Który z greckich bogów mógłby być Twoim rodzicem?

Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.
Zauważyłeś literówkę lub błąd? Napisz do nas.

Komentarze sameQuizy: 102

Adrianna_Dreemurr2828

Adrianna_Dreemurr2828

Hades.
Zgadza się. Świetny quiz.

Odpowiedz
Apollina4824

Apollina4824

Atena
Super quiz
Zapraszam na moj profil

Odpowiedz
.TheHope.

.TheHope.

Artemida (Ἄρτεμις)
Artemida (Ἄρτεμις) — bogini łowów, łucznictwa, zwierząt, lasów, roślinności, gór, płodności, księżyca, śmierci, opiekunka rodzących kobiet oraz położnic; uważano ją także za bóstwo opiekuńcze żeglarzy ze względu na wpływ Księżyca na pływy i prądy morskie. Czasem nazywana Czystą ze względu na to, że była boginią dziewiczą. Córka Zeusa i Leto (Latony), siostra bliźniaczka Apolla, trochę od niego starsza. Zasiadała w gronie dwunastki olimpijskiej. Jej rzymski odpowiednik to Diana.
Jej atrybuty to łuk, strzały, kołczan, a za święte zwierzęta bogini uznawano łanie, jelenie, psy oraz niedźwiedzie, zaś poświęcone Artemidzie rośliny to między innymi migdały, leszczyna, oset czy jodła. Upodobała sobie polowania w lasach Arkadii, jednakże miejsce jej największego kultu to Efez, gdzie powstał Artemizjon, jej olbrzymia świątynia. Miała też swój kult w Sparcie, gdzie nad ołtarzem bogini chłostano chłopców, aby ich krew opryskała owe miejsce.
Za symbol bogini uznawano czasem półksiężyc.
W sztuce i mitach przedstawiana, jako chłopięca bogini, niedbale przepasana szatą, często w otoczeniu psów oraz swoich wiernych towarzysze, Łowczyń Artemidy. Często był przy niej jeleń, a w dłoni dzierżyła łuk, do którego na plecach trzymała strzały w kołczanie. W seriach Ricka Riordana została opisana, jako młoda, kasztanowłosa dziewczyna o srebrnych oczach; Apollo twierdzi, że nigdy nie wygląda na więcej, niż dwadzieścia lat.
Przez Greków uważana za dobroczynną boginię, ale potrafiła być brutalna i sroga; karała patrzących na nią mężczyzn. Znana też była, jako mścicielka, nie miała litości dla dziewcząt z orszaku, które złamały śluby czystości. Mimo całej tej brutalnej otoczki chętnie oddawano jej cześć i uciekano się pod jej opiekę — powszechnie uważano, że w trakcie pełni drogi są dzięki niej bezpieczniejsze, bo była postrachem dla dzikich zwierząt. Matki i młode dziewczęta modliły się do niej, chcąc uzyskać opiekę przy porodzie. Uważana za miłośniczkę muzyki i tańca. Książkowa Artemida w wykonaniu Ricka Riordana jest poważna, powściągliwa, inteligentna i uczciwa; pomimo niechęci do chłopców żywiła szacunek do Percy’ego — bardzo szanowała wielką odwagę.
Popularny mit mówi o jej bezlitosnej stronie, kiedy zamieniła Akteona w jelenia po tym, jak ten przez przypadek ujrzał ją i jej orszak, kiedy kąpały się w strumieniu. Myśliwy został rozszarpany przez swoje własne psy. Bez miłosierdzia potraktowała wszystkie siedem córek Niobe — ta przechwalała się, że jest lepsza od Leto, która urodziła tylko dwoje dzieci, Niobe zaś czternaścioro. Artemida w zemście zastrzeliła jej córki.
Ani w mitach, ani w serii Ricka Riordana Artemida nie posiadała dzieci, miała jedynie swój orszak Łowczyń, prawdopodobne jest jednak, że dzieci Artemidy miałyby podobne zdolności. Byłyby doskonałymi łucznikami, tropicielami oraz łowcami, a także miałyby zdolności rozmawiania z dzikimi zwierzętami. Zdolności kamuflażu nie byłyby im obce i mogłyby potrafić w jakimś stopniu panować nad księżycowym światłem, a co za tym idzie — lepiej mogłyby widzieć w ciemnościach. Zapewne dziedziczyłyby charakterystyczne srebrne dla bogini oczy oraz wielką odwagę i spryt.
Wszystko wskazuje na to, że jesteś dzieckiem Artemidy! Podziel się wynikiem w komentarzu!

Odpowiedz
Annabeth0203

Annabeth0203

Hera Serio? Wolę Artemidę!

ale quiz fajny

Odpowiedz
taliar

taliar

Artemida

Odpowiedz
ZuzuKotekXD

ZuzuKotekXD

Apollo

Odpowiedz
aeesthetic.s

aeesthetic.s

Bardzo fajny quiz :D tylko, że Artemida nie może mieć dzieci (wyszła mi Iris, ale widzę, że dużo osób ma Artemidę)

Odpowiedz
nico.di.angelo0204

nico.di.angelo0204

hades mi pasuje

Odpowiedz
Mrs.LITM

Mrs.LITM

Artemida fajnie
super quiz

Odpowiedz
Polaris_Black

Polaris_Black

Hypnos…. I teraz zastanawiam się kogo ja jednak jestem dzieckiem

Odpowiedz

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej