Kim byli Twoi przodkowie?

Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.
Zauważyłeś literówkę, błąd ortograficzny lub stylistyczny? Napisz do nas.
Sprawdź najnowsze posty na Instagramie! @samequizy
PiastGrojecki
Zobacz profil

Komentarze sameQuizy: 88

pyyyda

Szlachcicami
Tak moja rodzina pochodzi z mongolskiej szlachty

Odpowiedz
niki535

niki535

Szlachcicami
nie do konca jakas prapra (nwm ile pra) babka byla spokrewniona z jakims krolem ale za duzo nwm wiec nwm jak byla spokrewniona

Odpowiedz
VortexGamer_74

VortexGamer_74

Żołnierzami

Odpowiedz
emido

emido

Szlachcicami
Bardzo prawdopodobne

Odpowiedz
Elianne

Elianne

Chłopami
Z Twoich odpowiedzi wynika, że Twoi przodkowie byli chłopami.

Była to najniższa warstwa społeczeństwa, przeważnie mieszkająca na wsiach, zajmująca się zawodowo gospodarstwem rolnym. Większość z nich wiodła życie bardzo ubogie, pozbawione rozrywek.
Mój pradziadek był szlachcicem i na trzydzieści lat był na Syberii.

Odpowiedz
Szalona_Kotka

Szalona_Kotka

Szlachcicami
Ooooo

Odpowiedz
Kira91

Kira91

„Czy słyszałeś kiedyś, że masz pochodzenie szlacheckie?” jak ktoś zna się chociaż trochę na historii języka polskiego to wiedziałby, że nawet końcówka mojego nazwiska o tym świadczy :) No chyba, że czyjeś nazwisko ma identyczną końcówkę, ale nazwisko od zawodu, np. „Piekarski” lub „Kowalski” itp. to wówczas mimo iż końcówka „ski” / „ska” podpowiada, że ród był szlachecki, to tak nie jest, to ludzie, którzy nazwisko sami sobie nadali od wykonywanego zawodu i znaleźli się w wielkiej księdze kłamców, czy jakoś tak :P Udawali sobie szlachciców nie będąc nimi.

No i wynik „szlachcicami” zgadza się.

Odpowiedz

Rillianne

@Kira91 „Ski” / „ska” nie musi wcale oznaczać szlacheckiego pochodzenia (tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak „szlacheckie nazwisko”). Wiem, że istnieje takie przekonanie, ale gdyby zagłębić się w temat to niekoniecznie tak jest i nie mówię tu nawet o nazwiskach pochodzących od zawodu, bo to jeszcze inna para kroksów ;) Tak naprawdę swoje pochodzenie można ustalić jedynie na podstawie odpowiednich dokumentów, najlepsze byłyby te stanu cywilnego dziadków oraz pradziadków. Można też sprawdzić w herbarzu, ale żeby wynik był wiarygodny to musi istnieć ciągłość pomiędzy osobą wymienioną w herbarzu a nami (osobą poszukującą). Tak naprawdę samo „ska” / „ski” w nazwisku to nic i nie można na tej podstawie określić swojego pochodzenia.

Odpowiedz
2
Kira91

Kira91

@Rillianne Zagłębiłam się w temat z profesorem z historii języka polskiego, więc… myślę, że wiedział co mówi ;p oczywiście potem się to zatarło, koło XVIII wieku, gdy byli samozwańcy i tak jak mówiłam ci „oszuści”, ale jednak…
Herb rodzinny zaś znam, ale to insza inszość.

Odpowiedz

Rillianne

@Kira91 Jestem z wykształcenia historykiem (i historykiem sztuki), też wiem co mówię ;) Jakiegokolwiek historyka byś nie zapytała odpowie Ci, że „ska” / „ski” w nazwisku tak naprawdę nic nie znaczy, istnieje mnóstwo większych i mniejszych składowych, które na to wpływają. Natomiast punkt widzenia historii języka polskiego to – tak myślę – jednak zupełnie inny temat, który nie uwzględnia wielu przypadków i aspektów historycznych. Oczywiście nie mam zamiaru Cię przekonywać do zmiany zdania, tylko zwróciłam uwagę, że chociaż te końcówki faktycznie były w pewnym momencie charakterystyczne dla nazwisk szlachty (i to raczej tej średniej) to wcale nie byłoby dziwnym, gdyby „ska” / „ski” nie wywodził się ze szlachectwa (i nie byłoby to nazwisko pochodzące od zawodu), a nazwisko bez tejże końcówki należało do szlachcica. Żeby ze spokojnym sumieniem stwierdzić, że ma się takie czy inne pochodzenie trzeba by podjąć jeszcze jakieś dodatkowe kroki i prześledzić swoje drzewo genealogiczne. No ale jak Ty znasz swój herb to tak jakby sytuacja Cię nie dotyczy, bo już masz pewność swojego pochodzenia :)

Odpowiedz
2
Kira91

Kira91

@Rillianne Ja natomiast jestem filologiem polskim i logopedą z zamiłowaniem do języka, więc chyba nie dojdziemy do konsensusu.

Odpowiedz

Rillianne

@Kira91 Chyba nie, ale mam nadzieję, że nie pozostaje między nami jakiś niesmak, bo lubię Twoje opowiadania i chciałabym się jeszcze pokazać na Twoim profilu :D I dzięki za kulturalną wymianę zdań na taki interesujący temat :) Nie spodziewałam się, że na SQ można sobie tak fajnie porozmawiać.

Odpowiedz
Kira91

Kira91

@Rillianne Oczywiście, że nie ;) W sumie sama jestem pozytywnie zaskoczona, że można spotkać osoby z dosyć rozległą wiedzą na temat np. tego konkretnego zagadnienia.

Odpowiedz
Maeleth

Maeleth

Chłopcami. Mam mieszane pochodzenie, trochę chłopów, trochę klasy robotniczej, trochę szlachty xD

Odpowiedz
Spacewalker

Spacewalker

Żołnierzami :’>

Odpowiedz
Landrynkaa_12

Landrynkaa_12

Szlachcicami
Ahha, no to fajnie, bo większość ludzi ma taką odpowiedź…

Odpowiedz

Nowe

Popularne

Kategorie

Powiadomienia

Więcej