HOT or NOT? Nurty filozoficzne XX wieku!


Egzystencjalizm ateistyczny – "Człowiek jest skazany na wolność", ma bezpośredni wpływ na to, kim jest, ponosi odpowiedzialność za swoje wybory i ich brak. Dokonując niezależnych wyborów podkreśla swoją wolność i wyjątkowość, której to świadomość zatraca przez przypisywane mu już od urodzenia role społeczne. Prekursorem egzystencjalizmu był między innymi Jean-Paul Sartre. Krótko mówiąc – skoro życie nie ma z natury sensu, to jedyne co nam pozostało, to samemu go sobie nadać. Ten nurt filozoficzny jest HOT czy może NOT?
Zdecydowanie hot! Ten nurt filozoficzny tak mnie urzekł, że nie widzę innej opcji, niż kliknąć w ten przycisk!
Chyba not... Niezbyt przemawia do mnie ta filozofia, nie wiem, jak ktoś może według niej żyć! Przecież zupełnie nie o to chodzi w naszej egzystencji! Stanowcze nie!

Filozofia analityczna – język jest nam potrzebny, by zdobywać wiedzę o świecie, do problemów filozoficznych należy podchodzić drobiazgowo i dokładnie, świat badać należy jedynie w celu zdobywania wiedzy, nie np. ze względów praktycznych czy materialnych, a proces analizy należy przeprowadzać w sposób intersubiektywny. HOT, czy może jednak NOT?
Zdecydowanie hot! Ten nurt filozoficzny tak mnie urzekł, że nie widzę innej opcji, niż kliknąć w ten przycisk!
Chyba not... Niezbyt przemawia do mnie ta filozofia, nie wiem, jak ktoś może według niej żyć! Przecież zupełnie nie o to chodzi w naszej egzystencji! Stanowcze nie!

Neokantyzm – nurt filozoficzny ten ma swoje korzenie w XIX wieku, jednak wielu z jego przedstawicieli żyło i tworzyło na przełomie XIX i XX wieku. Był on inspirowany filozofią Immanuela Kanta, niemieckiego reprezentanta oświecenia. Neokantyzm zakłada, że to umysł narzuca poznawanemu światu strukturę (czas, przestrzeń), a nie na odwrót, porządkując w taki sposób swoje doświadczenia, oraz że człowiek jest wolną jednostką, która sama sobie stanowi prawo i moralność, opiera je jednak nie na emocjach czy intuicji, a na rozumie. HOT or NOT?
Zdecydowanie hot! Ten nurt filozoficzny tak mnie urzekł, że nie widzę innej opcji, niż kliknąć w ten przycisk!
Chyba not... Niezbyt przemawia do mnie ta filozofia, nie wiem, jak ktoś może według niej żyć! Przecież zupełnie nie o to chodzi w naszej egzystencji! Stanowcze nie!

Postmodernizm – linearny porządek historii i rzeczywistości jest zakończony, nie istnieją teorie czy religie, które wyjaśniają cały świat. Nie ma także jednej, bezstronnej prawdy, ponieważ zależy ona od kontekstu, kultury czy języka. Obiektywna rzeczywistość jest zatem niemalże nieuchwytna, wszystko jest względne, a od politycznych podziałów nie da się być zupełnie wolnym. W literaturze i sztuce postmodernizm przejawia się synkretyzmem, parodią, czarnym humorem czy grami z odbiorcą. HOT or NOT?
Zdecydowanie hot! Ten nurt filozoficzny tak mnie urzekł, że nie widzę innej opcji, niż kliknąć w ten przycisk!
Chyba not... Niezbyt przemawia do mnie ta filozofia, nie wiem, jak ktoś może według niej żyć! Przecież zupełnie nie o to chodzi w naszej egzystencji! Stanowcze nie!
Reklama

Pragmatyzm – najwyższą wartością zawsze jest użyteczność, skuteczność i praktyczność, jeśli coś jest głupie ale działa, to znaczy, że nie jest głupie. Rzeczywistość należy oceniać twardo i obiektywnie, unikać ubarwiania jej emocjonalnie, należy unikać niepotrzebnych komplikacji tylko skupić się na celu. HOT, czy jednak NOT? Zagłosuj!
Zdecydowanie hot! Ten nurt filozoficzny tak mnie urzekł, że nie widzę innej opcji, niż kliknąć w ten przycisk!
Chyba not... Niezbyt przemawia do mnie ta filozofia, nie wiem, jak ktoś może według niej żyć! Przecież zupełnie nie o to chodzi w naszej egzystencji! Stanowcze nie!

Nihilizm – sensu, wartości czy celu nie ma. Życiu brak jest jakiejkolwiek wartości, nie da się otrzymać wiedzy pewnej. W skrócie – negujemy istnieniu CZEGOKOLWIEK, co tylko wam akurat przypadnie do gustu. HOT or NOT?
Zdecydowanie hot! Ten nurt filozoficzny tak mnie urzekł, że nie widzę innej opcji, niż kliknąć w ten przycisk!
Chyba not... Niezbyt przemawia do mnie ta filozofia, nie wiem, jak ktoś może według niej żyć! Przecież zupełnie nie o to chodzi w naszej egzystencji! Stanowcze nie!

Absurdyzm – tutaj też nie ma sensu w niczym, ale zamiast się załamywać, to trzeba zaakceptować ten stan i czerpać radość z tego, że to wiemy. Najsilniejszym i najbardziej znanym prekursorem absurdyzmu był Albert Camus – poszukiwanie sensu jest irracjonalne, bo sens ten nie istnieje, powinniśmy się więc buntować wobec prób znalezienia go i akceptować absurd otaczający nas. Wiecie, należy sobie wyobrażać Syzyfa szczęśliwym i te sprawy. HOT, albo jednak NOT? Zdecyduj!
Zdecydowanie hot! Ten nurt filozoficzny tak mnie urzekł, że nie widzę innej opcji, niż kliknąć w ten przycisk!
Chyba not... Niezbyt przemawia do mnie ta filozofia, nie wiem, jak ktoś może według niej żyć! Przecież zupełnie nie o to chodzi w naszej egzystencji! Stanowcze nie!

Reklama
56 Super!
Zauważyłeś literówkę lub błąd? Napisz do nas.

Komentarze sameQuizy: 21

wcaleniejestemwykastrowany

wcaleniejestemwykastrowany

nie chce mi sie wgbierac

Odpowiedz
1
HyperNerdOfDeath

HyperNerdOfDeath

Postmodernizm jest spoko ale myślę że obecnie społeczeństwo potrzebuje od niego trochę oddechu. zwłaszcza pod wzgledem rozrywki

Odpowiedz
1
Basica

Basica

Absurdyzm jest super mega polecam, stosuję podobny tok myślenia od kilku miesięcy i żyje mi się się świetnie
Mega cudny quizz🤎🤎

Odpowiedz
1
irritator

irritator

•  AUTOR

@Basica imo egzystencjalizm jest prostszy do fr wprowadzenia w życie, przynajmniej dla mnie XD
Dziękuję!! <3

Odpowiedz
1
Basica

Basica

@irritator no absurdyzm bywa trudny ale imo lepiej się cieszyć tym co jest a nie próbować na siłę nadawać życiu sens
Nie ma za co<3

Odpowiedz
1
-phoenixx-

-phoenixx-

Świetne głosowanie i super zdjęcia! <3 quiz leci do ulu :)

Odpowiedz
1
irritator

irritator

•  AUTOR

@-phoenixx- bardzo dziękuję <33

Odpowiedz
1
mlody_rastafari

mlody_rastafari

większość hot

Odpowiedz
1
a_s

a_s

Świetne głosowanie! Bardzo przystępne ubranie tego w słowa, podziwiam! Liczę na to, że będzie na SG, pomysł jest niebanalny i jedyny w swoim rodzaju.

Odpowiedz
1
irritator

irritator

•  AUTOR

@a_s dziękuję 😼😼 SG to zobaczymy, bo Patryk od kilku dni nie sprawdzał poczekalni xd

Odpowiedz
1
ShigatoKikomu

ShigatoKikomu

Fajne Głosowanie
Trochę mnie zaciekawiło, że na każdym zdjęciu jest kotek 😺

Odpowiedz
1
irritator

irritator

•  AUTOR

@Old.Doll kotki były moim mental support przez proces robienia tego quizu i czytania o Immanuelu Kancie

Odpowiedz
1
litruwa

litruwa

Fajne głosowanie i plus za przystępne wyjaśnienie

Odpowiedz
2
irritator

irritator

•  AUTOR

@litruwa dzięki hehe
przystępne wyjaśnianie neokantyzmu mnie akurat tak przejechało że rozważałam przejście na nihilizm XD

Odpowiedz
2
leucotomy

leucotomy

absurdzym jest popular

Odpowiedz
2
irritator

irritator

•  AUTOR

@leucotomy bo jest cool nawet 😞😞 ale są też bardziej cool opcje XD

Odpowiedz
tsianid

tsianid

ej bez kitu świetne głosowanie, niby proste, ale pomysł genialny – mega unikatowy i jestem pewna, że nikt inny na to nie wpadł. bardzo mi się podobało i świetnie się bawiłam <33

Odpowiedz
2
irritator

irritator

•  AUTOR

@tsianid bardzo dziękujee <33

Odpowiedz
1

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej