Pamiętaj, że quizy są tworzone przez użytkowników i nie należy ich traktować jako porady medycznej. Jeżeli szukasz informacji dot. depresji lub pomocy, to odwiedź strony: Nastoletnia depresja, Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, Pokonać kryzys.

WIELKIE EPIDEMIE cz.2 Trąd


Trąd, lepra(bakteria) „choroba Hansena”* Osoby nią dotknięte uważane były za nieczyste i eliminowane ze społe- czeństwa poprzez odizolowanie ich w zamkniętych enklawach, zwanych popularnie leprozoria. Trąd, lepra, choroba Hansena (HD) – przewlekła choroba zakaźna wywołaną przez prątki Mycobacterium leprae bakterię odkrytą w 1873 roku przez norweskiego naukowca Armauera Hansena oraz Mycobacterium lepromatosis odkrytą w 2008 roku. Występuje w dwóch postaciach: lepromatycznej (lepra lepromatosa tuberosa) i tuberkuloidowej (lepra tuberculoides). Odmiana lepromatyczna jest zaraźliwa, a jej objawy to guzowate krosty podobne do występujących w innych infekcjach i alergiach. Postać tuberkuloidowa jest mniej zaraźliwa, ale groźniejsza dla samego zarażonego: początkowo pojawiają się plamy na skórze, stopniowo utrata czucia, szczególnie w palcach nóg i rąk, nieleczona prowadzi do zwyrodnień i utraty tkanki. Do niedawna badania nad trądem były bardzo trudne, wywołującego go bowiem mikroba nie można hodować w warunkach laboratoryjnych. Odkryto jednak, że na trąd cierpią także amerykańskie pancerniki (ze względu na stosunkowo niską temperaturę ciała) i od tej pory zwierzęta te wykorzystuje się w doświadczeniach. W 2005 r. grupa kierowana przez Marca Monota z paryskiego Instytutu Pasteura na podstawie badań DNA bakterii Mycobacterium leprae odtworzyła prawdopodobny scenariusz rozprzestrzeniania się trądu na kuli ziemskiej. W trakcie badań 175 próbek z 21 krajów świata wydzielono jedynie 4 polimorfizmy różnicujące szczepy. Na pierwszy, najrzadszy szczep można natrafić w Etiopii, na Nowej Kaledonii i w Nepalu, drugi rozpowszechniony jest na pacyficznych wybrzeżach Azji i w Afryce wschodniej (Madagaskarze i Mozambiku), trzeci w Europie i obu Amerykach, zaś czwarty na Karaibach i w Afryce Zachodniej. W Europie trąd rozprzestrzenił się po roku 600 naszej ery, a szczyt zachorowań nastąpił w drugiej połowie XIII wieku. Objął on swoim zasięgiem znaczne obszary Starego Świata. Osiągnął tym samym status epidemii.
Gerhard Henrik Armauer Hansen (ur. 29 lipca 1841 w Bergen, zm. 12 lutego 1912 we Florø) - norweski lekarz i naukowiec, odkrywca prątka trądu (Mycobacterium leprae). Studia ukończył w 1866, dwa lata później rozpoczął pracę w szpitalu dla trędowatych w Bergen, które w owym czasie było dużym centrum badań nad trądem. Badając płyn tkankowy pobrany z guzów osób chorych zaobserwował ciałka w kształcie sztabek. Udokumentował ich naturę i udowodnił, że są one właściwą przyczyną choroby. Choć przez większą część życia cierpiał na syfilis, zmarł na atak serca w 1912. https://pl.wikipedia.org/wiki/Gerhard_Armauer_Hansen
24-letni mężczyzna z Norwegii chory na trąd, 1886.
Trędowatych poddawano społecznemu ostracyzmowi. Ta ilustracja pochodzi chyba XIXw
Trendowaty biblijny Hiob.

5 Super!
Quiz w Poczekalni. Zawiera nieodpowiednie treści? Wyślij zgłoszenie
KNROiRSQ
KNROiRSQ
Zobacz profil

Komentarze sameQuizy: 1

Kapi__102

Kapi__102

hmmmmmmmmm NICE. ;)

Odpowiedz
2

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej