Który typ nauczyciela wolisz?


Wyluzowany nauczyciel – typ kumpla, z którym można konie kraść. Zazwyczaj ma około trzydziestu lat. Przyjacielski i gadatliwy – można z nim pogadać o wszystkim, np. o najnowszych amerykańskich serialach, poza tym niezły z niego zgrywus. Czasem pod koniec lekcji przypomina sobie, że przecież trzeba jeszcze zrealizować temat! Na przerwach zaczytuje się w najnowszej powieści albo… lajkuje zdjęcia swoich uczniów na facebook’u! Zaraża pozytywnym podejściem do życia, organizuje koła zainteresowań i z bólem serca stawia jedynki na oblanym sprawdzianie. Starsze nauczycielki nie potrafią zrozumieć, co ci uczniowie w nim widzą!?
Wymagający belfer – to typ nauczyciela, z którym lepiej nie zadzierać. Nie ważne czy ma 30, 40 czy 50 lat – na jego lekcjach panuje cisza jak makiem zasiał i boimy się głośniej odetchnąć. Jego powiedzonka i pointy głupich wypowiedzi są legendarne i wywołują salwę śmiechu… ale dopiero na przerwie, kiedy już nie słyszy! Przekazuje rzetelną wiedzę i jest niezwykle wymagający. To on uczy nas i przedmiotu i życia, gdzie nie ma przecież taryfy ulgowej. Dopiero po latach doceniamy, jak dobrym był nauczycielem

Zwariowany naukowiec – często fizyk, chemik albo biolog. Przeprowadzone przez niego doświadczenia w czasie lekcji są najlepszą częścią dnia w szkole i zachwycają kolejne pokolenia. Skomplikowane prawa natury potrafi wyjaśnić jako oczywiste rzeczy. Czasem jest w nim coś z surowego belfra, a innym razem potrafi tryskać humorem i bywa bardzo przyjacielski. Często buja w obłokach lub snuje filozoficzne refleksje. Jest nieprzewidywalny – na jego lekcjach nie można się nudzić!
Nauczyciel zawodu – często autorytet, zwłaszcza jeśli naucza zawodu w praktyce. Wszystko, czego się ima, działa jak w zegarku… Tym bardziej uczniowie są zawiedzeni, kiedy im ta sama czynność nie wychodzi. Jednak swoje doświadczenie i wiedzę potrafi przekazać skutecznie i z pasją nawet komuś, kto ma dwie lewe ręce. Jednocześnie jest jak dobry wujek, do którego zawsze można udać się po radę. Doświadczony zawodowo i mądry życiowo.

Wesoła ciepła nauczycielka – często pani pomiędzy czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Jej lekcje są dość schematyczne i przewidywalne, jednak wszyscy ją lubią, bo emanuje z niej pozytywna energia i ciepło. Potrafi się zagadać i opowiadać pół lekcji o swoim kocie lub dziewczynie syna. Można u niej jeść kanapki i pić herbatę – przecież wyznaje zasadę, że szybkie jedzenie podczas przerwy jest niezdrowe! To typ dobrej cioci, która pomoże w potrzebie i pocieszy po niezaliczeniu sprawdzianu.
Nauczycielka tuż po studiach – zazwyczaj ambitna i pełna pasji do pracy. Nie straszne jej zarwane noce z powodu przygotowywania materiałów na następny dzień. Otwarta i życzliwa, przez licealistów i studentów lubiana głównie za piękny uśmiech, długie nogi i szpilki. Gimnazjalistki widzą w niej wzór do naśladowania, a uczniowie podstawówki są wpatrzeni jak w anioła. Niestety: często ignorowana przez klasowych łobuzów, którzy wykorzystują jej przyjacielskie podejście i celowo ją denerwują. Ostatecznie: darzymy ją sympatią i doceniamy skuteczne przekazywanie wiedzy.

Poczciwy profesor przed emeryturą – często znajduje się wśród ulubionych nauczycieli. Jego wiedza i doświadczenie zawodowe pozwalają mu na prowadzenie niesamowicie ciekawych wykładów, które doceniają nawet gimnazjaliści! Potrafi skarcić spojrzeniem, ale tak naprawdę jest dobroduszny, a emanująca od niego mądrość życiowa przyciąga jak magnes. Typ opowiadacza historii – jego doświadczenie pomaga mu sypać zabawnymi dygresjami jak z rękawa. Żałujemy, kiedy odchodzi na emeryturę i zapamiętujemy jako autorytet.
Surowa pani profesor – straszy jedynkami za 3 błędy na klasówce, nazywa totalnym ignorantem i beztalenciem, kiedy ze stresu zapomnisz języka w gębie podczas odpowiedzi… To przez jej wymagania dogadujesz się z szatniarką, żeby 3 minuty wcześniej zadzwoniła na przerwę, kiedy akurat masz „tę” lekcję. A jednak to dzięki jej metodom i zajęciom w końcu coś zostaje ci w głowie. Poza tym surowa pani profesor to tak naprawdę dobra dusza, a jej wymagająca postawa jest przejawem troski o twój rozwój i naukę podstawowych zasad kultury.

Zapominalski. Jest bardzo roztrzepany. Wygląda jakby wstał lewą nogą, bo ma rozwiane włosy, czasami krzywo zapięte guziki i niezawiązany płaszcz. Ciągle szuka czegoś w biurku, bo zapomina, gdzie zostawił niektóre rzeczy. Często nie pamięta o przyniesieniu dziennika i wysyła po niego uczniów, którzy korzystają z okazji i wpisują sobie do niego oceny. Ten typ jest zwykle sympatyczny i posiada bardzo dużą wiedzę. Powinien jednak skupić się na rozwijaniu kariery w zaciszu swojego gabinetu, bo szkolny harmider i rutyna nie są jego najlepszymi przyjaciółmi. Lepiej nie wykorzystywać zapominalskich i roztrzepanych nauczycieli, bo kiedy wpadają w gniew, mogą być nieprzyjemni.
Ma swoich ulubieńców, którym zawyża oceny. W razie złego zachowania zawsze traktuje ich lepiej niż pozostałych uczniów. Prosi ich o wykonanie różnych czynności i darzy sporym zaufaniem. Czasami ulubieńcami są osoby, które wzbudzają sympatię tego typu nauczycieli, a czasami dużą rolę odgrywają znajomości. Zdarza się na przykład, że nauczyciel jest znajomym rodziców. Z tym typem lepiej nie zadzierać. Można natomiast delikatnie spróbować wkupić się w jego łaski.

5 Super!
Quiz w Poczekalni. Zawiera nieodpowiednie treści? Wyślij zgłoszenie
Karenina
Karenina
Zobacz profil

Komentarze sameQuizy: 2

Dr.Khorne

Dr.Khorne

A co z typem nauczyciela – beton, i jego podtypem – pustak? Ich znaczenia chyba nie muszę tłumaczyć

Odpowiedz
Oasis

Oasis

Super głosowanie

Odpowiedz
1

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej