wychodzi mi Apollo… 😒

Odpowiedz
rosegrangerpotter

rosegrangerpotter

lubię artemidę to moja ulubiona bogini……….
może jestem łowczynią???

Odpowiedz
1
rosegrangerpotter

rosegrangerpotter

artemida……………..

piękny quiz ale artemida nie może mieć dzieci!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz
Elena_Salvatore

Elena_Salvatore

Dawno nie widziałam tak pięknie wykonanego quizu. Naprawdę idealny! <3

Odpowiedz
3
Nincia

Nincia

Afrodyta (Ἀφροδίτη)
Afrodyta (Ἀφροδίτη) — bogini miłości, piękna, pożądania, płodności, kwiatów; patronka żeglugi, żeglarzy, kobiet lekkiego obyczaju. Uznawana powszechnie za najpiękniejszą spośród wszystkich bogiń. Jej imię oznacza „powstała z piany” — według większości mitów Afrodyta dosłownie wyłoniła się z fal i była córką Uranosa — oczywiście niedosłownie, ponieważ odcięty przez Kronosa członek Uranosa wpadł do wody i zrodził boginię miłości. Miała wiele przydomków — Anadyomene (czyli „wynurzająca się z pian morskich”), Cypryda (od Cypru), Despina, Urania, Pandemos i wiele innych. Rzymska wersja Afrodyty to Wenus nazywana również Wenerą.
Jej świętym miejscem był właśnie Cypr, u którego brzegów się wyłoniła, miała też szczególne miejsce kultu w Koryncie. Święte zwierzęta bogini to gołąb (który był także jej atrybutem), zając i łabędź, rośliny zaś to róża, mirt i sałata. Głównym atrybutem był rydwan zaprzężony w wyżej wspomniane ptaki.
Nade wszystko opiewała uczucie miłości i zawsze stawała po jej stronie, toteż nie uchodziła za boginię szczególnie okrutną, ale jak wiadomo — potrafiła taka być. Była kochliwa i pomimo tego, że małżeństwo wiązało ją z Hefajstosem, posiadała wielu kochanków, w tym i Aresa, z którym spłodziła Erosa — boga miłości. W seriach Ricka Riordana Afrodytę przedstawiono, jako boginię próżną, temperamentną, ale także bardzo kochającą — za wszelką cenę walczy o miłość; bardzo troszczy się też o swoje dzieci.
Afrodytę przedstawiano zawsze, jako niezwykle urodziwą kobietę, najpiękniejszą spośród wszystkich bogiń, często o złotych lokach — które w Grecji były symbolem nierządu — i nago, albo w szacie. Z kolei w „Percym Jacksonie” główny bohater zauważa, że Afrodyta przybiera taki wygląd, by jak najbardziej podobać się swojemu rozmówcy — krócej mówiąc, dopasowuje się do ideałów czyjegoś piękna.
Popularnym jest mit o Adonisie, cypryjskim młodym myśliwym, w którym Afrodyta się bardzo zakochała, a którego rozszarpał dzik. W innym micie — również poświęconym uczuciu miłości — Atena z litości zamienia rzeźbę, którą stworzył Pigmalion, w piękną kobietę, mężczyzna był w niej bowiem tak bardzo zakochany, że poprosił boginię o pomoc.
Dzieci Afrodyty są niezwykle urodziwe; potrafią w jakiś sposób panować nad miłością i pożądaniem oraz przekonywać innych do tego, co chcą, żeby zrobili — używają czaromowy, jak zostało to nazwane w serii. Potrafią też manipulować swoim wyglądem oraz pięknem, biegle zazwyczaj znają też język francuski.
Wszystko wskazuje na to, że jesteś dzieckiem Afrodyty! Podziel się wynikiem w komentarzu!

Odpowiedz
DomiQ126

DomiQ126

Hekate (Ἑκάτη) — bogini czarów, magii, ciemności, rozdroży, pokuty i zemsty, pani duchów, a w serii „Olimpijscy Herosi” nadano jej miano Pani Mgły, czyli magicznej siły ukrywającej przed śmiertelnikami bogów, potwory oraz magiczne przedmioty. Jej imię oznacza „działającą z daleka”, nazywano ją także Hekate Trioditis (bądź po łacinie Hekate Trivia), czyli Hekate Trójdrożna. Nazywana także Protyreją. Uchodziła za córkę tytana Persesa oraz tytanidy Asterii. Matka empuz — mitycznych żeńskich potworów żywiących się krwią mężczyzn.
Atrybuty Hekate to bicz, sznur, miecz, pochodnia oraz wąż, który poza psami i wilkami, był jej świętym zwierzęciem. Nie posiadała jednego szczególnego miejsca kultu, ale jej trójgłowe posągi stały na rozdrożach. Jeden z jej posągów znajdował się przy świątyni Nike na Akropolu.
W mitologii i sztuce przedstawiana, jako bogini o trzech głowach, mogła przybierać postać zwierzęcą, często pojawiała się, jako pies, albo wilczyca. W serii Ricka Riordana została pokazana w postaci pięknej, ale niezwykle bladej kobiety, na którą patrzenie wywoływało iluzję widzenia trzech osób jednocześnie. Miała ciemne włosy (w „Pamiętnikach Półbogów”) lub jasne (w „Domu Hadesa”). Miała mieć też wściekle zielone oczy.
Potężna bogini była lubiana przez bogów oraz przez śmiertelników — zsyłała bogactwo, siłę, sławę, osłaniała wojowników w bitwach, czuwała także nad sprawiedliwością w sądach. Z czasem stała się bardziej złowróżbna i połączono ją z czarami oraz magią. W serii ukazana, jako mistyczna, zagadkowa i tajemnicza samotniczka. Poważna bogini często oczekuje od ludzi, że będą dokonywali własnych wyborów.
Miała swój drobny udział w micie o porwaniu Persefony — wspomogła Demeter w znalezieniu jej ukochanej córki.
Dzieci Hekate potrafią panować nad magią, jest to jednak niebezpieczne zajęcie. Potrafią ową magię przekształcić w dowolną formę przy znajomości greki bądź łaciny, muszą jednak bardzo uważać, ponieważ nieostrożność wyrządzi im dużo szkody. Potęga czarów zależy tylko i wyłącznie od mocy ich samych, a sama moc jest najsilniejsza w nocy, słabsza zaś za dnia. Potrafią także kontrolować Mgłę, co pozwala im na osłonę ich świata przed śmiertelnikami oraz na tworzenie iluzji. Dodatkowo jej dzieci może charakteryzować zielony kolor oczu. Co ciekawe, w średniowieczu kolor zielony kojarzono ze złem, magią, a nawet z Diabłem, a Hekate sama była kojarzona, jako jedno z bóstw podziemnych.

A to ciekawe :) Podoba mi się

Odpowiedz
Menada

Menada

Hermes

Odpowiedz
inkotus

inkotus

Atena… No fajnie

Odpowiedz
silvershaira

silvershaira

Robiłam kilka quizów i za każdym razem wychodzil mi ktoś inny 😂

Odpowiedz
2

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej