Afrodyta (Ἀφροδίτη) — bogini miłości, piękna, pożądania, płodności, kwiatów; patronka żeglugi, żeglarzy, kobiet lekkiego obyczaju. Uznawana powszechnie za najpiękniejszą spośród wszystkich bogiń. Jej imię oznacza "powstała z piany" — według większości mitów Afrodyta dosłownie wyłoniła się z fal i była córką Uranosa — oczywiście niedosłownie, ponieważ odcięty przez Kronosa członek Uranosa wpadł do wody i zrodził boginię miłości. Miała wiele przydomków — Anadyomene (czyli "wynurzająca się z pian morskich"), Cypryda (od Cypru), Despina, Urania, Pandemos i wiele innych. Rzymska wersja Afrodyty to Wenus nazywana również Wenerą. Jej świętym miejscem był właśnie Cypr, u którego brzegów się wyłoniła, miała też szczególne miejsce kultu w Koryncie. Święte zwierzęta bogini to gołąb (który był także jej atrybutem), zając i łabędź, rośliny zaś to róża, mirt i sałata. Głównym atrybutem był rydwan zaprzężony w wyżej wspomniane ptaki. Nade wszystko opiewała uczucie miłości i zawsze stawała po jej stronie, toteż nie uchodziła za boginię szczególnie okrutną, ale jak wiadomo — potrafiła taka być. Była kochliwa i pomimo tego, że małżeństwo wiązało ją z Hefajstosem, posiadała wielu kochanków, w tym i Aresa, z którym spłodziła Erosa — boga miłości. W seriach Ricka Riordana Afrodytę przedstawiono, jako boginię próżną, temperamentną, ale także bardzo kochającą — za wszelką cenę walczy o miłość; bardzo troszczy się też o swoje dzieci. Afrodytę przedstawiano zawsze, jako niezwykle urodziwą kobietę, najpiękniejszą spośród wszystkich bogiń, często o złotych lokach — które w Grecji były symbolem nierządu — i nago, albo w szacie. Z kolei w "Percym Jacksonie" główny bohater zauważa, że Afrodyta przybiera taki wygląd, by jak najbardziej podobać się swojemu rozmówcy — krócej mówiąc, dopasowuje się do ideałów czyjegoś piękna. Popularnym jest mit o Adonisie, cypryjskim młodym myśliwym, w którym Afrodyta się bardzo zakochała, a którego rozszarpał dzik. W innym micie — również poświęconym uczuciu miłości — Atena z litości zamienia rzeźbę, którą stworzył Pigmalion, w piękną kobietę, mężczyzna był w niej bowiem tak bardzo zakochany, że poprosił boginię o pomoc. Dzieci Afrodyty są niezwykle urodziwe; potrafią w jakiś sposób panować nad miłością i pożądaniem oraz przekonywać innych do tego, co chcą, żeby zrobili — używają czaromowy, jak zostało to nazwane w serii. Potrafią też manipulować swoim wyglądem oraz pięknem, biegle zazwyczaj znają też język francuski. Wszystko wskazuje na to, że jesteś dzieckiem Afrodyty! Podziel się wynikiem w komentarzu!
Atena (Ἀθήνη) — bogini mądrości, sprawiedliwej wojny, strategii, patronka nauki, rzemiosła oraz rękodzieła, a także opiekunka herosów. Obok swego ojca, Zeusa, najważniejsza z bogiń zasiadająca w greckim Panteonie. Jej imię oznacza "obrończynię", choć znano Atenę pod różnym przydomkami, takimi jak Pallas (Panna), Ergane (Pracownica), Partenos (Dziewica), Polias (Patronka Miast) oraz Promachos (Pani Zastępów). W mitologii rzymskiej jej odpowiednikiem była Minerwa. Córka Zeusa oraz pierwszej jego żony, Metis (lub Metydy) — wyskoczyła z rozłupanej głowy Zeusa po tym, jak połknął ciężarną żonę. Atrybutami Ateny są włócznia, tarcza (Egida) oraz sowa (świętym zwierzęciem Ateny był także wąż); roślina poświęcona bogini to oliwka. Patronowała Atenom i Sparcie. Atena przedstawiana była, jako surowa, nieprzejednana kobieta z tarczą u boku, w hełmie oraz z sową na ramieniu — jej największy posąg, Atena Partenos, dwunastometrowa statua, wyglądała właśnie w ten sposób. W seriach o Percym Jacksonie przedstawiono Atenę, jako szarooką, czarnowłosą kobietę (czasem też blondynkę), która wygląda "jakby myślała o tysiącu rzeczy naraz". Uchodziła za boginię niezwykle mądrą, rozsądną oraz sprawiedliwą, opiekowała się wieloma miastami i błogosławiła wojny w słusznej sprawie. Niezłomna, odważna i silna bogini nigdy nie wyszła za mąż — w jednym z mitów odrzuciła zaloty Hefajstosa. W serii książek jej dzieci przychodziły na świat z umysłu matki wskutek połączenia jej inteligencji oraz genialnych myśli ojców. Atena, jako jedna z najważniejszych bogiń, występuje w wielu mitach — pojawia się, jako tkaczka w micie o Arachne, libijskiej księżniczce, która przechwalała się swoimi tkackimi umiejętnościami i po wygranym pojedynku tkackim z boginią, ta zniszczyła jej gobelin, a Arachne popełniła samobójstwo. Atena po incydencie wykazała się litością i zamieniła księżniczkę w pająka. Inne mity z Ateną to między innymi mit o wojnie trojańskiej (gdy na początku mitu Eris rzuca jabłko na stół), mit o patronacie nad Atenami (wygrała pojedynek z Posejdonem) czy w micie o Meduzie — według jednej wersji bogini i dziewczyna rywalizowały w kwestii pięknych, bujnych włosów, w innej bogini zmieniła dziewczynę w potwora po tym, jak doszło do zbliżenia Meduzy i Posejdona w świątyni. Dzieci Ateny dziedziczą po niej szare oczy oraz niezwykłą inteligencję, często mają też dobry zmysł strategiczny, a także błyskawicznie przyswajają wiedzę oraz szybko przystosowują się do nowych rodzajów broni: nie muszą długo uczyć się, jak jej używać. Potrafią tkać. Wszystkie dzieci Ateny w seriach R. Riordana cierpiały na arachnofobię. Wszystko wskazuje na to, że jesteś dzieckiem Ateny! Podziel się wynikiem w komentarzu!
Hoid
Afrodyta
No coś ty(uważam że Atena/Hefajstos)
Hector.of.Troy
Ares! Jak zawsze⚔️⚔️⚔️
hutaocian
Córka Zeus 🗿 szczerze nie spodziewałam się takiego wyniku a tu jednak Bóg bogów
.Mikosia.
Artemida. no ok. lubię las, itp. ale… bardziej do aresa pasuję. (jestem ultra agresywna)
nico_di_angelo2
Atena
Daughter.of.Dragons
Iris
Rossie_Kim
Hades
no nie dziwie sie
spk quiz nawet
Kayu
Afrodyta (Ἀφροδίτη) — bogini miłości, piękna, pożądania, płodności, kwiatów; patronka żeglugi, żeglarzy, kobiet lekkiego obyczaju. Uznawana powszechnie za najpiękniejszą spośród wszystkich bogiń. Jej imię oznacza "powstała z piany" — według większości mitów Afrodyta dosłownie wyłoniła się z fal i była córką Uranosa — oczywiście niedosłownie, ponieważ odcięty przez Kronosa członek Uranosa wpadł do wody i zrodził boginię miłości. Miała wiele przydomków — Anadyomene (czyli "wynurzająca się z pian morskich"), Cypryda (od Cypru), Despina, Urania, Pandemos i wiele innych. Rzymska wersja Afrodyty to Wenus nazywana również Wenerą.
Jej świętym miejscem był właśnie Cypr, u którego brzegów się wyłoniła, miała też szczególne miejsce kultu w Koryncie. Święte zwierzęta bogini to gołąb (który był także jej atrybutem), zając i łabędź, rośliny zaś to róża, mirt i sałata. Głównym atrybutem był rydwan zaprzężony w wyżej wspomniane ptaki.
Nade wszystko opiewała uczucie miłości i zawsze stawała po jej stronie, toteż nie uchodziła za boginię szczególnie okrutną, ale jak wiadomo — potrafiła taka być. Była kochliwa i pomimo tego, że małżeństwo wiązało ją z Hefajstosem, posiadała wielu kochanków, w tym i Aresa, z którym spłodziła Erosa — boga miłości. W seriach Ricka Riordana Afrodytę przedstawiono, jako boginię próżną, temperamentną, ale także bardzo kochającą — za wszelką cenę walczy o miłość; bardzo troszczy się też o swoje dzieci.
Afrodytę przedstawiano zawsze, jako niezwykle urodziwą kobietę, najpiękniejszą spośród wszystkich bogiń, często o złotych lokach — które w Grecji były symbolem nierządu — i nago, albo w szacie. Z kolei w "Percym Jacksonie" główny bohater zauważa, że Afrodyta przybiera taki wygląd, by jak najbardziej podobać się swojemu rozmówcy — krócej mówiąc, dopasowuje się do ideałów czyjegoś piękna.
Popularnym jest mit o Adonisie, cypryjskim młodym myśliwym, w którym Afrodyta się bardzo zakochała, a którego rozszarpał dzik. W innym micie — również poświęconym uczuciu miłości — Atena z litości zamienia rzeźbę, którą stworzył Pigmalion, w piękną kobietę, mężczyzna był w niej bowiem tak bardzo zakochany, że poprosił boginię o pomoc.
Dzieci Afrodyty są niezwykle urodziwe; potrafią w jakiś sposób panować nad miłością i pożądaniem oraz przekonywać innych do tego, co chcą, żeby zrobili — używają czaromowy, jak zostało to nazwane w serii. Potrafią też manipulować swoim wyglądem oraz pięknem, biegle zazwyczaj znają też język francuski.
Wszystko wskazuje na to, że jesteś dzieckiem Afrodyty! Podziel się wynikiem w komentarzu!
Piwnica_Erena
Hades
Umieram 😩
littledog
Atena (Ἀθήνη) — bogini mądrości, sprawiedliwej wojny, strategii, patronka nauki, rzemiosła oraz rękodzieła, a także opiekunka herosów. Obok swego ojca, Zeusa, najważniejsza z bogiń zasiadająca w greckim Panteonie. Jej imię oznacza "obrończynię", choć znano Atenę pod różnym przydomkami, takimi jak Pallas (Panna), Ergane (Pracownica), Partenos (Dziewica), Polias (Patronka Miast) oraz Promachos (Pani Zastępów). W mitologii rzymskiej jej odpowiednikiem była Minerwa. Córka Zeusa oraz pierwszej jego żony, Metis (lub Metydy) — wyskoczyła z rozłupanej głowy Zeusa po tym, jak połknął ciężarną żonę.
Atrybutami Ateny są włócznia, tarcza (Egida) oraz sowa (świętym zwierzęciem Ateny był także wąż); roślina poświęcona bogini to oliwka. Patronowała Atenom i Sparcie.
Atena przedstawiana była, jako surowa, nieprzejednana kobieta z tarczą u boku, w hełmie oraz z sową na ramieniu — jej największy posąg, Atena Partenos, dwunastometrowa statua, wyglądała właśnie w ten sposób. W seriach o Percym Jacksonie przedstawiono Atenę, jako szarooką, czarnowłosą kobietę (czasem też blondynkę), która wygląda "jakby myślała o tysiącu rzeczy naraz".
Uchodziła za boginię niezwykle mądrą, rozsądną oraz sprawiedliwą, opiekowała się wieloma miastami i błogosławiła wojny w słusznej sprawie. Niezłomna, odważna i silna bogini nigdy nie wyszła za mąż — w jednym z mitów odrzuciła zaloty Hefajstosa. W serii książek jej dzieci przychodziły na świat z umysłu matki wskutek połączenia jej inteligencji oraz genialnych myśli ojców.
Atena, jako jedna z najważniejszych bogiń, występuje w wielu mitach — pojawia się, jako tkaczka w micie o Arachne, libijskiej księżniczce, która przechwalała się swoimi tkackimi umiejętnościami i po wygranym pojedynku tkackim z boginią, ta zniszczyła jej gobelin, a Arachne popełniła samobójstwo. Atena po incydencie wykazała się litością i zamieniła księżniczkę w pająka. Inne mity z Ateną to między innymi mit o wojnie trojańskiej (gdy na początku mitu Eris rzuca jabłko na stół), mit o patronacie nad Atenami (wygrała pojedynek z Posejdonem) czy w micie o Meduzie — według jednej wersji bogini i dziewczyna rywalizowały w kwestii pięknych, bujnych włosów, w innej bogini zmieniła dziewczynę w potwora po tym, jak doszło do zbliżenia Meduzy i Posejdona w świątyni.
Dzieci Ateny dziedziczą po niej szare oczy oraz niezwykłą inteligencję, często mają też dobry zmysł strategiczny, a także błyskawicznie przyswajają wiedzę oraz szybko przystosowują się do nowych rodzajów broni: nie muszą długo uczyć się, jak jej używać. Potrafią tkać. Wszystkie dzieci Ateny w seriach R. Riordana cierpiały na arachnofobię.
Wszystko wskazuje na to, że jesteś dzieckiem Ateny! Podziel się wynikiem w komentarzu!
super quiz mnóstwo pytań i zarąbiste odpowiedzi 😍