Test kolorów: Czy potrafimy czytać w Twoich myślach?


Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.
Zauważyłeś literówkę lub błąd? Napisz do nas.

Komentarze sameQuizy: 397

Ginny_weasley-potter2137

Ginny_weasley-potter2137

Fajny quiz ale trochę dziwny

Odpowiedz
Ink_demon

Ink_demon

Magia ✨️
11
1+2+8=11
Fajny quiz👍

Odpowiedz
Natkawarjatka

Natkawarjatka

Fioletowy i czerwony, czyli 5+8=12, pomyślałam o 12, czyli zgadło

Odpowiedz
1
Lucy2958

Lucy2958

Sztuczka prosta, ale jaka pomysłowa. :) Działa to tak, że sumując odpowiednie z liczb na ostatnim obrazku można uzyskać dowolny wynik (naturalny) od 1 do 31, więc wystarczy rozpisać sobie te sumy i wpisać wyniki we wszystkie prostokąty, których kolory zostały przyporządkowane użytym w dodawaniu liczbom z ostatniego obrazka. Np. skoro 9=1+8, to liczbę 9 wpiszemy w pola przypisane liczbom 1 i 8.

Może niektórzy zauważyli, że wszystkie liczby na końcu to kolejne potęgi dwójki (od zerowej do czwartej). I zgadza się, można byłoby dokładając jeszcze kolejne (32, 64, 128,…) poszerzyć zbiór liczb do wyboru do dowolnej liczby 2ⁿ-1. Z tym, że przy dużych liczbach dodawanie zaczynałoby być nużące, a ograniczając ten zbiór do 31 mamy łatwą i przyjemną zabawę.

Dlaczego akurat potęgi dwójki? Na to pytanie chyba najłatwiej odpowiedzieć wyjaśniając działanie systemu binarnego – czyli takiego, w którym każdą liczbę zapisujemy tylko przy pomocy jedynek i zer – oraz porównując go do „naszego” systemu dziesiętnego. Zauważmy, że każdą liczbę w systemie dziesiętnym możemy zapisać jako sumę potęg dziesiątki w taki sposób, że kolejne cyfry tej liczby oznaczają ilość coraz mniejszych potęg w tej sumie aż do potęgi zerowej, np.
3976 = 3×10³ + 9×10² + 7×10¹ + 6×10⁰
System dwójkowy działa identycznie, więc powiedzmy liczbę 11001 w systemie binarnym rozpiszemy tak:
11001₂ = 1×2⁴ + 1×2³ + 0×2² + 0×2¹ + 1×2⁰, co daje nam 16+8+1=25. Jak widzimy, każda potęga dwójki występuje w tej sumie najwyżej jeden raz, dlatego w quizie każdej potędze dwójki został przyporządkowany dokładnie jeden kolor.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy da się w taki sposób zapisać dowolną liczbę naturalną. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Aby przekonwertować liczbę z systemu dziesiętnego na dwójkowy, należy wykonywać dzielenie z resztą przez 2 aż osiągnie się wynik 0 i wszystkie reszty napisać w odwrotnej kolejności. Jako przykład weźmy wyliczoną wcześniej 25:
25:2 = 12 r. 1
12:2 = 6 r. 0
6:2 = 3 r. 0
3:2 = 1 r. 1
1:2 = 0 r. 1
Dotarliśmy do wyniku 0, zatem teraz musimy tylko odczytać reszty od dołu: 11001. Jak widzimy, wynik zgadza się z liczbą, którą wcześniej zamieniliśmy na 25. Dokładnie tak samo zamienić możemy jakąkolwiek inną liczbę, a żeby uwiarygodnić poprawność tej metody dodam, że postępując w analogiczny sposób z dzieleniem przez 10 również otrzymamy początkową liczbę (w systemie dziesiętnym oczywiście, czyli całkowicie niezmienioną) co sami już możecie łatwo sprawdzić.

Przy okazji, systemy binarny i dziesiętny to najbardziej znane, ale nie jedyne tzw. pozycyjne systemy liczbowe i jeśli temat Was zainteresował, to warto poczytać sobie na ten temat więcej. Dziękuję za uwagę, pozdrawiam cieplutko. :)

Odpowiedz
4
somethingaboutnothing

somethingaboutnothing

@Lucy2958 niezłe rozmyślanie

Odpowiedz
Ginny_weasley-potter2137

Ginny_weasley-potter2137

@Lucy2958 ile się napisałaś .ale niesamowite

Odpowiedz
MajHorses

MajHorses

Wow jak to nie możliwe zgadliście

Odpowiedz
Punic

Punic

Fajny quiz, Zgadliście

Odpowiedz
DustyPopylacz

DustyPopylacz

Niestety nie zgadłaś :(

Odpowiedz
Inka_Skywalker

Inka_Skywalker

Niestety, nie zgadłaś
Ale quiz i tak fajny💛

Odpowiedz
DoomerGirl

DoomerGirl

Wybrałam 28 a wyszło 32, poza tym ciekawy quiz

Odpowiedz
The_Gay_House_Fan

The_Gay_House_Fan

@DoomerGirl chyba się pomylił*ś bo ja policzyłam i wyszło 28

Odpowiedz
pseudoDJfaraonMarek

pseudoDJfaraonMarek

@DoomerGirl nie umiesz liczyć

Odpowiedz

E....

Zgadł*ś (PS wiem jak działa ten test; liczby na prostokątach są rozmieszczone tak, żeby na końcu faktycznie wyszła ta liczba)

Odpowiedz

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej