Dylemat wagonika – co wybierzesz Ty i jak postrzegasz moralność?


Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych do torów przez szalonego filozofa. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Co powinieneś zrobić?
Nie podejmuję żadnego działania i pozwalam pięciu osobom zginąć
Zabijam pierwszego człowieka i doprowadzam do jego śmierci, która by nie wydarzyła się bez mojej ingerencji, na poczet poświęcenia większej ilości osób

Sytuacja jest podobna do poprzedniej, wagonik wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół. Jeśli nic go nie zatrzyma, zginie pięć osób. Jesteś na kładce nad torami i możesz zatrzymać go tylko zrzucając coś ciężkiego. Tak się składa, że obok jest bardzo gruby człowiek – jedynym sposobem na zatrzymanie wagonika jest zepchnięcie go z kładki na tory. Tylko zabijając go można uratować pięć osób. Czy powinieneś to zrobić?
W przeciwieństwie do poprzedniego przypadku, bezpośrednię doprowadzam do krzywdy drugiego człowieka, w przeciwieństwie do sytuacji nr 1, gdzie śmierć 1 człowieka była efektem ubocznym ratowania pięciu osób, więc jest to niemoralne.
Zabicie jednej osoby na poczet przeżycia kolejnych pięciu osób ma uzasadnienie moralne.

Załóżmy, że ów grubas jest złoczyńcą i spowodował tę sytuację. W tym przypadku zepchnięcie go, co spowoduje jego śmierć, ale uratuje niewinnych, ma Twoim zdaniem podstawy moralne?
Wciąż nie, to krzywdzenie osoby
Tak

1 Super!
Quiz w Poczekalni. Zawiera nieodpowiednie treści? Wyślij zgłoszenie
Darth_Mara
Zobacz profil

Komentarze sameQuizy: 0


Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej