Pamiętaj, że quizy są tworzone przez użytkowników i nie należy ich traktować jako porady medycznej. Jeżeli szukasz informacji dot. depresji lub pomocy, to odwiedź strony: Nastoletnia depresja, Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, Pokonać kryzys.

WIELKIE EPIDEMIE cz.3 Tyfus


Tyfus ( dur) plamisty BAKTERIE bakterie – Riketsje przenoszone przez wszy profesor Weigl Dawniej używano również innych określeń, przykładowo: „gorączka okopowa” „gorączka okrętowa”, „gorączka wojenna’’ Pierwsza opisana epidemia miała miejsce w 1083 roku w jednym z klasztorów na Sycylii. Choroba w zawrotnym tempie rozprzestrzeniła się na ca- łym obszarze Europy. Osiedliła się na dobre, nękając społeczności ludzkie i głównie siejąc spustoszenie w armiach. Epidemia tyfusu była jedną z podstawo- wych przyczyn klęski Napoleona w kampanii rosyj- skiej. Jak podają źródła historyczne, armia francuska cofająca się spod Moskwy i spod Berezyny, zostawiła w samym Wilnie 30 tysięcy trupów żołnierzy zmar- łych od tyfusu plamistego. Choroba ta dała o sobie znać żołnierzom w czasie I wojny światowej. Pod- czas rewolucji bolszewickiej w Rosji dur plamisty za- brał kilka milionów ludzi. Epidemia powróciła pod- czas II wojny światowej w Japonii, Korei i Włoszech, a przede wszystkim w niemieckich obozach koncen- tracyjnych. ********************************************************************* Tyfus ( dur) brzuszny bakterie – Salmonella Typhi przenoszone drogą pokarmową Jeszcze do połowy ubiegłego stulecia do najczęstszych chorób zakaźnych należał dur brzuszny – w latach 1919-1924 zabił prawie 10 tysięcy Polaków. Poprawa warunków sanitarnych oraz masowe szczepienia ograniczyły tę plagę. W 1948 roku zanotowano 7975 zachorowań i 478 zgonów. Jeszcze w latach 60. XX w. co roku zgłaszano w Polsce około 3 tys. zachorowań i kilkadziesiąt zgonów na dur brzuszny. Do 1976 roku prowadzono powszechne szczepienia wybranych grup dzieci i młodzieży. Obecnie dur jest w Polsce chorobą zanikającą. Artykuł napisałem ja, zdjęcia wziąłem z internetu i wikipedii.
Rudolf Stefan Jan Weigl, także Weigel (ur. 2 września 1883 w Przerowie, zm. 11 sierpnia 1957 w Zakopanem) – polski biolog, wynalazca pierwszej w świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu, prekursor zastosowania owadów, głównie wszy odzieżowej jako zwierzęcia laboratoryjnego do hodowli zarazka tyfusu. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Weigl#Okres_okupacji_niemieckiej_%E2%80%93_Instytut_ocala_tysi%C4%85ce_ludzi
Konkurs na sztukę antytyfusową – przeprowadzony wiosną 1942 w Generalnym Gubernatorstwie wśród polskich twórców konkurs na utwór dramaturgiczny propagujący walkę z tyfusem. W założeniach konkursu zwycięski utwór miał ilustrować antysemicką tezę, jakoby Żydzi byli odpowiedzialni za przenoszenie zarazków chorób zakaźnych. Był to propagandowy pretekst: od października 1941 Żydzi wychodzący poza getta bez pozwolenia, a także Polacy ukrywający Żydów byli karani śmiercią. Sztuka pod pozorem walki z chorobami miała więc nakłaniać Polaków do wskazywania ukrywających się Żydów. Uhonorowana pierwszą nagrodą w konkursie sztuka pt. Kwarantanna stanowiła jedyną pozycję w repertuarze Teatru Objazdowego Generalnego Gubernatorstwa. https://pl.wikipedia.org/wiki/Konkurs_na_sztuk%C4%99_antytyfusow%C4%85
Szczepionka przeciwtyfusowa prof. Rudolfa Weigla w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
Pracownik cywilnej służby publicznej rozprowadza trutkę na szczury w celu zapobiegania tyfusowi w Gulfport w Missisipi, około 1945.

3 Super!
Quiz w Poczekalni. Zawiera nieodpowiednie treści? Wyślij zgłoszenie
KNROiRSQ
KNROiRSQ
Zobacz profil

Komentarze sameQuizy: 0


Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej