Nietypowe święta są bardzo popularne w młodszych klasach. Nauczyciele tworzą wówczas lekcje tematyczne lub proponują prace plastyczne na dany temat. Nikt jednak nie powiedział, że wraz z opuszczeniem podstawówki uczniowie mają się nudzić, a całym ich światem mają być podręczniki (sprawdź ofertę TaniaKsiazka.pl) i nauka. Nietypowe święta rozluźnią atmosferę, pozwolą na lepszą integrację szkolnej społeczności oraz umożliwią uczniom zaangażowanie się w różne działania organizacyjne. Takie obchody nietypowych świąt mogą być okazją do nauki i dobrej zabawy w gronie uczniów i nauczycieli, a przy tym pokazują szkołę w bardzo pozytywnym świetle. Równocześnie święta nietypowe wcale nie muszą oznaczać odłożenia na bok typowych zajęć szkolnych. Przyjrzyjmy się nieco bliżej kilku pomysłom.
Nietypowe święta w szkole średniej — pomysły
Zanim zaczniesz planować organizację takiego święta w swojej szkole, porozmawiaj o tym z nauczycielami oraz samorządem uczniowskim. Warto z odpowiednim wyprzedzeniem dać znać uczniom o planowanym wydarzeniu, aby mogli odpowiednio się przygotować. Mogą także stać się autorami najciekawszych pomysłów na obchody danego święta! Dobrym pomysłem jest nagrodzenie (np. zwolnieniem z odpytywania) tych uczniów, którzy wezmą udział w szkolnych obchodach.
Dzień bez plecaka
To oryginalne „święto” zyskało popularność w ciągu ostatnich kilku lat. Jest zabawnym dniem, który pokazuje, że kreatywność uczniów nie zna granic i pozwala na rozluźnienie atmosfery w szkole na jeden dzień. Ideą święta jest to, by uczniowie przynieśli swoje podręczniki w czymś innym, niż zwykły szkolny plecak. Proste założenie ma czasem zabawne konsekwencje — podręczniki wędrują do szkoły w poszewce na poduszkę, transporterze dla kota, przenośnym grillu czy taczce! Koniecznie zróbcie zdjęcia oryginalnych pomysłów do kroniki lub na szkolny fanpage. Możecie także zorganizować konkurs na najlepszy pomysł. Warto także przypomnieć uczniom, że początkowo to święto miało zwrócić uwagę na trudną sytuację materialną afrykańskich dzieci.
Dzień dobrych wiadomości
Wszyscy każdego dnia czytamy i oglądamy różne newsy. Wiele z nich jest złych, przygnębia nas lub wzbudza strach, mimo że wcale nie dotyczy nas lub naszych najbliższych. Warto choć na jeden dzień odwrócić tę tendencję i skupić się wyłącznie na dobrych wiadomościach. Stwórzcie tablicę, do której każdy uczeń będzie mógł przyczepić karteczkę z dobrą wiadomością lub miłymi słowami, przygotujcie plakaty z dobrymi wiadomościami ze świata, które zawisną na korytarzach. Może nawet każdą lekcję zaczniecie dobrą wiadomością związaną z omawianym tematem? Taki dzień z pewnością poprawi nastrój wszystkim i pokaże, że wokół nas jest dużo dobra.
Dzień języków obcych
Dobrze zorganizowany będzie świetną okazją do nauki i zabawy równocześnie! Klasy mogą przygotować krótkie scenki w obcym języku, które następnie zaprezentują na apelu z okazji tego dnia. Uczniowie mogą także nauczyć się przedstawiać i witać np. w 5 różnych językach, które sami wybiorą. Możecie także wysłuchać piosenek z bajek w różnych wersjach językowych (gotowe zestawienia znajdziecie w internecie). Dzień języków obcych to okazja do dzielenia się informacjami o kulturze innych krajów — być może uczniowie przygotują plakaty z ciekawostkami, przebiorą się lub przygotują potrawy charakterystyczne dla danego kraju? Możecie iść o krok dalej i każdą z klas uczynić „ambasadorami” innego państwa, którzy przekażą reszcie społeczności ciekawe informacje oraz go zaprezentują.
Dzień w piżamie
Nauka jest znacznie milsza, gdy znajduje się czas na trochę śmiechu. Dzień piżamy w szkole to prosta idea — zadaniem uczniów (oraz odważnych nauczycieli!) jest przyjście do szkoły w piżamie. Możecie urządzić konkurs na najładniejszą piżamę lub przygotować słodki poczęstunek dla wszystkich śpiochów. Popularnym pomysłem jest połączenie dnia w piżamie z poważniejszą misją niż dobra zabawa — taki oryginalny widok ma uświadamiać społeczność na temat ciężko chorych dzieci, dla których piżama to codzienny ubiór i przykra konieczność. Może zorganizujecie zbiórkę lub loterię fantową, z której dochód przekażecie na wybraną fundację?
Pomysłów może być o wiele więcej — wystarczy sprawdzić kalendarz świąt nietypowych, bo możliwości są dziesiątki! Dzień pierwszej pomocy możecie połączyć z instruktażem dla uczniów, dzień przytulania z pewnością wywoła mnóstwo pozytywnych emocji, a dzień Nutelli, pizzy lub popcornu pokochają chyba wszyscy. W dzień bibliotek warto udać się do lokalnej i szkolnej biblioteki, a w pierwszy dzień lata — zorganizować atrakcje na świeżym powietrzu, by wszyscy mogli cieszyć się piękną pogodą. Cała szkolna społeczność tylko na tym zyska, a atmosfera na szkolnych korytarzach z pewnością stanie się bardziej pozytywna.