Chemia vs Japoński


Konnichiwa, Konbanwa Chciałbym was poinformować o tym, ƶe od tego quizy wszystkie będą w niedziele, co tydzień. Lecz dzisiaj pogadamy sobie o tym w czym chemia i j. japoński są do siebie podobne.
...
...

Po pierwsze w chemi mamy 118 pierwiastków. W j. japońskim mamy trochę więcej bo 214. Ale czym są pierwiastki w nihongo? Jest to coś małego, podstawa czegoś, coś co nie da się juƶ rozkładać na mniejszej części (dzisiaj się da ale kiedyś myślano inaczej, i dawna definicja jest bardziej podobna do tych japonskich). Pierwiastki w japońskim są to najbardziej pierwotne części znaków. W róƶnych kanjiach róƶne pierwiastki pisze się przed innymi jak w znaku kanji 漢字 gdzie te 3 pierwsze kreski to pierwiastek który piszemy na początku. Często pierwiastki są teƶ całym znakiem który pojawia się teƶ w innych znakach. Na przykład 女 który pojawia się np. w znakach 好, 安...
...
...

W chemi mamy wzory np. taki najpopularniejszy H²O. Moƶemy go rozliczyć na H¹ i O² (nie wiem czy poprawinie to zapisałem ale chyba jest dobrze). W japońskim teƶ moƶemy rozłoƶyć kanji na pierwiastki lub inne znaki. Poniƶej macie jak to poprawnie zapisać na przykładzie znaku 胆 (tan/woreczek ƶółciowy).
...
...

Mamy teƶ yōon'y, który są podbne do jonów tylko z nazwy ale są. Yōon to pomniejszony znak z rzędu 'y' znajdujący się po znaku zakończonym na 'i'. Np.: きゃ (kya) しょう (shō) ちゅ (chu)
...
...

I to tyle w tym quizie. Do zobaczenia za tydzień (w niedzielę bo jest wtorek).
...
...

4 Super!
Quiz w Poczekalni. Zawiera nieodpowiednie treści? Wyślij zgłoszenie
Kitsune-Kiko
Kitsune-Kiko
Zobacz profil
Zapraszam do rozwiązywania moich quizów:

Komentarze sameQuizy: 1

WeraHatake

WeraHatake

O, ciekawie :o

Odpowiedz
1

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej