Fakt czy mit? – Autyzm

Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.
Zauważyłeś literówkę lub błąd? Napisz do nas.

Komentarze sameQuizy: 85

gozdzikowa

gozdzikowa

na prawdę bawi mnie to że w tym quizie niektóre "fakty" to takie same mity jak to, że autyzm jest chorobą. weźmy na przykład: "autyzm u chłopców zdarza się 4 razy częściej niż u dziewczynek" jest to mit, autyzm jest DIAGNOZOWANY 4 razy częściej u chłopców niż u dziewczynek ponieważ kryteria diagnozy były opracowane na podstawie badań w których brali udział tylko chłopcy ze spektrum, a obiawy różnią sie w zależności od płci. do tego stwierdzona jest tu prawdziwa informacja, że autyzm wytępuje u osób w każdym wieku a mimo to zostajemy zarzuceni zdjęciami dzieci. do tego te puzelki. jest to "symbol autyzmu" stworzony przez organizację Autism Speaks, która robi na dobrą sprawę wszystko oprócz pomagania autystykom (symbolem częściej używanym przez same osoby z autyzmem jest znak nieskończoności w kolorze tęczowym, złotym lub czerwonym). powiem tak: widać dobre chęci i szczerze to doceniam, ale quiz szerzy trochę dezinformację i przydałby się dokładniejszy research. thank you for coming to my ted talk xD

Odpowiedz
Inti

Inti

13/13 Nie wszystko jest dokładne, jednak quiz trochę uczy osoby które nie wiedzą jak działa autyzm i używają go jako obelgę tego jak naprawdę działa autyzm

Odpowiedz
Inti

Inti

@Rony Na co mi odpowiadasz "nieprawda"?

Odpowiedz
Rony

Rony

@Inti, bo twierdzisz, że quiz jest edukacyjny, kiedy jest naszpikowany mitami. Pierwszy z brzegu: rzekome częstsze występowanie cech autystycznych u "chłopców". Prawda: częściej diagnozowane są młode osoby z męską płcią przypisaną przy urodzeniu, a nie, że częściej one występują u nich. Fakt jest taki, że osoby oznaczone jako kobiety po prostu rzadziej brane są pod uwagę w młodym wieku. Jeszcze fakt nazywania autyzmu "zaburzeniem", gdy to po prostu inna ścieżka rozwoju.

Odpowiedz
1
pokaż więcej odpowiedzi (1)
Rony

Rony

Sugeruję taki eksperyment w kwestii określania autyzmu zaburzeniem.
Jest wiele systemów operacyjnych. Czy są one zaburzone, bo funkcjonują inaczej niż popularny Windows? Nie. Tak samo jest z autyzmem. To po prostu inny system.
Idąc dalej. Na autyzm się nie cierpi. Cierpienie osób autystycznych nie wynika z autyzmu, tylko z braku świadomości społeczeństwa, które przekłada się na brak odpowiednich rozwiązań.
Kolejna rzecz. Nie istnieją „terapie autyzmu”. To, co podlega terapii to zaburzenia, na które osoby autystyczne mogą cierpieć, np. depresja.
Kwestia socjalizowania na płeć. Prawda jest taka, że osoby socjalizowane na kobiety są po prostu rzadziej diagnozowane, bo uczymy się maskowania swoich cech autystycznych, a poza tym samo „spojrzenie” jest androcentryczne, w „objawy” wpisane są cechy autyzmu typowego dla osób socjalizowanych do roli męskiej i częściej osoby oznaczone przy urodzeniu jako kobiety dowiadują się o swoim autyzmie w wieku dorosłym.
Problem ogólnie jest taki, że dyskusja o autyzmie jest zamknięta na osoby autystyczne, nie słucha się nas, a do tego osoby zajmujące się DSM i ICD są coś niechętne do porzucenia ableizmu.

Odpowiedz
3

tomekn174

Nie musisz już wychodzić z domu, aby określić stopień prawdopodobieństwa zaburzeń ze spektrum autyzmu. Teraz to proste! Wystarczy wypełnić specjalnie przygotowany test. Wiele osób skorzystało z naszej pomocy. Przekonaj się, że warto.

https://www.diagnostyka-umyslu.pl/spektrum-autyzmu-test

Odpowiedz
2
fusiaklusia

fusiaklusia

9/13

Odpowiedz
1
WeraHatake

WeraHatake

Świetny quiz ♥

Odpowiedz
1
Winkelried

Winkelried

•  AUTOR

@WeraHatake
Dziękuję ❤️

Odpowiedz
1
WeraHatake

WeraHatake

@Winkelried Nie ma za co :D

Odpowiedz
1

d....

6/13 NIE ZNAM SIE

Odpowiedz
1
Yrdis567

Yrdis567

Fajne ale nie znam się na atyzmie

Odpowiedz
1

harypota

Połowa tego quizy była totalnie..ale to TOTALNIE z d***. ,,To jest tak, że wiem…ale nie wiem…lecz będzę udawać że wiem!"

Odpowiedz
2
Winkelried

Winkelried

•  AUTOR

Dziękuję za opinie, lecz po czym stwierdzasz, że cytuje ,,To jest tak, że wiem…ale nie wiem…lecz będzę udawać że wiem!"?
Rozumiem, że quiz Ci nie przypadł do gustu i ok. Następnym razem się hamuj w słownictwie zanim coś napiszesz.
@harypota

Odpowiedz
2
CuteGinoKittyPL

CuteGinoKittyPL

9/13
Fajny quiz

Odpowiedz
1
Winkelried

Winkelried

•  AUTOR

@CuteGinoKittyPL
Dziękuję

Odpowiedz

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej