Klasycyzm kontra impresjonizm! Dzieło sztuki której epoki bardziej przypadło Ci do gustu?


Które z poniższych dzieł bardziej przypadło Ci do gustu?
Antonio Canova, „Psyche budzona przez pocałunek Kupidyna" to marmurowa rzeźba wykonana w latach 1788-1793. Przedstawia ona scenę z mitologii greckiej, w której bóg miłości Kupidyn przywraca do życia swoją ukochaną, Psyche, poprzez pocałunek. Rzeźba ta słynie z wyjątkowej precyzji i realizmu w oddaniu detali, takich jak skrzydła Kupidyna czy draperia, która zwiewnie opada z ciała Psyche. (po lewej)
Auguste Rodin, „Myśliciel" to rzeźba wykonana w latach 1880-1904. Przedstawia ona nagą postać mężczyzny, siedzącego na bloku kamiennym i skupionego na swoich myślach. Rzeźba ta jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł sztuki XIX wieku, a jej silna ekspresja i realistyczna precyzja w oddaniu detali ciała człowieka, przyczyniły się do rewolucyjnych zmian w sztuce rzeźbiarskiej. (po prawej)

Które z poniższych dzieł bardziej przypadło Ci do gustu?
Jean-Auguste-Dominique Ingres, „Portret hrabiny d'Haussonville" to obraz olejny przedstawiający elegancką damę w stylowej sukni. Dzieło to zostało namalowane w 1845 roku i charakteryzuje się precyzyjnym wykonaniem oraz zastosowaniem efektów światłocieniowych. (po lewej)
Pierre-Auguste Renoir, „Wiosenny bukiet” to obraz olejny namalowany w 1866 roku. Przedstawia on bukiet kwiatów w pastelowych kolorach, złożony z róż, tulipanów i fiołków, ułożony na białym stole w pokoju. Renoir użył tu miękkich i delikatnych pociągnięć pędzla, aby stworzyć wrażenie lekkości i delikatności, co nadaje temu dziełu nastrojowy i romantyczny charakter. (po prawej)

Które z poniższych dzieł bardziej przypadło Ci do gustu?
Bertel Thorvaldsen, „Apollo Belwederski" to rzeźba wykonana w latach 1809-1817. Przedstawia ona postać Apolla, boga słońca i sztuki w mitologii greckiej, stojącego w pozycji frontalnej na wysokiej kolumnie. Rzeźba ta wyróżnia się wyjątkową elegancją i harmonią proporcji, a także precyzją w oddaniu detali anatomicznych postaci oraz bogactwem symboliki, związanym z postacią Apolla. (po lewej)
Camille Claudel, „Sakountala" - rzeźba wykonana przez francuską rzeźbiarkę w 1905 roku, przedstawiająca tytułową postać z indyjskiego eposu, która została porzucona przez swojego męża. Rzeźba jest wyrazem sztuki artystki, która posługiwała się swoim talentem, aby przedstawić ludzkie emocje i doświadczenia. (po prawej)

Które z poniższych dzieł bardziej przypadło Ci do gustu?
François Gérard, „Belisarius” to obraz namalowany w 1797 roku przedstawia postać wodza bizantyjskiego, Belizariusza, który po oskarżeniu o zdradę został pozbawiony wzroku i zmuszony do żebrania na ulicach Konstantynopola. Na obrazie widzimy idącego z kijem Belizariusza,który trzyma na rękach chłopca. (po lewej)
Camille Pissarro, „A Village through the Trees" to obraz olejny namalowany w 1885 roku. Obraz przedstawia wieś widzianą przez drzewa z dala, z charakterystyczną architekturą i towarzyszącą jej roślinnością. Pissarro użył techniki plamistej, aby stworzyć efekt migotania światła na liściach drzew i na powierzchni wody, co wpisuje ten obraz w kanony impresjonizmu. (po prawej)
Reklama

Które z poniższych dzieł bardziej przypadło Ci do gustu?
Jean-Antoine Houdon, „Zima” - rzeźba przedstawia postać kobiety, która jest zmarznięta i skulona, z delikatnym płaszczem owiniętym wokół ramion. Dzieło wykonano w 1787 roku. (po lewej)
Antoine Rodin, „Młoda dziewczyna w kwiecistym kapeluszu" - rzeźba powstała w 1885 roku. Dzieło przedstawia delikatną młodą kobietę, ubraną w kwiecisty kapelusz, który dodaje jej uroku i elegancji. (po prawej)

Które z poniższych dzieł bardziej przypadło Ci do gustu?
Jacques-Louis David, „Napoleon przekraczający Przełęcz świętego Bernarda w 1800 roku" - obraz olejny przedstawiający Napoleona Bonaparte przekraczającego przełęcz Alp. Charakteryzuje się dynamiczną kompozycją oraz realizmem w oddaniu szczegółów kostiumów i krajobrazu, powstał w 1801 roku. (po lewej)
Berthe Morisot, „Woman and child on the balcony" to obraz olejny namalowany w 1872 roku. Przedstawia on kobietę i dziecko na balkonie, patrzących na ulicę paryską. Obraz wyróżnia się jasnymi kolorami i subtelnością, co odzwierciedla styl impresjonistyczny, a temat matki z dzieckiem był częstym motywem w twórczości Morisot. (po prawej)
Reklama

Które z poniższych dzieł bardziej przypadło Ci do gustu?
Bertel Thorvaldsen, „Jason ze Złotym Runem" to rzeźba wykonana w latach 1802-1803. Przedstawia ona postać mitycznego herosa, Jasona, trzymającego w dłoni złote runo, które zdobył dzięki swojej odwadze i sprytowi. Rzeźba ta charakteryzuje się finezją w oddaniu detali anatomicznych postaci, a także dynamiką i napięciem emocjonalnym, które emanują z przedstawionego bohatera. (po lewej)
Edgar Degas, „Mała czternastoletnia tancerka" to rzeźba wykonana w latach 1878-1881. Przedstawia ona postać młodej tancerki baletowej, ubranej w charakterystyczną tutu oraz chabrowe wstążki na włosach. Rzeźba ta wyróżnia się realistycznym przedstawieniem postaci oraz dbałością o detale, takie jak delikatne zarysy twarzy, rąk i stóp tancerki, a także tkaniny i ozdoby stroju. (po prawej)

Które z poniższych dzieł bardziej przypadło Ci do gustu?
Jacques-Louis David, „Head of Marat" to obraz namalowany w 1793 roku. Przedstawia on portret zmarłego rewolucjonisty Jeana-Paula Marata, który został zamordowany w swojej wannie przez Charlotte Corday. Obraz ukazuje Marata jako męczennika rewolucji, a jego ekspresyjna twarz wywołuje silne emocje u widza. (po lewej)
Mary Cassatt, „Young Mother Sewing" to obraz olejny namalowany w 1900 roku. Obraz przedstawia młodą matkę, która szyje, jej dziecko opiera się na jej kolanach i jednocześnie zwraca się w stronę widza. Delikatne pastelowe kolory, miękkość i precyzja pociągnięć pędzla, a także intymność sytuacji przedstawionej na obrazie nadają mu spokojny i ujmujący charakter. (po prawej)

Które z poniższych dzieł bardziej przypadło Ci do gustu?
Antionio Canova „Wenus Italica" - rzeźba przedstawia boginię miłości w pozycji stojącej, o niesamowitej harmonii proporcji i wyrafinowanej delikatności. Jest to jedna z najbardziej znanych i cenionych rzeźb Canovy, uważana za jedno z najwybitniejszych dzieł klasycyzmu. Została wykonana w latach 1810-1812. (po lewej)
Auguste Rodin, „Pocałunek" - rzeźba przedstawia dwie postacie, mężczyznę i kobietę, w namiętnym uścisku. Jest to jedna z najbardziej znanych i kontrowersyjnych rzeźb artysty, która wywołała wiele emocji i kontrowersji z powodu swojego erotycznego charakteru. Powstała w latach 1882-1889. (po prawej)

Które z poniższych dzieł bardziej przypadło Ci do gustu?
Angelica Kauffman, „Venus Induces Helen to Fall in Love with Paris” to obraz olejny namalowany w 1790 roku. Na obrazie przedstawione są postacie Wenus, bogini miłości, Heleny, żony króla Sparty, oraz Parysa, trojańskiego księcia, którego Helen zapragnęła po spotkaniu z nim na przyjęciu w Sparcie. Wenus zjawia się, by przekonać Helenę do uległości wobec miłości i oddania się Parysowi. (na górze)
Claude Monet, „Impresja, wschód słońca” to obraz namalowany w 1872 roku, przedstawiający widok na port w Le Havre o wschodzie słońca. Praca ta jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł impresjonizmu, a jej charakterystyczne użycie kolorów i światła wpłynęło na rozwój sztuki w XIX wieku i później. (na dole)

Reklama
90 Super!
Zauważyłeś literówkę lub błąd? Napisz do nas.

Komentarze sameQuizy: 6

Tofiene

Tofiene

Genialny quiz♥️Mam nadzieję, że stworzysz jeszcze jakiś quiz dotyczący sztuki🥰

Odpowiedz
2
Charlovely

Charlovely

•  AUTOR

@Tofiene dziękuję😘Nic nie obiecuję, ale postaram się

Odpowiedz
1
.Vivian.

.Vivian.

Super 😁

Odpowiedz
2
Charlovely

Charlovely

•  AUTOR

@.Vivian. ♥️♥️♥️

Odpowiedz
2
Lizawietta

Lizawietta

Świetne głosowanie, oczywiście życzę SG♥️

Odpowiedz
2
Charlovely

Charlovely

•  AUTOR

@Lizawietta dziękuję😘

Odpowiedz
2

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej