Firma Néstle jest znana z takich produktów jak kawa Nescafe, lody Zielona Budka, batony Lion czy KitKat, Winiary, Gerber, kosmetyki Garnier i wielu więcej.
Pobiera wodę w miejscach, gdzie trwa susza (Kalifornia), jest park narodowy oraz 70. tysięcy osób umiera z braku wody (Nigeria), a prezes firmy zaprzeczył, że woda jest prawem człowieka. Firma produkuje rocznie 1,5 mln plastiku. Oskarżona jest również o wykorzystywanie dzieci na plantacjach kakao, które nie otrzymywały pieniędzy za swoją pracę. Jednak najwięcej kontrowersji wzbudza rozdawanie mleka zmodyfikowanego matkom w szpitalach krajów rozwijających - zaburzając ich naturalną, lepszą dla dziecka (co zmieniała w swoich wypowiedziach sprzedawczyni przebrane za pielęgniarki) laktację i po czasie, doprowadzając do zniknięcia. Tylko pierwsza dawka była darmowa, więc biedne kobiety, aby oszczędzić zbyt rozcieńczały - mleko traciło swoje wartości odżywcze. Brak higieny, brudna woda sprawiła, że w wyniku działań Néstle zmarło ok. 11 mln dzieci. Firma sprzedawała też w Afryce produkty z ilością cukru zabronione w krajach bogatszych.
Czy wiedziałeś o nieetycznych działaniach tej firmy?

Arenava
Myślę, że warto tutaj dodać kilka słów :) Nie wszystkie firmy jest łatwo bojkotować, więc jeśli nie możecie wszystkich, to unikajcie tyle, ile możecie. Jeśli jesteście przyzwyczajeni do produktu danej firmy, na pewno znajdziecie jakiś zamiennik, tak samo z aplikacjami usług. Natomiast jeśli nie macie pewności co do etyczności danego koncernu, warto poszukać na forach czy w mediach poświęconych bojkotowi. Istnieje aplikacja NoThanks, w której możecie sprawdzić, czy dany producent jest na liście bojkotu.
Sam polecam śledzić takie konta na Instagramie jak: bds.movement (poświęcone bojkotowi dla Palestyny) https://www.instagram.com/bds.movement/ nothanks_app (konto aplikacji NoThanks, często w karuzelach można znaleźć listę bojkotowanych marek, skupiają się na wielu problemach etycznych, nie tylko na działaniach izraela w Palestynie) https://www.instagram.com/nothanks_app/ marzena.tellingstories (Marzena tworzy reportaże dotyczące pracy czy ucisku [choć czasem pojawiają się też weselsze tematy] dzieci na całym świecie, np. ostatnio na tapet wzięła pracę dzieci w Egipcie na plantacjach jaśminu czy w Ghanie na plantacjach kakaowca, i w jednej z ostatnich rolek opowiedziała, jak kupować etyczną czekoladę) https://www.instagram.com/marzena.tellingstories/
Poza tym są też całe strony internetowe poświęcone bojkotowi, np. https://boycott-israel.org/boycott.html , poświęcona bojkotowaniu działań izraela, czy https://www.ethicalconsumer.org/ethicalcampaigns/boycotts , o szerszym bojkocie.
Ostatnio też naciska się na bojkot produktów oraz usługodawców amerykańskich (oczywiście naciski wzrosły po ataku USA na Wenezuelę i Iran, ale takie rozmowy prowadzone są w przestrzeni publicznej od dawna) i odejście od nich na rzecz naszych europejskich alternatyw, tutaj cała strona o tym bojkocie: https://european-alternatives.eu/
I parę słów ode mnie ;) Zachęcajcie znajomych i rodzinę do bojkotowania nieetycznych marek. Zanim coś od nich kupicie, zastanówcie się trzy razy, czy na pewno tego potrzebujecie lub nie znajdziecie gdzieś alternatywy. Alternatywy często niestety kosztują więcej, przez co wiele osób nie może sobie na nie pozwolić, ale to zwiększa prawdopodobieństwo, że wszystkim osobom pracującym przy wyrobie produktu, na każdym etapie produkcji, zostaje wypłacone należyte wynagrodzenie. Szukajcie produktów oznaczonych certyfikatami, sprawdzajcie je – firmy bardzo lubią się nimi chwalić, więc raczej nie umkną waszej uwadze.
Sam jeszcze zachęcam do rezygnowania do kupowania produktów czy płacenia za usługi od gigantów – nawet, jeśli ich działania są etyczne. Warto wspierać mniejsze firmy zamiast koncernów, by wspierać konkurencję na rynku, monopol czy oligopol, czyli modele rynku przeżywające obecnie swoje 5 minut (za długo), nie są dobre (jako przykład możecie sprawdzić sobie, jak wyglądają usługi weterynaryjne w krajach skandynawskich, gdzie większość klinik przejął jeden koncern – idealny przykład tego, jak na konsumenta wpływa monopol rynkowy).
Bojkot naprawdę DZIAŁA i ma sens. Jeśli myślicie, że nie ma sensu bojkotować, bo jako jednostka nie zrobicie różnicy, to pomyślcie, co by było, gdyby 1000 osób pomyślało tak jak wy. A gdyby te 1000 osób zdecydowało się dołączyć do bojkotu? To już spory krok do przodu. Przykład skuteczności bojkotu – w kilku krajach bodajże Pepsi wycofało sprzedaż, McDonald zmuszony był zamknąć lokale, a Spotify dający darmowym użytkownikom możliwość wybierania piosenki to nie ich dobroć, a odpowiedź na nasilający się bojkot.
Trudno jest być etycznym konsumentem, gdy większość najbardziej dostępnych i przystępnych cenowo produktów pochodzi od gigantycznych pralni pieniędzy, wykupujących po kolei mniejsze firmy, ale warto próbować.
Kupujcie alternatywy, używane ubrania zamiast nowych – jako społeczeństwo generujemy tyle śmieci, że w głowie się nie mieści, do czego nas doprowadza wielka polityka, na którą nie mamy wpływu.
Na sam koniec mogę jeszcze dodać, że warto bojkotować nawet państwa i po prostu wybierać sobie inne miejsca na wakacje – tutaj na liście mamy np. USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie (konkretnie Dubaj) czy nawet Chiny. Ale to już temat na inny dzień ;)
litruwa
• AUTOR@Arenava dziękuję za Twój komentarz
Przypięłam go
Arenava
@Mrs.LITM dziękuję :)
litruwa
• AUTOR@Arenava dziękuję za Twój komentarz
Przypięłam go
Arenava
@Mrs.LITM dziękuję :)
Kocham_Kie
mam wrażenie, że tu byłam i zaczynam się zastanawiać czemu nie polubiłam, hah.
Anyway bardzo ciekawe głosowanie!
litruwa
• AUTOR@Kocham_Kie też nie mam pojęcia
Ale dzieki
.Goldie
Ogln przeglądałam se YouTube'a i natrafiłam na coś takiego https://youtube.com/shorts/1F6VOBTAD3E?si=l8Ww_TrQDSfuCw6A
Odsłuchałam sobie do końca i od razu pomyślałam o tym quizie.
I nie, nie wiem dlaczego to piszę heh.
interferencja
mam laptopa HP :0 powinnam sie martwic????
Arenava
Myślę, że warto tutaj dodać kilka słów :) Nie wszystkie firmy jest łatwo bojkotować, więc jeśli nie możecie wszystkich, to unikajcie tyle, ile możecie. Jeśli jesteście przyzwyczajeni do produktu danej firmy, na pewno znajdziecie jakiś zamiennik, tak samo z aplikacjami usług. Natomiast jeśli nie macie pewności co do etyczności danego koncernu, warto poszukać na forach czy w mediach poświęconych bojkotowi. Istnieje aplikacja NoThanks, w której możecie sprawdzić, czy dany producent jest na liście bojkotu.
Sam polecam śledzić takie konta na Instagramie jak: bds.movement (poświęcone bojkotowi dla Palestyny) https://www.instagram.com/bds.movement/ nothanks_app (konto aplikacji NoThanks, często w karuzelach można znaleźć listę bojkotowanych marek, skupiają się na wielu problemach etycznych, nie tylko na działaniach izraela w Palestynie) https://www.instagram.com/nothanks_app/ marzena.tellingstories (Marzena tworzy reportaże dotyczące pracy czy ucisku [choć czasem pojawiają się też weselsze tematy] dzieci na całym świecie, np. ostatnio na tapet wzięła pracę dzieci w Egipcie na plantacjach jaśminu czy w Ghanie na plantacjach kakaowca, i w jednej z ostatnich rolek opowiedziała, jak kupować etyczną czekoladę) https://www.instagram.com/marzena.tellingstories/
Poza tym są też całe strony internetowe poświęcone bojkotowi, np. https://boycott-israel.org/boycott.html , poświęcona bojkotowaniu działań izraela, czy https://www.ethicalconsumer.org/ethicalcampaigns/boycotts , o szerszym bojkocie.
Ostatnio też naciska się na bojkot produktów oraz usługodawców amerykańskich (oczywiście naciski wzrosły po ataku USA na Wenezuelę i Iran, ale takie rozmowy prowadzone są w przestrzeni publicznej od dawna) i odejście od nich na rzecz naszych europejskich alternatyw, tutaj cała strona o tym bojkocie: https://european-alternatives.eu/
I parę słów ode mnie ;) Zachęcajcie znajomych i rodzinę do bojkotowania nieetycznych marek. Zanim coś od nich kupicie, zastanówcie się trzy razy, czy na pewno tego potrzebujecie lub nie znajdziecie gdzieś alternatywy. Alternatywy często niestety kosztują więcej, przez co wiele osób nie może sobie na nie pozwolić, ale to zwiększa prawdopodobieństwo, że wszystkim osobom pracującym przy wyrobie produktu, na każdym etapie produkcji, zostaje wypłacone należyte wynagrodzenie. Szukajcie produktów oznaczonych certyfikatami, sprawdzajcie je – firmy bardzo lubią się nimi chwalić, więc raczej nie umkną waszej uwadze.
Sam jeszcze zachęcam do rezygnowania do kupowania produktów czy płacenia za usługi od gigantów – nawet, jeśli ich działania są etyczne. Warto wspierać mniejsze firmy zamiast koncernów, by wspierać konkurencję na rynku, monopol czy oligopol, czyli modele rynku przeżywające obecnie swoje 5 minut (za długo), nie są dobre (jako przykład możecie sprawdzić sobie, jak wyglądają usługi weterynaryjne w krajach skandynawskich, gdzie większość klinik przejął jeden koncern – idealny przykład tego, jak na konsumenta wpływa monopol rynkowy).
Bojkot naprawdę DZIAŁA i ma sens. Jeśli myślicie, że nie ma sensu bojkotować, bo jako jednostka nie zrobicie różnicy, to pomyślcie, co by było, gdyby 1000 osób pomyślało tak jak wy. A gdyby te 1000 osób zdecydowało się dołączyć do bojkotu? To już spory krok do przodu. Przykład skuteczności bojkotu – w kilku krajach bodajże Pepsi wycofało sprzedaż, McDonald zmuszony był zamknąć lokale, a Spotify dający darmowym użytkownikom możliwość wybierania piosenki to nie ich dobroć, a odpowiedź na nasilający się bojkot.
Trudno jest być etycznym konsumentem, gdy większość najbardziej dostępnych i przystępnych cenowo produktów pochodzi od gigantycznych pralni pieniędzy, wykupujących po kolei mniejsze firmy, ale warto próbować.
Kupujcie alternatywy, używane ubrania zamiast nowych – jako społeczeństwo generujemy tyle śmieci, że w głowie się nie mieści, do czego nas doprowadza wielka polityka, na którą nie mamy wpływu.
Na sam koniec mogę jeszcze dodać, że warto bojkotować nawet państwa i po prostu wybierać sobie inne miejsca na wakacje – tutaj na liście mamy np. USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie (konkretnie Dubaj) czy nawet Chiny. Ale to już temat na inny dzień ;)
emuulsja
hejt na nestle? jestem w domu
litruwa
• AUTOR@emuulsja :)
h...a
Kurczę, Carrefour to najbardziej dostępny dla mnie sklep (najbliżej szkoły, a mieszkam na wsi więc łatwo do innego nie dojadę) :(
litruwa
• AUTOR@hemoglobina oj :/
Ale cóż trudno coś bojkotować, gdy tak ja u ciebie nie ma nic innego do wyboru
litruwa
• AUTOR[Komentarz usunięty przez użytkownika]
ericius
Ciekawe głosowanie. Szanuję, że nie wszystko to takie "ciekawostki", które w sumie są powszechnie znane od lat, ale też trochę świeżych i mniej znanych
litruwa
• AUTOR@ericius dzięki
W sumie dawałam wszystko co znalazłam
DusiaDog
Wiedziałam tylko trochę o bakterii w kanapkach w Maku. Super głosowanie!
litruwa
• AUTOR@Dusianejszyn-. Dziękuję
Kasjopea
Super quiz 🖤🖤🖤
litruwa
• AUTOR@Kasjopea dzięki :)