Sprawdź swoją wiedzę z JĘZYKA POLSKIEGO przed powrotem do szkoły!


Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.
Zauważyłeś literówkę lub błąd? Napisz do nas.

Komentarze sameQuizy: 48

Nasstia

Nasstia

10/10
Może jednak umiem polski xd

Odpowiedz
TruskaweczkaWow

TruskaweczkaWow

8/10

Odpowiedz
maxymalnymax

maxymalnymax

10/10

Odpowiedz
.acro

.acro

8/10
Super quiz

Odpowiedz
.Moon_Star.

.Moon_Star.

Fajny quiz

Odpowiedz
1
Gaybread

Gaybread

Twój wynik: 9/10 Znakomicie!
Znakomicie poradziłeś sobie z tym testem. Brawo! Podziel się wynikiem w komentarzu!

Ha! Niby nie lubię polskiego, ale coś jednak z niego wyniosłam!

Odpowiedz
fukajot.

fukajot.

9/10

Odpowiedz
Natsuiri

Natsuiri

10/10
:D

Odpowiedz
Ksodzinsu

Ksodzinsu

Kruk zwyczajny[3] (Corvus corax) – gatunek dużego osiadłego ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae). Występuje na półkuli północnej, jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem spośród wszystkich krukowatych. Obecnie wyróżnia się jedenaście podgatunków, wykazujących niewielkie odmienności w morfologii – pomimo iż niedawne badania wykazały znaczne różnice genetyczne wśród populacji z różnych regionów. W Polsce nieliczny ptak lęgowy (lokalnie może być średnio liczny)[4].

To jeden z dwóch największych krukowatych, obok kruka grubodziobego, i prawdopodobnie najcięższy ptak z rzędu wróblowych; dojrzały kruk mierzy od 58 do 69 cm, a udokumentowana masa ciała wynosi od 585 do 2000 g[5]. Kruki dożywają zwykle około 10–15 lat na wolności (według danych opartych na obrączkowaniu), jednak rejestrowano także osobniki w wieku ponad 40 lat[6]. Znany jest przypadek kruka z londyńskiej twierdzy Tower, który na zamku dożył 44 lat[7]. W różnych legendach i podaniach długowieczność kruków jest często na wyrost podwyższana – niektórzy uważali, że miały żyć nawet 3 razy dłużej niż człowiek. Młode ptaki mogą podróżować w gromadach, jednak później tworzą pary na całe życie i razem bronią swojego terytorium.

Kruk koegzystuje z ludźmi od tysięcy lat, na niektórych obszarach rozmnożył się tak bardzo, że uważa się go za szkodnika. Zawdzięcza to swojej wszystkożernej diecie. Kruki są także wszechstronne w znajdowaniu źródeł pożywienia. Jedzą padlinę, owady i odpady spożywcze, a także ziarna zbóż, jagody, owoce.

Odpowiedz
1
Kakicz

Kakicz

@Ksodzinsu CorvusCorax1099

Odpowiedz
basicallysky

basicallysky

Twój wynik: 8/10

Odpowiedz

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej